Ôsmy regulačný stupeň dodávky do teplární neo-vplyvnil. V mestách vykurovali domácnosti v normálnom režime.
V Novej Dubnici sa obyvatelia nemusia obávať, že by im život mohli ovplyvniť obmedzené dodávky plynu. Byty sú, okrem individuálnej bytovej výstavby, vykurované biomasou. „Pokiaľ vie, plynová kríza nám zatiaľ problémy nenarobila. Možno podnikateľom, ale mestu ako takému nie. Preto nepripravujeme žiadne obmedzenia,“ hovorí primátor Ján Šušaník.
Obavy nemusí mať ani väčšia časť Považskej Bystrice. Od 8. januára je väčšina mesta vykurovaná na báze hnedého uhlia. K sídliskám, ktoré už boli vykurované týmto palivom, pribudol aj Rozkvet a sídlisko SNP. Ako povedal primátor Miroslav Adame, v štádiu úvah je prepojenie na tepláreň, ktorá využíva hnedé uhlie, aj pri ďalších častiach mesta. Kríza s dodávkami plynu preto mesto nemusí ovplyvniť. „Situáciu však pozorne sledujeme. Dúfam, že sa pozitívne vyrieši. Ak by sa dodávky predsa len obmedzili, tak by sme hľadali náhradné riešenia najmä pre školy, ktoré sú vykurované plynom. Nie je dôvod na paniku,“ dodal.
Kvôli plynovej kríze sa minulý týždeň konalo v Dubnici nad Váhom pracovné stretnutie. „Zúčastnili sa ho zástupcovia mesta, organizácií a hlavného dodávateľa energie, aby sme si vyjasnili situáciu, postupy a pripravili rôzne varianty riešenia,“ informuje primátor Jozef Gašparík. Podľa neho to bola čisto pracovná schôdzka. „Pre naše organizácie, ktoré vykuruje Dca Therm, platí výnimka, podľa ktorej by nemala byť obmedzená dodávka. Ide najmä o školy a sociálne zariadenia. Nepredpokladám žiadnu paniku s nákupom ohrievačov ani v domácnostiach,“ doplnil. Reguláciu neuplatnili ani na zimnom štadióne. „Pri racionalizačných opatreniach, ktoré sme realizovali v minulom roku, sme zásadným spôsobom znížili spotrebu energií,“ doložil.⋌ (VŽ)