Ako za obdobie, čo ste vo funkcii, hodnotíte vývoj kriminality v týchto dvoch okresoch?
- Musíme sa na to pozerať z viacerých aspektov. Jedna vec je nápad protispoločenskej činnosti, druhá je miera našej úspešnosti. Nápad (policajný výraz pre občanmi oznámené a registrované priestupky, prečiny, zločiny) je vzhľadom na počet obyvateľov najnižší v kraji, ale zároveň máme najvyššiu objasnenosť. Bezpečnostnú situáciu v porovnaní s inými okresmi hodnotím ako dobrú. S porovnateľným obdobím minulého roka je nápad nižší, oznámených skutkov je menej. Je to na jednej strane výsledok prevencie polície. Znížil sa napríklad počet krádeží vlámaním do áut, pretože policajti upozorňujú vodičov, ktorí majú v interiéri vozidla hodnotné veci, aby si ich skryli alebo inak zabezpečili. Nápad je ovplyvnený aj represiou, čiže tým, ako efektívne sme schopní nájsť páchateľov a usvedčiť ich tak, aby sa zodpovedali zo svojich skutkov. Podarilo sa nám zistiť páchateľov, ktorí sú v súčasnosti vo väzbe, čo obyvatelia hlavne Považskej Bystrice určite zaregistrovali. Naše pôsobenie by som hodnotil dobre, aj keď máme čo zlepšovať.
Ktoré oblasti regiónu považujete za najrizikovejšie?
- Mestá - Považská Bystrica a Púchov, kde je najväčšia koncentrácia ľudí a je najväčšia anonymita obyvateľstva, čo páchateľom uľahčuje činnosť. Na miestach, ktoré si dokáže obec zabezpečiť kamerovým systémom, je kriminalita vytláčaná. Naopak, miesta, kde kamerový systém nie je, sú potom vystavené zvýšenému záujmu rôznych živlov.
Vo všeobecnosti platí, že mladá generácia, keď dorastá, pribúda medzi nimi viac trestnej činnosti...
- Máte pravdu. Začína to asi pubertou, keď majú mladí ľudia problémy nie len so sebou, so svojou identitou, ale problémy sa prejavujú aj vo vzťahu k rodičom, v škole, a pod. Vedúcimi osobnosťami medzi rovesníkmi sa stávajú najvýraznejšie osobnosti. Ich výraznosť veľmi často spočíva nie v slušnosti, ale v neslušnosti, hrubosti voči slabším, iným než sú oni, nevážením si tradičných hodnôt, nevážením si cudzieho majetku. A práve takúto výraznosť, resp. odlišnosť, sa snažia napodobniť aj ostatní, neuvedomujúc si pritom, že sa často dopúšťajú skutkov, za ktoré by mohli byť v budúcnosti postihnutí či už zo strany polície, súdu alebo iných štátnych orgánov. Nerád by som konkretizoval miesta, ale určite sú lokality, kde sa trestná činnosť vyskytuje viac. Začína to poškodzovaním verejného majetku - smetné koše, lampy, prechádza to do poškodzovania súkromného majetku a vrcholí to bezdôvodným útočením na ľudí. Často je to pod vplyvom alkoholu. V objasňovaní hlavne trestnej činnosti smerujúcej proti životu a zdraviu máme veľmi slušnú úspešnosť.
A čo protidrogová činnosť?
- Je to nekonečná práca. Akonáhle chytíme dílera, nastupuje ďalší. Snažíme sa najmä na mládež pôsobiť preventívne. Deťom už v útlom veku treba vysvetľovať, že droga nepomôže. Je to len cesta „do pekla“. Ak však človek už začne užívať drogy, prevencia nepomôže, závislosti sa musí zbaviť. V prvom rade musí mať záujem on sám, pri jeho úsilí zbaviť sa závislosti ho však musí podporiť najbližšie okolie.
Čo by vám pomohlo pri objasňovaní trestných činov?
- Keby sme nenarážali na štandardnú odpoveď svedkov - ja som nič nevidel, ja som nič nepočul. V mnohých prípadoch nechávajú páchatelia stopy. Tie potrebujeme s niečím porovnať, čo nám umožňujú práve ľudia, ktorí vidia a počujú. Techniku máme síce k dispozícii, ale to nie je všetko, pretože i policajti pracujú s informáciami, a tie pochádzajú práve od týchto „vidiacich“ a „počujúcich“ ľudí. Často sa stáva, že ľudia síce vedia o vyšetrovanej udalosti, aby však nemali „problémy“, radšej nič nepovedia. Zabúdajú však na jednu okolnosť. Neodsúdený páchateľ činu, ktorý je trestný, ostáva na slobode, prípadne nepotrestaný, a práve človek, ktorý vedel a mohol prispieť k jeho odsúdeniu, sa môže stať ďalšou obeťou toho istého páchateľa. Preto chcem poďakovať všetkým „vidiacim a počujúcim“ spoluobčanom.
Na adresu polície občas zaznie kritika, že policajti nie sú tam, kde ich treba...
- Viem, že sú aj takéto ohlasy. Máme síce plný personálny stav, ale to neznamená, že máme dosť policajtov na všetky činnosti. Napríklad na dopravnom inšpektoráte by ich v súčasnosti bol potrebný možno aj dvojnásobok. Pri výstavbe diaľnice vznikajú komplikácie na hlavnom ťahu i v samotnom meste, pretože v Považskej Bystrici sa práve vo veľkom buduje. Preto by som chcel apelovať aj na ľudí. Pokiaľ je problém, veľmi radi pomôžeme, ale nedokážeme byť všade. Máme určitý počet ľudí, ktorí musia zabezpečovať rôzne činnosti. Všetky voľné kapacity využívame na to, aby premávka v Považskej Bystrici bola na čo najlepšej úrovni. Tej je venovaná taká pozornosť, že na úkor Bystrice sú sčasti ukrátené iné časti regiónu. Polícia však nie je jedinou inštitúciou, ktorá má významný vplyv na situáciu v cestnej premávke.
Druhým dôvodom kritiky býva predstava ľudí, že policajti musia byť tam, kde sa niečo stane. Najmä ak dôjde ku krádeži, ublížení na zdraví, a pod. Môžem čitateľov ubezpečiť, že páchatelia takýchto skutkov využijú celý svoj mozgový potenciál na to, aby sa práve s policajtmi nestretli a naopak, snahou polície je byť tam, kde je predpoklad, že by mohlo dôjsť k nejakej udalosti. Vzhľadom na počty policajtov a ich povinnosti však nie je možné, aby boli v jednom čase na všetkých miestach naraz.
Pripravujete na okresnom riaditeľstve aj personálne zmeny?
- Je to interná záležitosť. Okresné riaditeľstvo je tak konsolidované, že zásadné zmeny si nevyžaduje, aj keď určite nejaké časom prídu. Myslím si, že každý funkcionár, ktorý riadi takýto veľký kolektív, má predstavu, ako ho riadiť. ⋌(VŽ)