JASENICA. Podujatie za začalo poobede v kaštieli výstavou dreveného točeného nábytku a gobelínov z Múzea regiónu Valašsko vo Vsetíne. Išlo o vzácne exponáty z Thonetových závodov z konca 19. a začiatku 20. storočia na Morave. Návštevníci si mohli pozrieť kancelárske kreslá určené pre biznismenov do Spojených štátov americ- kých, divadelné kreslá určené pre Nemecké divadlo vo Viedni či exkluzívne priestory viedenských bánk, ale aj veľmi vzácny nábytok pre solventných zákazníkov vyšších vrtiev zo skrutkovito stáčaného dreva, ktorého technologický postup sa vôbec nezachoval. Nechýbali ani známa stolička, „tonetka“ číslo štrnásť, najobľúbenejší vzor určený pre hromadnú priemyselnú výrobu, kreslo pre invalida alebo nábytok od holiča i lekára. Z gobelínov dominovali námety prírody a vodníkov. Deťom, ktoré prišli na vernisáž, boli určené tvorivé dielne, v ktorých si za pomoci umeleckých remeselníkov z Moravy mohli vytvoriť vlastné vianočné ozdoby.
Podujatie neskôr pokračovalo v kultúrnom dome vystúpením detského folklórneho súboru z Holešova a folklórneho súboru Mladosť z Dubnice nad Váhom. Malí Moravania navodili tú pravú vianočnú atmosféru cyklom vianočných piesní a kolied a Mladosť pokračovala rezkými tancami.
Na stoloch mali svoje „mini dielne“ rozložené umeleckí remeselníci z Klubu umění a řemesel z Holešova. Návštevníci si mohli pozrieť, ako vznikajú vianočné ozdoby, šperky či úžitkové predmety z rôznych materiálov. Anjeli, hviezdy, ale aj náušnice či náhrdelníky tu vyrábali umelci z drôtu a korálok, zvončeky a košíky plietli na špeciálnych drevených formách z koreňa liany. Veľmi pekné boli vitrážové ozdoby z farebného skla a olova. Zaujalo tiež maľovanie na hodváb, či výroba tričiek s maľovanou aplikáciou. Výrobky ako prvá predala pani Jozefína z Hornej Marikovej, ktorá ponúka počas adventnej nedele už tradične domáce vianočné oblátky.
K vianočnej atmosfére prispelo tiež výborné, pohostenie. Voňavé varené vínko a niekoľko druhov výborných dedinských koláčov. Akciu pripravila obec Jasenica v spolupráci s Považským osvetovým strediskom, Považským vlastivedným múzeom a Považskou knižnicou.
(BERKO)