Skúsenosti s prácou s ľuďmi bez strechy nad hlavou má Martin Opeta z občianskeho združenia Proti prúdu.
Čo je podľa vás u bezdomovcov príčinou straty záujmu riadny život?
- Príčin je viac. Zdravotné a psychické problémy, stredný a vyšší vek, nižšie vzdelanie, stratené pracovné návyky, nulové rodinné väzby, závislosti, dlhy, zápisy v registri trestov. Ťažko povedať, kde sa u nich stala chyba. Možno zrada nastala v detstve v zlom prístupe k výchove, čo sa odrazilo v dospelosti, možno to boli rodinné problémy, nechuť „pobiť sa so životom“. Preto je aj práca s nimi veľmi náročná, a nie vždy sa im dá pomôcť.
Samosprávy sa sťažujú, že aj keď im ponúkajú prácu, nemajú záujem...
- Keďže pobytom na ulici stratili pracovné návyky, nemôžeme od nich čakať, že hneď prejavia snahu pracovať. Aj keď sú možno výnimky. Sú špecifickou skupinou ľudí, preto aj prístup k nim musí byť špecifický. Pohybujú sa v akejsi vlnovke. Snažíme sa zachytiť ich vo fáze hore. Vtedy ich motivujeme k tomu, aby sa zaradili späť do spoločnosti a vydržali tam. Je to dlhodobá záležitosť.
Venuje štát dostatočnú pozornosť záchytnej sieti pre bezdomovcov?
- Podľa našich skúseností je sieť stále slabá. Bezdomovci sú až na konci pomoci a záujmu či už štátu alebo spoločnosti. Stále chýbajú zariadenia, ktoré by s nimi pracovali, dostatočne motivovaní pracovníci. Sieť by bolo potrebné viac rozšíriť, sprofe- sionalizovať a najmä vložiť do nej viac peňazí, pretože aj pracovníci sa potrebujú neustále vzdelávať, učiť nové techniky a smery v práci s bezdomovcami.
Aké formy pomoci by ste odporúčali?
- Sú rôzne formy pomoci pre túto skupinu ľudí. Môže to byť poradenstvo, služby, predaj časopisu, čím si môžu zarobiť peniaze... Vždy je však potrebný individuálny prístup, ktorý sa odvíja od toho, akého konkrétne človeka riešime, aké má problémy a do akej miery je možné ich vyriešiť. Podľa našich skúseností je už veľmi ťažké pracovať s človekom, ktorý strávil na ulici jeden rok. Spravidla platí, že koľko rokov strávi na ulici, toľko rokov trvá, kým sa z ulice dokáže dostať. Najväčší problém spočíva v ich motivovaní, prečo sa majú vrátiť späť do riadneho života. Akú víziu im ponúkneme? Čo im ponúkne spoločnosť? Vzhľadom na ich doterajší život môžu dostať len menej ohodnotenú prácu, nemajú rodinné väzby, žiadnych priateľov v novej spoločnosti. Mnohí z tých, ktorí sa snažia o návrat, majú tendenciu nevydržať tlak, ktorý na nich spoločnosť vyvíja a vrátia sa späť na ulicu. Na to aby sme im dokázali pomôcť, treba veľa trpezlivosti. Samozrejme, že treba vyvolať aspoň náznak záujmu aj na druhej strane. ⋌(VŽ)