PÚCHOV. S problémami, ktoré sa týkajú kanalizácie a dodávky vody, sa momentálne pasujú aj majitelia bytov, súkromných firiem a rôznych organizácií v miestnej časti na Svätoplukovej ulici známej ako lokalita Internáty. Podľa vedenia podniku je však problém len vyvrcholením stavu, ktorý roky nikto neriešil. Nehnuteľnosti tu postupne odkupovali od Makyty rôzni záujemcovia do svojho vlastníctva. V majetku podniku zostávala kanalizácia, rozvody vody a vodný zdroj. Ten však o ich prevádzkovanie stratil záujem. Podobné záležitosti nemá v predmete svojho podnikania, objekty odpredal a zariadenie pre vlastné potreby prevádzkovať nepotrebuje.
„Rozhodnutie ukončiť prevádzku kanalizácie a vody sme oznámili všetkým dotknutým subjektom už v roku 2006. Samozrejme, toto oznámenie obdržali až po neúspešných rokovaniach s Považskou vodárenskou spoločnosťou, vtedy ešte SVS. Neúspešné rokovania boli s vodárenskou spoločnosťou aj v roku 2008,“ uvádza sa okrem iného v stanovisku Makyty.
Kolotoč rokovaní
Po tom, čo podnik zaslal v lete dotknutým vlastníkom nehnuteľností list, že k 31. 12. 2008 ukončí prevádzku vodárne a kanalizácie, púchovské masovokomunikačné prostriedky informovali o reálnej hrozbe odpojenia od existujúcich sietí. Makyta sa bráni a hovorí, že nejde o „reálnu hrozbu“, ale reálne riešenie, ktoré hľadá podnik už dlho. Dotknuté strany však nekonali a spoliehali sa, že problém bude riešiť niekto iný. K nim patria aj obyvatelia dvoch bytoviek. Majú obavy. „Za byt som dala asi 60-tisíc, ale teraz ešte splácam to, že sme si museli dať spraviť vlastný kotol na vykurovanie. Ak podnik nebude mať už kanalizáciu a vodu, budeme si to asi musieť kúpiť alebo postaviť nové? Ale kde na to zoberiem peniaze?“ posťažovala sa nám jedna zo starších obyvateliek bytovky.
Siete chce Makyta previesť do majetku súčasných vlastníkov nehnuteľností za korunu. Pôvodne sa malo vytvoriť spoločenstvo, ktoré by prevzalo zodpovednosť za prevádzku a údržbu kanalizácie, prípadne dodávku vody. To však nebolo založené pre nesúhlas dotknutých subjektov. Odvolávali sa na problémy s technickým zabezpečením činnosti, nákladmi na prevádzku, zabezpečením úhrad, prípadne vymáhaním dlžných súm, oprávnením na vykonávanie činnosti...
Nové rozvody vody
Ako reálne riešenie sa javí v prípade vody vybudovanie nových rozvodov v lokalite. Samozrejme, každý subjekt by si budoval svoje, a tie by boli potom jeho vlastníctvom. Napojili by sa na rozšírenie verejného vodovodu vetvy V1 v časti Púchov – Hrabovka. „Po schválení trasy rozvodov bude dotknutým stranám predložený návrh zmluvy o úhrade nákladov za projekt a potom objednané zhotovenie projektovej dokumentácie. Predpokladáme, že sa tak stane do polovice decembra. Po zhotovení projektu bude vlastníkmi vybraný zhotoviteľ prác a podpísaná zmluva o úhrade nákladov. V prípade priaznivého počasia je predpoklad pripojenia na verejný vodovod v druhej polovici februára budúceho roka,“ vyjadril sa o konkrétnom riešení problému Pavol Hlušek zo Stavebného bytového družstva (SBD) Púchov, ktoré sa najviac angažuje pri riešení problému. S nádejou dodal, že vzhľadom na zrýchlenú prípravu Makyta hádam zváži termín ukončenia dodávky vody a spoločne sa podarí zabezpečiť plynulý prechod k novému dodávateľovi.
Problém kanalizácie
S budovaním nových kanalizačných rozvodov sa nepočíta. Podľa vyjadrenia z Považskej vodárenskej spoločnosti (PVS) sú staré ešte funkčné a vyhovujúce. Zabezpečiť treba zmluvu o prevode vlastníctva kanalizácie. Po odsúhlasení jej znenia mala byť zaslaná všetkým dotknutým stranám na podpis. „Termín závisí od doručenia stanovísk Makyty a PVS k zmluve. Náš optimistický predpoklad je v polovici decembra,“ doplnil Hlušek.
Hrozia sankcie?
Aké bude majetkovoprávne usporiadanie vzťahov v prípade kanalizácie, nie je celkom jasné. Makyta chce zmluvu s PVS vypovedať koncom roka. Ďalšia však zatiaľ s inými vlastníkmi, resp. používateľmi rozvodov neexistuje. Preto treba urýchlene zabezpečiť novú zmluvu o odvode odpadových vôd do verejnej kanalizácie. V opačnom prípade by totiž dochádzalo k nelegálnemu vypúšťaniu, čiže porušeniu zákona, za čo by hrozili vlastníkom nehnuteľností sankcie. Požiadali sme o vyjadrenie aj mestský úrad, štatutára a neskôr aj útvar životného prostredia, aby sme zistili, ako sa v riešení problému angažuje v prípade obyvateľov bytovky mesto. Konkrétne stanovisko sme obdržali po dvoch týždňoch, až po uzávierke čísla. „Mesto nemôže vziať do svojej správy, ani inej majetkovej starostlivosti majetok, ktorý mu nepatrí. Takýto postup sa priamo legislatíva vylučuje. Vlastníkom kanalizácie je Makyta a.s. Neporozumeli sme tomu na základe čoho tvrdíte, že bude ,, problém s vypúšťaním odpadových vôd“, prosím vysvetlite nám to a podložte skutočnosťami. Vlastníkom je Makyta, a nie obyvatelia domov. Mesto podporuje obyvateľov domov v ich oprávnených požiadavkách voči neserióznemu postupu Makyty,“ uvádza v stanovisku Petra Panvicu, asistenta primátora Púchova. V stanovisku Makyty sa však uvádza, že mesto bolo pri rokovaniach ďaleko od riešenia vecí, pre ktoré sa na nich zúčastnení zišli. Aktívne k riešeniu problematiky pristupovalo SBD Púchov.
Problémy aj inde
Zo stanoviska PVS vyplýva, že v lokalite je potrebné riešiť samostatné vodovodné prípojky a prevzatie areálových kanalizačných rozvodov súčasne. Všetko treba vyriešiť do konca decembra. Nečinnosť v tomto smere môže len uškodiť.
Problémy s majetkovoprávnymi vzťahmi v prípade kanalizácie majú aj v Považskej Bystrici. Ide poruchové rozvody pri bytovkách v Strojárenskej štvrti, ktoré boli v minulosti vlastníctvom sprivatizovaného štátneho podniku Považských strojární. Za poruchy na ňom museli donedávna platiť vlastníci bytov nemalé financie. Tu sú však s odkupovaním rozvodov kanalizácie oveľa väčšie problémy. Mesto sa ich snaží dostať do svojho majetku, niet však od koho odkupovať, a tak sa problém nepodarilo definitívne vyriešiť.
Podľa informácií z Obvodného úradu životného prostredia, stáleho pracoviska Púchov, to nie sú jediné lokality, kde vyvstal takýto problém. V čase privatizácie podnikov nikto problémy s kanalizáciou a rozvodmi vody pravdepodobne do dôsledkov nedomyslel. ⋌(BERKO)