Začiatky školy sa datujú od roku 1914, keď spoločnosť Schneider začala s prvým vzdelávaním sklárov. Významné zmeny nastali od roku 1949, keď sa príprava učňovského dorastu orientovala na potreby materského podniku Spojené sklárne Lednické Rovne.
História školy
Prvého septembra 1949 dochádza k založeniu Strediska pracujúceho dorastu. Teoretické vyučovanie sa uskutočňovalo v odpoludňajších hodinách. Prví absolventi učilišťa postupne zapĺňali voľné pracovné miesta v Spojených sklárňach, ale príliv žiakov zo základných škôl sa obmedzil. Prvého septembra 1993 vzniká pri SOU Stredná priemyselná škola sklárska. Jej hlavným poslaním bola príprava samostatných odborníkov na spracovanie skla, odborníkov umelecky cítiacich, ktorí budú schopní navrhovať a tvoriť, pričom dokážu so svojimi výrobkami obchodovať a nadväzovať obchodné styky s tuzemskou a zahraničnou klientelou.
Od 1. septembra 1995 je škola zaradená do siete umeleckých škôl a nastáva zmena názvu zo Strednej priemyselnej školy sklárskej na Školu úžitkového výtvarníctva. Od roku 2001 dochádza k spojeniu Stredného odborného učilišťa a Školy úžitkového výtvarníctva a vzniká Združená stredná škola sklárska. Od roku 2008 je podľa školského zákona Stredná odborná škola sklárska.
Študenti a pedagógovia
V súčasnosti navštevuje školu 199 študentov. Škola tohto významu je na Slovensku a v Rakúsku jediná tohto druhu. Žiaci sa pripravujú v štvorročnom študijnom odbore výtvarné spracovanie skla a trojročnom učebnom odbore s výučným listom operátor sklárskej výroby. Po skončení môžu pokračovať v nadstavbovom štúdiu, ktoré v odbore sklársky a keramický priemysel ukončia maturitnou skúškou. Úspešní absolventi maturitného odboru môžu pokračovať v pomaturitnom štúdiu, kde získajú vyššie odborné vzdelanie s absolventským diplomom a právom užívať titul „DiS“, čo znamená diplomovaný špecialista.
Stávajú sa z nich kvalifikovaní dizajnéri, alebo kvalifikovaní učitelia na umeleckých školách. Škola poskytuje chlapcom aj dievčatám ubytovanie v školskom internáte. V školskej jedálni majú zabezpečené celodenné stravovanie. Bývali tu žiaci z Vranova nad Topľou, Komárna, Čadce, ale aj z blízkeho Púchova.
„U nás to nie je o počte žiakov, ako možno na iných školách. Keď sa vyučí u nás, je zo študenta kvalifikovaný sklár a ten, keby zostal bez práce, sa v inom odbore ťažko uplatní, pretože jeho vzdelanie je úzko špecializované. Nám preto záleží na tom, aby absolventi získali pracovné miesto v odbore, ktorý vyštudovali,“ vysvetľuje riaditeľ Pavol Jaseň. Škola má päťdesiatosem zamestnancov.
Mimoškolská činnosť
Žiaci môžu voľný čas tráviť v rôznych záujmových krúžkoch. Majú k dispozícii internet na popoludnie, stolnotenisový krúžok, brusičský, hutnícky, stojopisný krúžok, zdokonaľujú sa v konverzácii v anglickom a nemeckom jazyku. Navštevujú literárny seminár, matematicko-fyzikálny krúžok, seminár o výtvarnom umení, technologický seminár, staré a netradičné maliarske technológie, technologické výpočty, krúžok bižutérie a ozdobných predmetov a informačné technológie.