DUBNICA NAD VÁHOM. Počas svojej histórie prešla škola mnohými zmenami, technickými i personálnymi a stala sa dôležitou vzdelávacou inštitúciou v regióne. Vychovala množstvo študentov, ktorí sa uplatnili vo firmách priamo v meste či okolí. Riaditeľ školy Pavol Bagin v príhovore spomenul i žiakov, ktorí reprezentujú školu na celoslovenských i medzinárodných súťažiach. Výrazný úspech dosiahol napríklad Peter Ondruška, ktorý patrí k úspešným riešiteľom úloh v informatike.
Medzi študentov dubnickej priemyslovky patril aj minister obrany Jaroslav Baška. Slávnostnú udalosť si nenechal ujsť. Ako sám povedal, aspoň na chvíľu sa vrátil do študent- ských čias. „Nedá mi, aby som nespomenul guľomet,“ nezaprel v sebe šéfa obrany. „Nepoužívajú ho len vojaci, ale je to aj nástroj, ktorý používal náš triedny profesor Lotharides počas matematiky. Počas jednej hodiny sme všetci mohli dostať a aj dostali tri päťky,“ s úsmevom si spomenul na svojho bývalého matematikára. Ako ďalej prezradil, jemu „guľomet“ pomohol a štúdium úspešne absolvoval. Svojej alma mater, ako priemyslovku nazval, zaželal, aby vydržala minimálne ďalších šesťdesiat rokov a vychovala mnoho vzdelaných študentov, ktorých naša republika naozaj potrebuje.
Slávnostnej udalosti sa zúčastnil i predseda samosprávneho kraja Pavol Sedláček. Vzdelávací proces v škole hodnotí kladne. Pedagógom i študentom zaželal, aby pokračovali v začatom trende. Budúcnosť školy v pozitívnom smere vidí i minister školstva Ján Mikolaj. Ako doplnil, ministerstvo školstva pripravuje viacero projektov, ktoré by mohli odborným školám pomôcť pri ich rozvoji.
S výrazným postupom školy je spokojný i riaditeľ Pavol Bagin. „Ak som pred desiatimi rokmi povedal, že som šťastný učiteľ v nešťastnom období, teraz môžem povedať, že som šťastný učiteľ v období, ktoré začína aspoň trocha priať odbornému školstvu. Som veľmi rád, že naša škola je odbornou školou a ako bola, aj bude neustále lídrom nielen na Považí, ale i na Slovensku. Je to zásluha všetkých pedagógov a vynikajúcich študentov, ktorí školu navštevovali a navštevujú,“ povedal. Záujem žiakov o štúdium ho teší, podľa neho má vzrastajúcu tendenciu. „Ak obdobie rokov 1991 až 1998 bolo obdobím hľadania sa, dnes, pri klesajúcej demografickej krivke, je dvoj až trojnásobný záujem o štúdium u nás. Počet študentov vzrástol z necelých 350 v roku 1991 na súčasných 700. Je to vďaka odborom, ktoré sme zaviedli i sponzorom, ktorí nám pomáhajú novými technológiami. Aj preto sme im venovali plakety z čistého striebra. Symbolizujú našu vďaku a sú znakom toho, ako si ich vysoko vážime,“ dodal.
Pamätné plakety prevzali počas slávnostného stretnutia sponzori, podnikatelia i zamestnanci školy. ⋌(VŽ)