Nie je nad dobré susedské vzťahy. Nielen v paneláku, ale aj domoch, kde sa susedia vedia pozdraviť, a pokiaľ nepreletia nad domami mračná nepriateľstva, život beží ďalej.
ILAVA. Nad susedmi z mestskej časti Klobušice nepreleteli mračná, ale poštové holuby. Tie naštrbili susedské vzťahy a časť novopostavenej štvrte rozdelili na dva tábory. Ten prvý je s Jánom Fukoňom.
„My bývame v Klobušiciach osem rokov, náš sused sa prisťahoval ako posledný. Viackrát sme ho upozorňovali na jeho poštové holuby, ktoré lietajú niekedy celý deň a „špinia" na bielizeň, záhradný nábytok, na autá, jednoducho na všetko. Kedysi sme sedávali na záhradách, teraz máme všetko zakryté igelitmi. Chceli sme sa s ním dohodnúť a navrhnúť mu, aby počet holubov znížil. On však tvrdí, že ich má ako hobby. Mám nové auto, na ktorom zanechali jeho holuby viacero fľakov, ktoré sa už nedajú vyčistiť. Oklamal nás, keď tvrdil, že stavia garáž. Napokon vznikol na jej streche holubník, čo sme taktiež napadli. Mám odfotografované, ako ho staval. Výpuste pre vtáky urobil až na záver, a preto by mu mal stavebný úrad stavbu, ktorú označil ako garáž, podľa stavebného konania, nepovoliť. Trus vtákov je agresívny a ja sa bojím, že po troch rokoch sa nám začnú rozpadávať na domoch škridle. Už teraz sú ich fasády zašpinené,“ tvrdil Ján Fukoň.
Ten sa prišiel s manželkou a jedným zo susedov, ktorí podpísali sťažnosť (celkovo ich bolo tridsaťpäť), na mestský úrad, ktorý pozval aj druhú stranu. No ako sme zistili, Štefan Síran pozvánku na úrad nedostal. „Žiadosť sme zaevidovali a snažíme sa ju vyriešiť, lenže v našich kompetenciách to určite nebude,“ skonštatoval hlavný kontrolór Jozef Tichý.
Štefan Síran chová holuby už niekoľko desaťročí a podľa jeho slov ide o holuby, ktoré nie sú chované klasickou metódou. „Poskytnuté údaje, ktoré dodal sťažovateľ na mestský úrad, sú skreslené. Nejde o stovku či dokonca viac holubov. Mám ich šesťdesiat a ako skonštatovala veterinárka i hygienička, je všetko v poriadku, zákon určite neporušujem. Tak sa predo mnou vyjadrila a ja som vzal tento fakt na vedomie. Problém si vytvorili susedia. Vôbec nie je pravda, že holuby lietali celý deň. Ak som mal čas, vypustil som ich ráno a večer. Boli to mladé kusy a potrebovali si zalietať. Momentálne sú zavreté, vonku je množstvo dravcov, a ja ich nepotrebujem púšťať stále von, ako to povedal sused. Čo sa týka garáže, pri kolaudácii sme museli požiadať o zmenu v kolaudačnom rozhodnutí úrad v Bratislave, ktorý nám ju potvrdil. Čiže opakujem, že zákon som neporušil. Čo by sa stalo, ak by som choval prasa? Neviem si to predstaviť. Bohužiaľ, susedské vzťahy nie sú vždy dobré. Nikdy sa ideálne nevyhovie, susedia si nesadnú,“ dodal holubár.
My sme sa na holubník a jeho obyvateľov vybrali pozrieť počas týždňa sami. Holuby boli zavreté a v garáži, kde bolo zaparkované auto, bol poriadok, žiadny zápach a čisto. „Zvyšky“ po holuboch sme nenašli ani na verande domácich, či voľným pohľadom na strechách.
A aké názory majú na spor susedia? „Navrhli sme mu, aby ich choval päť-šesť, no vysmial sa nám. To množstvo, ktoré chová, veľmi špiní,“ skonštatoval sused odvedľa. „Preháňajú to. Pozrite sa okolo seba. Vidíte nejakého holuba? A okrem iného, holubárov je tu viac. Nedávno sme tu mali bociany, ktoré vedeli našpiniť. Mali sme ich zastreliť?“ spýtala sa nás iná suseda.
„Nariadenie o chove zvierat bolo na základe žiadosti prokurátora zrušené ešte v roku 1999. Žiadosť sťažovateľov sa zaevidovala, a snažíme sa v tomto prípade konať. Vyžiadali sme si stanoviská štátnej správy mesta. Tá nemá žiadny dosah na riešenie situácie. Ak nedôjde k dohode, jedinou možnosťou je žiadosť posunúť. Môže sa riešiť v priestupkovom konaní alebo formou občiansko-právnej žaloby,“ povedala právnička mesta Zuzana Dianová.⋌(MK)