Sobota, 10. jún, 2023 | Meniny má Margaréta

Výchova odborníkov pre prax

l PRIORITOU STREDNEJ ODBORNEJ školy, Ul. slovenských partizánov (predtým SOU stavebné a Stredná priemyselná škola stavebná) je tak pripraviť svojich absolventov na trh práce, aby vedeli zareagovať na akúkoľvek pozíciu vo svojom vyštudovanom odbore.

Moderná škola

Spomínaná úloha je hlavnou ideou celého školského vzdelávacieho programu. Cieľom je pripraviť absolventa v odboroch staviteľstva, stavebníctva, drevárstva, autoopravárenstva ako odborníka všestranne pripraveného na európsky trh práce. Škola sa zapojila do rôznych projektov. Ich hlavným cieľom je zabezpečiť účastníkom dostatok podnetov a informácií na aktívne získavanie vedomostí a praktických zručností.
Multimediálna učebňa, dve jazykové laboratóriá, štyri počítačové učebne, perfektne vybavené centrum odbornej prípravy pre stavebné a drevárske profesie a miestne odlúčené pracovisko pre autoopravárenské profesie majú dokonca nadregionálny charakter. Manažment školy v spolupráci s pedagógmi a majstrami odborného výcviku uplatňuje moderné formy a metódy práce, dbá na využitie najnovších poznatkov, na uplatnenie prvkov integrovaného tematického vyučovania, zážitkového a projektového vyučovania.
K tomu využíva aj získané projekty - Jazykové laboratórium, Grafické systémy, Elektronizácia a revitalizácia školskej knižnice, Otvorená škola. Medzinárodné projekty s Nemeckom a Poľskom sú pre žiakov školy každoročne nielen priestorom na získanie odborných, ale aj jazykových zručností.
Od školského roku 2007/2008 v škole aktívne pracuje žiacky parlament a žiacka školská rada, ktorej predseda je zároveň členom rady školy a môže tak aktívne zasahovať do smerovania jej ďalšieho vývoja. Prvýkrát v histórii školy sa tiež konala imatrikulácia žiakov 1. ročníka – prijímanie žiakov do cechu stavebného, drevárskeho a autoopravárenského.
Medzi ďalšie významné aktivity patrí tradičné stretnutie školského parlamentu s vedením školy na Deň študentstva, Mikuláš, školská vianočná akadémia, množstvo relácií, súťaže (o najkrajšiu triedu, najkrajšiu fotografiu zo školského života, školský časopis ŇÚS).
Žiaci sa zapájajú aj do viacerých humanitných akcií - Deň narcisov, Modrý gombík.
Pre dochádzajúcich je k dispozícii ubytovanie v internáte a mnohé voľnočasové aktivity.
Možnosti štúdia

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Škola poskytuje možnosť vzdelávania v štvorročnom, trojročnom a dvojročnom štúdiu.
Štvorročné štúdium sa končí maturitou. Žiaci si môžu vybrať z viacerých odborov.
Staviteľstvo (odbor strednej priemyselnej školy) je určené pre chlapcov i dievčatá. Absolvent je pripravený vykonávať činnosti v štátnych a súkromných podnikoch v projekcii, pri príprave stavieb, v stavebnej výrobe, pri zhotovovaní a rekonštrukciách stavieb, pri výrobe a montáži prefabrikátov.
Operátor stavebnej výroby (OSV) vie zhotoviť konštrukcie hlavnej stavebnej výroby, vonkajšie aj vnútorné omietky, osadzovať prefabrikáty, ovláda technológiu montáže a murovanie, sklobetonárske, obkladačské a tesárske práce.
Mechanik stavebnoinštalačných zariadení (MSIZ) ovláda technológiu úpravy vody a médií vo vykurovacích systémoch, zvládne montážne a demontážne práce, opravy rozvodov vody a kanalizácie, systémov výroby a rozvodu tepla a plynu, vrátane montáže a nastavovania plynových spotrebičov a armatúr.
Po ukončení štúdia s maturitou majú absolventi možnosť pokračovať v bakalárskom alebo inžinierskom štúdiu na vysokých školách v príbuzných odboroch. Vzdelanie si môžu rozšíriť aj pomaturitným špecializačným štúdiom.
Trojročné učebné odbory sa končia záverečnou skúškou, žiaci získavajú aj výučný list.
Autoopravár – mechanik má vedomosti o správnej činnosti jednotlivých častí vozidla, pozná elektrické a elektronické súčiastky, zvládne základy aplikovanej elektrotechniky a elektroniky, má poznatky o mazadlách a palivách, zvládne identifikáciu základných porúch.
Autoopravár – elektrikár vie kresliť náčrty aj schémy elektrotechnických obvodov, pozná elektrické a elektronické súčiastky, prvky a obvody, má vedomosti o používaní meracích prístrojov, zvládne použitie štandardnej výpočtovej techniky.
Stolár pozná základné technologické postupy, vie čítať technické výkresy, obsluhovať a použiť stroje a zariadenia, zhotoviť nábytkársky výrobok, opracovať drevo, zvoliť správny postup výroby.
Murár je schopný murovať nosné výplňové murivo, zhotovovať vnútorné aj vonkajšie omietky, jednoduché obklady a dlažby, vykonávať betonárske práce, zhotovovať všetky druhy izolácií.
Tesár samostatne vykonáva odborné tesárske práce, opracúva drevo ručne i strojovo, zhotovuje lešenia, debnenia, rebríky a rebríkové schody, opravuje porušené tesárske konštrukcie.
Montér suchých stavieb pozná stavebné výkresy, normy, schémy, technické listy, stavebné konštrukčné materiály, zásady murovania, druhy stropných konštrukcií, štukatérske práce, vie murovať priečky a spracovať sadrokartónové dosky.
Maliar je schopný vykonávať maliarske a natieračské práce, tónovať materiály, pripraviť podklad pred maľbou, vyčistiť maľby, bandážovať rohy, trhliny.
Inštalatér vykonáva montáž, údržbu a opravy jednotlivých rozvodných systémov, vie spájať rôzne materiály zváraním, lepením, ovláda tvarovanie rozvodov, pozná funkciu vodoinštalačných vykurovacích, klimatizačných systémov, montuje a demontuje domovú kanalizáciu.
Strechár má odborné vedomosti a potrebné manuálne zručnosti súvisiace so strešnými nosnými konštrukciami, krytinami, izoláciami a výrobou, osadzovaním klampiarskych prvkov.
Príležitosť pre dievčatá

SkryťVypnúť reklamu

Technicko-administratívny pracovník ovláda prácu na písacom stroji, počítači, vie obsluhovať zariadenia v plnom rozsahu modernej informatiky, ovláda jednoduché a podvojné účtovníctvo, pozná princípy hospodárenia rozpočtových a príspevkových organizácií, pozná a vie aplikovať pracovné normy, právnu legislatívu.
Škola ponúka aj denné dvojročné nadstavbové štúdium končiace maturitnou skúškou v odboroch drevárska a nábytkárska výroba, stavebníctvo, dopravná prevádzka – cestná a mestská doprava, technicko-ekonomický pracovník.
Prijímacie skúšky sa neuskutočnia, uchádzači budú prijímaní na základe výberového konania, kde bude posudzovaný prospech (v 9. ročníku nesmie byť hodnotenie nedostatočné), výsledky Monitoru 9 a potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti.
Mladý odborník

SkryťVypnúť reklamu

"Občianske združenie s týmto názvom vzniklo v roku 2008 na podporu odborného vzdelávania žiakov školy. Veríme, že vďaka dvom percentám z daní rodičov a priaznivcov školy sa podarí vytvoriť lepšie podmienky pre žiakov aj zo sociálne slabších rodín v prípade účasti na zahranič- ných stážach alebo medzinárodných súťažiach. Viac na www.souedupage.org," povedala riaditeľka školy Anna Bartoňová.
Zahraničné šance

Od roku 1993 sa začala rozvíjať spolupráca so zahraničnými inštitúciami a školami z Nemecka, Poľska, Česka a Rakúska. Vďaka nej vzniklo v škole CAD centrum slúžiace na projektovanie v stavebníctve. V Považskom Podhradí vyrástlo moderné modelové centrum odbornej prípravy, v ktorom sa školili aj poľskí kolegovia.
"Od roku 1996 sa v škole začal vyučovať ako prvý na Slovensku učebný odbor montér suchých stavieb. Školu každoročne opúšťa množstvo kvalitne pripravených odborníkov, o ktorých je na trhu práce nielen u nás, ale aj v zahraničí, veľký záujem. Súčasný nedostatok remeselníkov zvyšuje šancu našich absolventov. Pekné úspechy dosiahli žiaci na medzinárodných súťažiach v Prahe, Brne, v rakúskom Zisterdorfe či nemeckej Jene a reprezentovali Slovensko na stretnutiach mladých v holandskom Amsterdame a francúzskom Paríži," dodala A. Bartoňová. ⋌
(JŠ)

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 3. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 4. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 8. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 1. Blúdia parazity aj vo vašom tele?
 2. Hráči získali päťtisíc eur a stretnú sa s Ronaldom
 3. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
 4. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 5. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 6. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 7. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 8. Super zábava, super deň
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 990
 2. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 760
 3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 5 812
 4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 422
 5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 166
 6. Ako znížiť vysoký cholesterol? 5 026
 7. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 655
 8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 419

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Budem voliť Dorotu Nvotovú ...
 2. Jozef Varga: Motorhead boli a sú vždy v mojej TOP 10...
 3. Anton Kovalčík: Kto skutočne vládne Rusku? 1. časť.
 4. Peter Svoreň: Slováci takmer vôbec neinvestujú. Aj to je dôvod nízkeho finančného majetku
 5. Jakub Konečný: Do práce na bicykli? Táto krajina stále nemyslí na ekologickú dopravu
 6. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 3.
 7. Rastislav Puchala: Missis Russko
 8. Roman Kebísek: Gauguin s priateľmi vyzdobil maľbami hostinec, v ktorom v r. 1889/90 žili. Je múzeom
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 22 323
 2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 437
 3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 8 694
 4. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 7 543
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 637
 6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 464
 7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 955
 8. Rastislav Puchala: Nezakazujme Bibliu! 4 602
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Peter Valášek.

Do kádra Považskobystričanov pribudne pred nasledujúcou sezónou ďalší reprezentant. MŠK budú mať aj jednu z najlepších brankárskych dvojičiek v súťaži.


17 h
MUDr. Peter Mojžíš, Ph.D., FEBO

Máte viac ako šesťdesiat rokov a máte pocit, že horšie vidíte? Potom je možné, že vás trápi sivý zákal.


19 h
Nová recepcia na urgentnom príjme v považskobystrickej nemocnici.

Zriadili recepciu a ďalšiu ambulanciu.


19 h

Diskusiu vysielame naživo v utorok 13. 6. 2023 o 19.00 h.


8. jún

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Budem voliť Dorotu Nvotovú ...
 2. Jozef Varga: Motorhead boli a sú vždy v mojej TOP 10...
 3. Anton Kovalčík: Kto skutočne vládne Rusku? 1. časť.
 4. Peter Svoreň: Slováci takmer vôbec neinvestujú. Aj to je dôvod nízkeho finančného majetku
 5. Jakub Konečný: Do práce na bicykli? Táto krajina stále nemyslí na ekologickú dopravu
 6. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 3.
 7. Rastislav Puchala: Missis Russko
 8. Roman Kebísek: Gauguin s priateľmi vyzdobil maľbami hostinec, v ktorom v r. 1889/90 žili. Je múzeom
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 22 323
 2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 437
 3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 8 694
 4. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 7 543
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 637
 6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 464
 7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 955
 8. Rastislav Puchala: Nezakazujme Bibliu! 4 602
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu