Milan Jabolovský bol náčelníkom Hurónov, grófom, aj manekýnom

l JÁNOŠÍK, ČINGAČGUK, Synovia Veľkej Medvedice, Werichovo divadlo a časopis Odievanie. Čo majú spoločné? Že nič? Chyba! V šesťdesiatych rokoch vo všetkých vystupoval výborne stavaný mladík z Oravského Veselého. Dnes si v tejto obci na neho už sotvak

to spomenie.

Nečudo. Po skončení vysokej školy odišiel z Oravského Veselého na východ – na univerzitu v Košiciach – a v šesťdesiatom ôsmom na západ – do Kanady. V súčasnosti žije 73-ročný Milan Jablonský v kanadskej Otawe. V čase, keď v Európe je už po polnoci, sadá si k internetu. Vtedy sú už slovenské aj české denníky na webe a on si rád prečíta, čo je u nás nové. Aj my sme sa o jeho zaujímavej a rušnej mladosti dozvedeli len vďaka internetu.
Indiánky sme "žrali"
Kto z -caťročných Slovákov nemiloval westerny a indiánky? Winnetou, Old Shatterhand, náčelník Čingačkuk, Lovec jeleňov... Hrdinovia, predstavujúci ideál boja dobra proti zlu. Literárni a filmoví hrdinovia, ktorí spopularizovali v Európe pôvodné americké obyvateľstvo ako by to nedokázala žiadna reklamná kampaň. Slovenské deti a mládež mayovky, cooprovky a iné knihy o Divokom západe priam hltali, filmy takisto. Keď v západnom Nemecku začali nakrúcať Winnetoua, filmové štúdiá východného bloku nemohli zaostať – filmové štúdio DEFA vo východnom Nemecku začalo tiež nakrúcať indiánky. A do nich potrebovali dobre „udělaných“ a svalnatých mladých mužov – bojovníkov, banditov, bitkárov. Milan Jablonský sa nikdy nedozvedel, kto ho odporučil režisérovi filmu Synovia Veľkej Medvedice, aj keď má tušenie, že to bol Martin Ťapák, s ktorým sa zoznámil pri nakrúcaní Jánošíka. Vtedy už mal nejaké skúsenosti z nakrúcania v Prahe, hral aj v Divadle ABC v réžii Jana Wericha, nechýbali mu ani skúsenosti z predvádzacieho móla.
Paragán na telovýchove
Milan Jablonský odišiel z Oravského Veselého na Vyššiu lesnícku školu do Banskej Štiavnice a odtiaľ rovno na povinnú základnú vojenskú službu. Ešte počas strednej školy sa stal členom parašutistického krúžku. „Než som nastúpil na vojenčinu k výsadkárom, strávil som ako člen klubu niekoľko rokov na letisku v Sliači. Počas vojenčiny som skákal z balóna, vrtuľníka, z lietadiel, cez deň, v noci, s plnou poľnou aj bez,“ spomína M. Jablonský. Po vojenčine zamieril do Prahy, na Inštitút telesnej výchovy a športu. Zo 400 uchádzačov vtedy prijali len 40, Milan bol ako špičkový paragán vytrénovaný, nemal problém splniť požadované limity.
Ako slepá kura k zrnu
V druhom semestri mal Milan hodinu gymnastiky. Študentov pozorovalo niekoľko cudzích ľudí. Onedlho niektorí študenti dostali pozvánku do istého hotela, predstaviť sa režisérovi a štábu. „Museli sme sa promenádovať v plavkách, ako na Miss Universe,“ smeje sa z toho dnes Milan Jablonský. Výsledok: Milana vybrali do úlohy športovca v romantickej komédii Slečna od vody. „Wow! Doteraz žasnem, že som sa len tak mimochodom ocitol v jednom tíme s Jiřinou Bohdalovou a Jaroslavom Marvanom! Gustav Haverle - hral vo filme druhú hlavnú úlohu a spriatelili sme sa - sa ma spýtal, či si nechcem zahrať epizódnu úlohu v Divadle ABC, v hre Návrat stratenej dámy, vraj ju režíruje Jan Werich a v hlavnej úlohe je znova Jiřina Bohdalová. Kto by to odmietol? Známa herečka a slávna postava českého divadla a filmu – a ja v jednom „kuse“ s nimi? Wow!“ žasne doteraz Milan Jablonský. „A k tomu 60 korún za večer! Na tie časy to boli veľmi slušné peniaze a ja ako študent som ich naozaj potreboval. Chcel som trochu uľaviť rodičom, lebo boli stále vo finančnej tiesni, veď na vysokej škole financovali aj mladšieho brata Jozefa.“
Z javiska na mólo
Na jednej zo skúšok Milana oslovili dve fešné dámy. Po pár vetách zistil, že ide o populárne manekýnky pražského Domu módy a časopisu Odívání. Obe si v divadle privyrábali. „V tom čase profesia modelky nemala taký „celebrity status“ ako dnes. Vtedy u nás vychytené modelky nezarobili ani toľko, čo na západe detský model. Dievčatá mi povedali, že šéfredaktorka časopisu ma chce vidieť. Celé tri ďalšie roky som strávil v spoločnosti modeliek, fotografov, redaktorov... Dokonca som sa sám podieľal na tvorbe oblečenia pre beh na lyžiach – veď som študoval na telovýchove ako špecializáciu zimné a severské disciplíny. Wow, ani nemusím hovoriť, aké úžasné boli turné po mestách v Čechách – šesť až osem krásnych modeliek a ja jediný muž medzi nimi!
Strana a vláda sa postarali!
Jednou z „výhod“ vtedajšieho totalitného systému bolo udeľovanie umiesteniek. Milan dostal umiestenku do Banskobystrického kraja. Kategoricky ju odmietol. „Profesor Kostka skoro dostal infarkt. Začal koktať: čo si to dovoľuješ... Strana a vláda sa o teba postarali... bla, bla, bla... Dostal som strach, že ma nenechajú promovať. Súhlasil som vrátiť sa na Slovensko, aj keď mi bolo ľúto odísť z Prahy. Vrátil som sa domov, na Oravu. Hneď som rozposlal najmenej 10 žiadostí o miesto. Dostal som niekoľko pozvánok na pohovor, no zamieril som na katedru telesnej výchovy lekárskej fakulty VŠ v Košiciach. Vzali ma. A tak som v roku 1961 začal robiť asistenta telesnej výchovy na LF. To som robil asi dva roky, keď znova prišlo volanie z filmu...“
Jánošík
Milan dostal pozvánku od filmového štúdia Koliba, vraj sa má prísť predstaviť Paľovi Bielikovi, na konkurz do dvojdielneho farebného širokouhlého filmu Jánošík. „Holy-Moly, moje srdce sa rozbúchalo na vysoké obrátky! Paľo Bielik, legenda slovenského filmu – predstaviteľ prvého Jánošíka z roku 1935!“ spomína Milan Jablonský. „Nedávno som si pustil videopásku s „naším“ Jánošíkom z roku 1963. V pamäti sa mi neuveriteľne živo vynárali zážitky z nakrúcania v roku 1962, keď Dr. Fero Kuchta (Jánošík) a jeho zbojnícki kumpáni od Ctibora Filčíka (Hrajnoha) až po Martina Ťapáka (Uhorčík) či Jožka Krónera sa od rána do večera parili v súkenných portkách v strmých kopcoch Vrátnej a Gemerskej doliny. Ja som mal šťastie, v záberoch som mal noblesne ľahké oblečenie uštipačného, trocha arogantného mladého grófa Bélu Dolinaya. Okrem hrania som pomáhal Maťovi Ťapákovi s asistenciou réžie. Paľo Bielik mi vtedy tiež ponúkol miesto asistenta réžie – s Maťom Ťapákom sme mali veľa spoločného, obaja Oravci, naučení tvrdo a poctivo pracovať. Zdvorilo som odmietol, nemienil som sa vzdať svojho miesta na univerzite. Bol to krásny kus môjho života.“
V indiánskej koži
Milan Jablonský s nadšením spomína na obdobie nakrúcania s Gojkom Mitičom, tiež „telocvikárom“. Gojko si už predtým zahral vedľajšie úlohy v „západných“ indiánkach – s Pierom Briceom (Winnetou) a Lexom Barkerom (Old Shatterhand) – v DEFA hral hlavné úlohy. Z nich je pre strednú a staršiu generáciu nezabudnuteľný Čingačkuk.
„Pozvanie ísť opäť natáčať ma veľmi prekvapilo,“ hovorí Milan o roku 1966. „Jedného horúceho dňa prišiel telefonát z Barrandova, či môžem okamžite odcestovať do Juhoslávie. Fakulta už mala skúsenosti s mojimi filmovačkami a nerobila mi žiadne problémy. Aké bolo moje prekvapenie, keď som na pľaci ako prvého stretol Maťa Ťapáka – stále si myslím, že to bol on, kto ma navrhol do tímu - vtedy už slávnu to osobnosť slovenského folklóru! Goralstvo sa ani v jednom z nás nezaprelo – spojenci naveky! Milé prekvapenia neprestávali. Maťo mi predstavil nosatého – prepáč, Jožko - Jožka Majerčíka, slávneho tanečníka z Lúčnice a napokon režiséra, Čecha Jozefa Macha. Vo filme Synovia Veľkej Medvedice ma čakala úloha Horského hromu.“
S plným nasadením
Hlavnú úlohu vo filme hral Gojko Mitič. A jeho sparingpartnera v osobných súbojoch aj v ďalších dvoch filmoch bravúrne zvládal práve Milan. Bitky na súši, vo vode, skoky zo stromov do vratkého kanoe či zo skál – to všetko mladý telocvikár výborne zvládal. Doteraz si spomína, ako pri bitke pod vodou ako náčelník Hurónov Rýchly jeleň takmer utopil Ralfa Romera – Lovca jeleňov. Tak sa vžil do úlohy, že si vôbec nevšimol, ako sa herec bráni. Až Gojko Mitič spozoroval, o čo ide. Krik štábu nepomáhal, pod vodou nebolo nič počuť. A tak sa Gojko vrhol do vody, oboch bitkárov od seba odtrhol a Ralfovi pomohol na breh... Spomienky Milana na nakrúcanie indiánok a westernov (Zlato v Black Hills, Bieli vlci) nájdete na webovej stránke sweb.cz/priloznikj/514.htm.
Počas nakrúcania v zahraničí Milana zastihla správa o invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. „Ráno 21. augusta som v jedálni hosťovského domu DEFA zapol rádio a s úžasom som na Slobodnej Európe počúval, čo sa u nás deje. Bol som šokovaný. Zástupcovia DEFA sa nám pokúšali inváziu vysvetliť, márne. Musel som domov. Oni sa museli uspokojiť s mojím dvojníkom. Onedlho som pochopil, že v okupovanej krajine nedokážem žiť a emigroval som do Kanady. Ktovie, ako by sa bola ďalej vyvíjala moja filmová kariéra a život, nebyť invázie Rusov do Československa?“
Znova na Slovensku
Milan ani v Kanade neopustil fitness hnutie, pracoval ako osobný tréner, i ako maliar a sochár. Mnohé z jeho diel môžete tiež nájsť na nete, rovnako ako jeho vlastný aktívny blog. Keď začiatkom 90. rokov prišiel navštíviť Slovensko, neobišiel ani rodné Oravské Veselé – zápis o tom sme našli aj v školskej kronike. O 10 rokov sa celý mesiac túlal po Slovensku, Oravu nevynímajúc. Vo svojom veku však už nepredpokladá, že by sa sem ešte niekedy vrátil.
MELÁNIA PASTVOVÁ

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 987
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 563
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 489
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 447
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 808
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 731
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 217
  1. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  2. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  3. Eva Bachletová: Pre mamy
  4. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  5. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  6. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  7. Martin Eštočák: Komentáre k petícii o MHD v Prešove: Ľudia hovoria jasne
  8. Patrik Benčík: Denník advokáta ŠPZ ADVOKÁT 2.0: Nie je ešpézetka ADVOKAT ako ADV0KAT
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 482
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 934
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 558
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 789
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 12 185
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 077
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 042
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 5 871
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  2. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  3. Eva Bachletová: Pre mamy
  4. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  5. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  6. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  7. Martin Eštočák: Komentáre k petícii o MHD v Prešove: Ľudia hovoria jasne
  8. Patrik Benčík: Denník advokáta ŠPZ ADVOKÁT 2.0: Nie je ešpézetka ADVOKAT ako ADV0KAT
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 482
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 934
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 558
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 789
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 12 185
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 077
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 042
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 5 871
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu