Všeobecne záväzné nariadenie o zákaze popíjania alkoholu na verejnosti platí v Považskej Bystrici už niekoľko týždňov. Zákaz konzumovania alkoholu na verejných miestach majú aj v Púchove.
Ľudí popíjajúcich alkohol na verejnosti v Považskej Bystrici ubudlo. Vplyv na to má nariadenie o zákaze popíjania alkoholu na verejných miestach, ktoré nadobudlo účinnosť 12. septembra. „Spočiatku sme porušovania riešili dohovorom, pretože účinnosť bola čerstvá a ešte sa nedostala do povedomia. Po troch týždňoch sme začali uplatňovať aj sankcie. Doposiaľ sme udelili pokutu v šiestich prípadoch od dvesto do tristo korún,“ hovorí náčelník mestskej polície Miroslav Hepner.
Podľa neho má nariadenie vplyv na poriadok v meste a pomáha aj pri výkone činnosti mestskej polície. Hoci právomoci mali aj pred účinnosťou nariadenia podľa zákona o priestupkoch, nariadenie ich konkretizovalo. „Je pravda, že už predtým sme mali možnosť sankcionovať tých, ktorí popíjali alkohol. Ale veľmi ťažko sa to dalo aplikovať, pretože popíjanie alkoholu z fľaše by sa sotva dalo považovať za vzbudzovanie verejného pohoršenie. Nariadenie to priamo zakazuje a môžeme zakročiť,“ vysvetlil.
Účinnosť nového nariadenia sa podľa slov Hepnera prejavila sa to aj v tých častiach mesta, ktoré obyvatelia najviac kritizovali. „Pri Hypernove pri fontáne robíme opatrenia v súčinnosti so štátnou políciou. Situácia sa trochu ukľudnila. Horšie je to v Strojárenskej štvrti, ktorá je problematická aj pre železničnú políciu. U bezdomovcov je zásadný problém v tom, že je ťažká vymožiteľnosť pokút. Ale problémom nie sú ani tak bezdomovci, ako tí, ktorí v nadmernom množstve konzumujú alkohol v reštauráciách, a potom robia neporiadok. Začína to byť dosť alarmujúce, najmä počas víkendov,“ dodáva. Nazdáva sa, že by im pomohli záchytky, problém je však s ich financovaním.
Od začiatku roka päťdesiat priestupkov
Podobné nariadenie o zákaze konzumovania alkoholu na verejnosti platí aj v Púchove. Nie je však samostatné, ale je súčasťou všeobecne záväzného nariadenia o čistote a poriadku v meste. Hovorí, že je zakázané konzumovať alkoholické nápoje, okrem miest k tomu určených (vonkajšie terasy, trhy, jarmoky a pod.), zdržiavať sa na nich v zjavne podnapilom stave a inhalovať prchavé a omamné látky. „Okrem nariadenia postupujeme aj v zmysle zákona o priestupkoch,“ informuje náčelník púchovskej mestskej polície Jozef Čuraj. „Úspešne ho využívame aj teraz. Od začiatku roka, konkrétne kvôli požívaniu alkoholických nápojov na miestach verejnosti prístupných, sme riešili 50 priestupkov, v blokovom konaní sme dali pokuty spolu za 11 800 korún.“
Aj on priznáva, že vymožiteľnosť pokút je u bezdomovcov veľmi chabá, preto sa snažia vytláčať ich z miest verejne prístupných. „Nikomu nemôžete zakázať konzumovať alkohol na verejnosti. Snažíme sa však, aby sme ich vytláčali zo stredu mesta. S nimi až taký problém nie je. Väčší je s mladistvými, ktorí odchádzajú napríklad z diskoték a robia neporiadok. Preto robíme aj námatkové kontroly, pri ktorých používame prístroj na zisťovanie alkoholu v krvi. Akcie robíme aj v období, keď má mládež viac voľna, najmä na konci a na začiatku školského roka. Musím povedať, že vždy pri nich zistíme priestupok,“ hodnotí situáciu Čuraj. Tvrdí, že pomohlo by im viac kompetencii, pri mladistvých najmä dosah na rodičov. „Pomohol by zákon, ktorý navrhovala poslankyňa Katarína Tóthová. Podľa mňa bol vykonateľný, všetko je len o chcení,“ doplnil. ⋌(VŽ)