Zmeny názvov
Mestský futbalový klub Ilava počas svojho vývoja od roku 1919 dodnes zmenil niekoľkokrát svoj názov. Pri svojom zrode či založení dostal do vienka názov Športový klub Ilava. Názov pretrval až do skončenia 2. svetovej vojny. V rámci zjednocovania telovýchovy sa futbal v Ilave začlenil do TJ Sokol Ilava. Na začiatku päťdesiatych rokov sa pridala skratka zakladajúcich Jednotných roľníckych družstiev, a tak ilavskí futbalisti hrali pod hlavičkou TJ Sokol JRD Ilava. Krátko na to po nie veľmi dobrých vzťahoch sa futbal osamostatnil a do roku 1960 niesol názov Československé stavebné závody Ilava. Od roku 1961 sa opäť vrátil k názvu TJ Sokol Ilava. K ďalšej zmene došlo na konci sedemdesiatych rokov, keď prišla na športovú scénu TJ Jednota Ilava.
Družstvo mužov TJ Jednota Ilava (na snímke) bojovalo v roku 1988 o postup do Krajskej súťaže Stredoslovenského kraja. V hornom rade zľava: Emanuel Čurík – hospodár, Jozef Budiač, Štefan Kováč, Peter Mišík, Milan Mego, Jozef Jakuš, Ľubomír Klvaňa, Ľudovít Koiš – tréner družstva a Vladimír Tamašák vedúci družstva. V dolnom rade zľava: Jozef Púčkovica, Miroslav Bagín, Roman Jung, Štefan Daško, Jozef Palček, Miloš Žiaček a Miloš Šupák.
Názov vydržal do začiatku deväťdesiatych rokov, keď nasledovalo premenovanie na TJ Sokol Ilava. Už po polroku je tu odčlenenie od Sokolskej organizácie a návrat k názvu TJ Jednota Ilava. K poslednému premenovaniu prišlo v roku 1994 a nový názov znel Mestský futbalový klub Ilava. Pod skratkou tohto názvu MFK Ilava hrajú ilavskí futbalisti do dnešnej doby. Ako vidíme, často sa menili názvy, ale futbal a jeho poslanie rozdávať ľuďom radosť z hry zostal do dnes!
Štyria Karolovia
V medzivojnovom období sa vo futbalovom družstve ŠK Ilava zišli štyria vynikajúci futbalisti nesúci meno Karol. Boli to Karol Majerech Mrzúch, Karol Chmelík, Karol Pípa a Karol Zavadil. Posledný menovaný bol vynikajúcim brankárom a okrem jeho výkonov bol známy i masívnymi koženými chráničmi na lakťoch a kolenách. Pomôcky ho mali ochrániť pri jeho nezabudnuteľných úspešných zákrokoch, keď pred bránkami na futbalových ihriskách veľa trávy nebolo. Vo futbalovom družstve ŠK Ilava sa oslavovalo nielen na Jozefa, Jána ale i na Karola, keď títo veľkí futbalisti a dobrí kamaráti svojich spoluhráčov v hostinci u Mrzúcha vždy pohostili.
Ženský futbal
Takmer dvadsať rokov hrali v Ilave futbal dievčatá a ženy. Že ho nehrali zle, svedčia dobré výsledky na domácich ihriskách, ale i na ihriskách v zahraničí. Po nežnej revolúcii v roku 1989 sa im otvorila cesta do Západnej Európy. Prvého medzinárodného turnaja sa zúčastnili v roku 1991 vo Švajčiarskom Lugane a posledného v roku 2001 v Českých Budějoviciach. Medzi týmito dvoma dátumami hrali na futbalových turnajoch žien v Nemecku, Holandsku, Poľsku, Rakúsku a v Českej republike. Vďaka futbalovým turnajom žien, ktoré organizovali na domácom ihrisku, navštívilo Ilavu niekoľko futbalových družstiev žien z Holandska, Nemecka a Českej republiky. V domácich súťažiach, hrali od regionálnych súťaži až po 1. Slovenskú národnú ligu. Futbalové družstvo ilavských futbalistiek patrilo do roku 1990 do TJ Jednota Ilava a potom až do svojho zániku bolo jedným z oddielov TJ Sokol Ilava. Skratka DFC znamenala názov „Dievčenský futbalový club“.
Na snímke futbalistky TJ Sokol DFC Ilava po stretnutí s TJ Valašská Polianka z ČR, ktoré odohrali na ihrisku v Lednickom Rovnom. V hornom rade zľava: Ondrej Mišech – tréner družstva, Gabriela Jenčová, Jana Katreniaková, Danica Záhradníková, Eva Nemcová, Miroslava Bobíková, Magdaléna Moravčíková, Veronika Pavlíková, MUDr. Ľuboš Ďurkech – predseda oddielu a Martina Mišechova. V pokľaku zľava: Daniela Heisarová, Andrea Pánova, Jana Mihálikova, Andrea Mišechova a neznáma futbalistka. Vpredu sedí brankárka Jarmila Mihálikova.⋌(OM)