štiansky obecný úrad odborná štúdia zámeru.
PRUSKÉ. Štúdiu dostal úrad 18. decembra. „Hoci boli dovolenky, občanov sme o nej informovali v rozhlase i na webovej stránke. Zámer, ktorý má viac ako stovku strán, je k nahliadnutiu na úrade,“ hovorí starosta Viliam Cíbik. Poslanci sa materiálom zaoberali 6. januára na mimoriadnom rokovaní. „Bol v totálnom rozpore s tým, čo odznelo pri rozhovoroch na jar a je pre obec absolútne neprijateľný,“ dodal starosta. Podľa neho sa nazdávali, že pôjde o bežnú ťažbu, ktorá môže byť pri prečistení koryta Váhu i prínosom. „Predmetná činnosť nemala byť nad bežný rámec a nemala obťažovať občanov. Boli sme ubezpečení, že nebudú dotknuté záujmy ľudí a nedôjde k zásahu do životného prostredia,“ doplnil.
Stretnutie s občanmi
V stredu 14. januára sa uskutočnilo stretnutie s občanmi, ktoré inicioval investor, Považské štrkopiesky, s. r. o. „Všetko vzniklo na popud pána Trenčana, ktorý oslovil jedného z na-šich spolupracovníkov. Ten ma vzápätí kontaktoval. Bol prekvapený, no uznal, že náš krok, stretnúť sa s občanmi, bol korektný,“ skonštatoval Zdeněk Oliva z investorskej spoločnosti. Za pozitívum ho označil aj starosta: „Na ťahu je investor, ktorý by mal prepracovať návrh do podoby, aby sa minimalizovali škody a vyriešili ďalšie problémy vyplývajúce z diskusie.“
Spísali petíciu
Občania dali svoj názor najavo verejne, aj na internetových stránkach obce. Založili občiansku iniciatívu, ktorá pripravila petíciu a spísala stanovisko občanov. Podpísalo sa pod ňu 121 občanov. Petíciu v týchto dňoch zaslali na ministerstvo životného prostredia (MŽP). To sa k nej zatiaľ nevyjadrilo.
Chcú referendum
Negatívne stanovisko k ťažbe štrku poslala na ministerstvo životného prostredia aj obec. „Chcem, aby poslanci iniciovali referendum. Predpokladám, že by sme ho mohli vyhlásiť pri prvom kole prezidentských volieb. Prečo referendum? Je to najoptimálnejšia a najdemokratickejšia forma vyjadrenia názoru občanov. Tí môžu a nemusia s ťažbou súhlasiť,“ tvrdí starosta. Obec chce ťažbu zastaviť. Ak by sa jej to nepodarilo, chce, aby sa problémové body vyriešili a definovali kompenzácie pre občanov.
Investor to vidí inak
Na stretnutí s občanmi zazneli informácie o zámere ťažby štrkopieskov v katasti obce Košeca pri rieke Váh. Mali im objasniť danú problematiku a plánovaný ďalší postup investora s ohľadom na šíriace sa nepresné informácie. Zároveň investor a spracovatelia dokumentácií chceli poznať názory a obavy občanov, ktorým sa je potrebné venovať, aby sa tieto v ďalšom preukázali a exaktne riešili. „Na trhu s týmto materiálom nie sme nováčikom. Ak návrh neprejde, nič sa nedá robiť,“ hovorí Zdeněk Oliva zo Štrkopieskov.
Tvrdí, že tri roky hľadali vhodnú lokalitu z hľadiska najmenšieho dopadu ťažby na re-gión. „Nebránime sa dopracovať zámer podľa požiadaviek ministerstva životného prostredia, ktoré vzídu zo stanovísk dotknutých orgánov, organizácií, občanov. Dokonca môže vzniknúť iný variant. Chcem však vopred upozorniť všetkých, že nám nejde iba o ťažbu, ale aj o životné prostredie.“
Podľa neho by z ťažby profitovala aj obec, ktorej môžu pomôcť napríklad pri využívaní eurofondov. „Môžeme pomôcť riešiť napríklad vstupné náklady, foriem pomoci je vždy viacero. Obec či úrady, ktoré budú dohliadať nad ťažbou, ju môžu pri nedodržaní postupov kedykoľvek zastaviť! Dopady chceme čo najviac minimalizovať, preto ponúkame spoluprácu nielen občanom.“ Dodal, že o zámere ťažby a povolení projektov bude rozhodovať v prvom kole ministerstvo, potom stavebné úrady a banský úrad. „Ich požiadavkám a rozhodnutiam sa budeme musieť podriadiť.“
Odborné posudky
Investor chce, aby boli prieskumy a posudky vypracované objektívne. „Dnes si každý váži oprávnenie o odbornej spôsobilosti a rozmyslí si, pod čo sa podpíše,“ povedal Oliva. V záujme využiť čo najodbornejšie kapacity, najmä vo vzťahu k podzemnej vode a protipovodňovej ochrane, požiadal investor o spoluprácu i konzultačnú skupinu, projekt budú vypracovávať skúsení odborníci. Spracovávanie projektu môže podľa neho kontrolovať obec aj občania.
⋌(MK)