TRENČÍN. Najviac požiarov hlásili hasičom v Trenčíne 745, najmenej v Myjave 141. Tieto konštatovania odzneli na vyhodnotení vlaňajšieho roka, ktoré pre novinárov pripravilo Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne v utorok 20. januára.
Požiare tvoria menej ako polovicu výjazdov
Podľa Miloslava Tužinského stúpajú výjazdy k technickým zásahom a teda aj dopravným nehodám, požiare tvorili len 40 percent všetkých zásahov. Nehody sa však nevyhli ani samotným hasičom. Keď na Silvestra mierili trenčianski hasiči k dopravnej nehode, vbehol pod ich vozidlo MB Sprinter diviak. Posádka auta nemohla pokračovať v jazde na zásah, museli vyslať iné vozidlo. Horšie dopadol diviak. Ten zrážku už nerozchodil. Hasiči zachraňovali aj laň, ktorá padla do vodovodnej dva metre hlbokej a širokej šachty. Na pomoc si prizvali veterinára, ktorý laň uspal a potom ju pomocou trojnožky a ručného navijáka vytiahli.
Zásah pri havárii autobusu navrhli na ocenenie
Ako technicky najzložitejší zásah za minulý rok označujú nehodu autobusu pri Kyselke pri obci Chocholná Velčice 3. októbra. Zo 48 cestujúcich sa 19 zranilo, traja zahynuli na mieste nehody a jedna pasažierka zomrela po prevoze do nemocnice. Na zásahu sa podieľali hasiči z Trenčína, Nového Mesta nad Váhom, Dubnice, a ako uviedol riaditeľ Krajského riaditeľstva Michal Jurdík, chcú tento zásah navrh-núť na ocenenie ako najnáročnejší zásah roka, vzhľadom na počet zachraňovaných ľudí. Výsledky sa dozvedia počas výstavy Fireco v máji v trenčianskom Expo Centre.
V teréne boli niekoľko dní a nocí
Niekoľko dní a nocí boli nepretržite v teréne hasiči od polnoci 16. augusta, keď sa nad veľkou časťou okresu Trenčín prehnala veterná smršť. „Len zázrakom sa táto udalosť obišla bez obetí na ľudských životoch,“ povedal Jurdík.
Zásah v Poriadi s niekoľkými „naj“
Medzi naj zásahy patrí aj naj- dlhšie trvajúca likvidácia požiaru veľkokapacitného senníka v obci Poriadie v okrese Myjava, kde zhorelo krmivo za štyri milióny korún. Podľa informácií Juraja Polhorského hasičské vozidlá pri jeho likvidácii najazdili rekordných 1880 kilometrov, použili aj najväčší výkon prúdov, sedem bežných, jeden vysokotlakový a dva s ťažkou penou. Naraz tak „kropilo“ horiace seno takmer dvetisíc litrov vody za minútu a celkovo použili skoro štyristotisíc litrov vody. Požiar hasilo desať vozidiel 36 hodín. „Najčastejšie horelo v auguste, keď bolo 108 požiarov, najmenej 63 v decembri. Najdlhšiu hadicu museli hasiči zostaviť pri lesnom požiari v obci Dubodiel, časť Skalité. Merala až päťsto metrov. Najväčšia škoda pri požiari vznikla, keď na diaľnici zhorel linkový autobus smerujúci zo Žiliny do Bratislavy a príves, prevážajúci nové vozidlá.“
Väčšina z takmer tisíc požiarov bola zapálená úmyselne
Časté boli požiare kontajnerov či vozidiel. Podľa Jurdíka horeli najmä autá vyšších cenových kategórií. Medzi druhú najčastejšiu príčinu patrí vypaľovanie trávy a suchých porastov. Takýchto požiarov bolo 128. Prvý požiar, keď horela zapálená tráva, sa stal 19. februára, posledný 29. decembra. S uplynulým rokom sú však hasiči spokojní. Počet požiarov klesol oproti roku 2007 o 90, zranilo sa či zahynulo o polovicu menej ako rok predtým. Za vlaňajšok si oheň vyžiadal dve obete (štyria v roku 2007) a 12 zranených (24 v roku 2007).
⋌ĽUBOSLAVA SEDLÁKOVÁ