Podľa spoločnosti podobná situácia je aj v susedných krajinách. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) vyhlásil minulý týždeň v utorok popoludní stav núdze po tom, čo pre rusko-ukrajinský spor v noci z pondelka na utorok začal dostávať z Ruska o 70 percent plynu menej. Predseda predstavenstva SPP Bernd Wagner a minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek uistili domácnosti, nemocnice a školy, že sa ich zníženie dodávok plynu nedotkne. „V žiadnom prípade by obyvateľstvo, nemocnice a vybrané školy nemali pocítiť nedostatok plynu,“ povedal na minulotýždňovej tlačovej besede Jahnátek.
Zníženie dodávok plynu by však mohli pocítiť priemyselní odberatelia. Podľa utorkových vyjadrení predsedu predstavenstva SPP-distribúcia Sebastiana Jochema veľkoodberatelia by mohli pocítiť zníženie dodávok plynu už v stredu 7. januára.
Ruský energetický gigant Gazprom v utorok drasticky znížil dodávky zemného plynu smerujúceho cez Ukrajinu do Európy. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou o cenách plynu v novom roku. Rusko tiež obviňuje Ukrajinu, že kradne každý deň 35 miliónov kubických metrov ruského plynu určeného pre Európu. Ukrajina to odmietla a Rusko obvinila z „manipulácie“ s dodávkami. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre 27-členný blok. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy pritom dostáva cez Ukrajinu. V období chladnej zimy viaceré krajiny centrálnej a východnej Európy pokles ruských dodávok tvrdo zasiahol. Okrem Slovenska je postihnutá aj Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Nemecko a Bosna a Hercegovina. Bulharsku, Chorvátsku, Grécku, Macedónsku a Turecku boli odstavené dodávky plynu úplne o deň skôr ako na Slovensku.
(SITA)