Úspešní aranžéri
Viazači - aranžéri patria k najlepším nielen na Slovensku.
Už tretí rok sa v škole vyučuje atraktívny štvorročný študijný maturitný odbor záhradníctvo – s odborným zameraním na viazačstvo a aranžérstvo. Hoci sa zdalo, že bude zaujímavý najmä pre dievčatá, dnes nájdeme medzi žiakmi aj chlapcov, ktorí sa úspešne zapájajú do rôznych aktivít tvorivej činnosti spojených s týmto štúdiom, a to často aj mimo priameho vyučovacie-ho procesu. Štúdiom odborných predmetov sa žiaci nestávajú úzko špecializovanými interiérovými aranžérmi, autormi kvetinových aranžmánov, či projektantmi sadovníckych úprav alebo kvetinových záhrad, ale môžu nájsť po skončení školy širšie uplatnenie aj v iných odvetviach poľnohospodárskej výroby.
Získané teoretické vedomosti si žiaci overujú na hodinách učebnej, odbornej i prevádzkovej praxe, kde získavajú potrebné zručnosti, vďaka ktorým sa zúčastňujú rôznych podujatí vo svojom odbore. Ich práce patria už tradične k najobdivovanejším v rámci Dní otvorených dverí a spravidla bývajú výborne ocenené aj na rôznych súťa- žiach. Sú na nich úspešní nielen na Slovensku, kde sa medzi strednými školami s podobným zameraním spravidla umiestňujú na popredných miestach, ale aj v zahraničí, kde už nereprezentujú výborne len školu či náš región, ale sú dôstojnými vyslancami celého Slovenska.
Žiadaní odborníci
Životné prostredie sa v poslednom období stáva témou, ktorá zaujíma celú modernú spoločnosť. Hoci sa vo verejnej správe okrem už existujúcich odborov vytvárajú i ďalšie a vznikajú i samostatné inštitúcie zaoberajúce sa touto problematikou, doteraz v nich absentuje dostatok kvalifikovaných odborníkov z danej oblasti. Tento stav sa prejavuje najmä v posledných rokoch, keď je aj Slovenská republika nútená zosúladiť svoju legislatívu zameranú na ekológiu so základnými smernicami platnými pre všetky členské štáty Európskej únie. SOŠ v Pruskom patrí medzi tých niekoľko málo stredných škôl, kde sa rozhodli aktívne napomôcť pri riešení tohto celospoločenského problému a už druhýkrát otvorila štvorročný študijný odbor životné prostredie. Pracovníci príslušných inštitúcií, potenciálni budúci zamestnávatelia už teraz začínajú monitorovať počty budúcich absolventov tohto študijného zamerania a je preto oprávnený predpoklad, že títo si nájdu v praxi bohaté uplatnenie.
Prax je dôležitá
Hlavnou úlohou praxe je pripraviť žiakov na prácu v podnikoch poľnohospodárskej výroby, farmách, službách a pracoviskách súvisiacich s prvovýrobou a spracovaním poľnohospodárskych výrobkov. Predmet významne zvyšuje účinnosť odborného teoretického vzdelávania tým, že si žiaci môžu v podmienkach reálnej praxe osvojiť pracovné techniky a technologické postupy.
V odborných učebniach, školských pozemkoch, dielňach, na učebnej praxi získavajú pod vedením odborných učiteľov prvé poznatky a zručnosti z problematiky svojich študijných odborov. Súčasne získavajú návyky v dodržiavaní zásad hygieny, ochrany zdravia pri práci a životného prostredia. Náplňou práce je aj plnenie tém formou produktívnej práce v poľnohospodárskych, záhradníckych podnikoch regiónu školy. Aktívne sa zapájajú do zveľaďovania, výzdoby interiérov a exteriérov školy počas roka, pri rôznych príležitostiach.
Vo vyšších ročníkoch na pracoviskách zmluvných podnikov pod vedením skúsených inštruktorov a vedúcich pracovníkov, počas odbornej individuálnej praxe získavajú skúsenosti z organizácie pracovných postupov, spôsobov riadenia menších pracovných tímov, učia sa posudzovať zložitosť a namáhavosť pracovných úkonov a hodnotiť kvalitu práce.
Rozsahom, obsahom a získanými skúsenosťami má predmet prax význam pri dosahovaní projektovaného odborného profilu absolventa, čo dokazujú v praktickej časti maturitnej skúšky.