Hoci je sólista, na pódiu nebol celý čas sám. Tri oriešky pre Richarda Rikkona, čo je názov jeho turné, si rozlúskol aj tu. Tajomstvom v nich skrytým boli talentovaní žiaci miestnych základných umeleckých škôl.
Množstvo ľudí si vypočulo skladby od Chopina, Bacha, ale aj Stevieho Wondera a Franka Sinatru. Nie však v podaní, aké znejú z rádií, ale okorenené Rikkonovými improvizačnými schopnosťami. O klaviristovi je známe, že láme rozdiely medzi klasickou, poppovou, jazzovou alebo funkovou hudbou. Cenia si ho doma, ale tiež v zahraničí, jeho nadaním boli nadšení aj žiaci, ktorých pri vystúpení sprevádzal: „Bol to dobrý pocit, pretože ak s niekým takým hráte, viete, že máte v ňom oporu, vedie vás, je to profesionál,“ prezradila Petra Bialešová, kontrabasistka, ktorá si spolu s gitaristkou Karolínou Ševčíkovou a učiteľom Dušanom Milkom zahrala po boku známeho klaviristu. To, že Richard Rikkon vie človeka pri hre podržať, ukázal v súťaži Slovensko hľadá SuperStar, odkiaľ sympatického umelca pozná väčšina Slovákov. Tu sa predstavil ako korepetítor nádejných spevákov. Takého sprevádzal i na svojom koncerte v Novej Dubnici. Marek Pružinec hodnotí možnosť stretnúť sa s klaviristom ako veľké šťastie. „Tento koncert bol pre mňa výnimočný, lebo bolo na ňom zatiaľ najviac divákov, najväčšia podpora a najlepší umelec,“ tvrdí mladý muž, ktorý má vraj za sebou už kopu koncertov. „Spievalo sa mi výborne, asi ako na každom koncerte.“
O tom, že bude s Rikkonom na jednom javisku, sa dozvedel už mesiac vopred. Na rozdiel od Barbory s Karolínou, ktoré túto správu dostali len v ten deň. Napriek tomu klaviristovi stačilo precvičiť si pieseň dvakrát, čo tiež len svedčí o jeho veľkých skúsenostiach. Okrem klavíra, gitary a kontrabasu bolo na koncerte počuť zobcovú flautu, na ktorej hrala Nikola Marušincová a priečnu flautu v podaní Ľubomíry Schmidtovej.
Šancu zahrať si s vynikajúcim klaviristom dostali aj deti v Ilave a Púchove. V Ilave si známy klavírny virutóz vybral najskôr, ako prvý oriešok, Adrianu Holbovú. Tá mala síce pred hrou na zobcovej flaute trošku trému, no tá opadla s odpoveďou na majstrovu otázku, že nepozná autora skladby, ktorú spolu zahrali. Druhým orieškom bolo nazretie do jazzovej kuchyne. Tú predstavila a akoby na záverečný hudobný predkrm nachystala speváčka Valentína Vlčková. Do tretice sa predstavil nádejný akordeonista Martin Jáňa. Ten síce Richardovi tvrdil, že ako ďalšie štúdium si vaberie ekonomicky zameranú školu, no klavirista dúfa, že to bude konzervatórium. Ako to dopadlo v zákulisí, netušíme. Ako sme už spomenuli, záver obstaralo okrem Rikkona trio Dušan Milko - sólo gitara, Karolína Ševčíková - gitarový sprievod a Petra Bialešová - kontrabas so skladbami v štýle francúzskeho džezu.
Nezvyčajne úžasný umelecký a najmä emocionálny prejav sa iste zapíše do duší poslucháčov.
Úpravy a improvizácie, ktoré ponúkol, sú prejavom vrcholného cítenia. Boli predvedené s brilantnou technikou. Plná sála poslucháčov bola unesená jeho výkonmi a prekrásnym prístupom k predstavovaniu talentovaných detí - troch orieškov, jeho milým a uvoľneným slovom, jeho virtuozitou a skromným vystupovaním.
Patričná pozornosť obecenstva s úctivým tichom pri vystúpení a búrlivý potlesk po každom prevedení, svedčili o hlbokom zážitku prítomných.
MARTINA MATUŠKOVÁ,
MILAN KOVÁČIK