Deväťdesiat rokov
V tomto roku bude tomu už 90 rokov od doby, keď bol založený futbal v Ilave, ako organizácia. Určite sa hral na priľahlých priestranstvách a dokonca i na námestí v Ilave už dávno pred tým avšak rok 1919 sa v kronikách píše, ako rok založenia Športového klubu Ilava. Za obdobie deväťdesiatych rokov zažil víťazstvá i prehry teda vrcholov i pádov. Pri futbalovom kormidle v Ilave sa vystriedalo veľa obetavých funkcionárov. Jedným sa darilo viac, iným menej. Po založení nastali v ilavskom klube určité problémy, ktoré sa rýchlo prekonali vďaka zanietenosti funkcionárov na čele s veľa dôstojným pánom Štefanom Schmidtom. Tento kňaz pôsobil v Ilavskej trestnici ako kurátor pre mládež. Ilavská trestnica slúžila vtedy hlavne na prevýchovu mládeže. Preto nebolo divu, že dres Ilavy obliekali i niektorí obyvatelia tohto zariadenia a svojím chovaním si to zaslúžili.
Dozorcovia v dresoch
Česť obliecť si ilavský dres sa občas ušla i väzenským dozorcom prichádzajúcim do Ilavy z Čiech. Takto posilnené Ilavské futbalové družstvo sa rýchlo dostalo do popredia. Na začiatku tridsia-tych rokov malo svoje rezervné družstvo dospelých a taktiež dorast. Opäť sa však dostavili problémy. Podľa nových nariadení bolo treba oplotiť ihrisko, mať vlastné šatne, atď. Boli dve možnosti: podmienky sa musia splniť, alebo sa bude hrať futbal tak ako pred založením ŠK Ilava. To znamená na pasienku. Táto skutočnosť nedala spávať ilavským gazdom, a tak uprosili správcu lesov, aby im nejaké drevo na oplotenie ihriska poskytol. Podarilo sa pána správcu prehovoriť na 30 kusov, ktorých stav sa upravil na konečných 120 kusov. Či už bol za to nejaký postih, dnes nikto nevie, ale je iste že ihrisko bolo oplotené a futbal v Ilave mal opäť zelenú. Nasledovala cesta nahor a do Ilavy dokonca zavítala slávna Trnava. Okrem toho Ilava pravidelne hrala s Trenčínom, Žilinou, Púchovom, Považskou Bystricou, Trenčianskou Teplou, Dubnicou nad Váhom, atď.
Reprezentačný tréner
Vzostup podporila skutočnosť, že sa v neďalekej Dubnici postavila Zbrojovka a do nej prichádzali pracovať odborníci z Rakúska a Čiech. Medzi nimi boli taktiež po futbale tužiaci mladí ľudia, a nie všetci dostali možnosť hrať v dubnickom futbalovom družstve nazývanom vtedy Kyselicová jedenástka. Kto chcel, prišiel do Ilavy, alebo možno ho na to i niekto prehovoril. Takouto cestou sa dostal do Ilavy i bývalý tréner Rakúskeho národného futbalového družstva Šťastný. Bol to rodák z Čiech žijúci vo Viedni. Jeho tréningov sa zúčastňovali futbalisti z celého ilavského regiónu.
Pokles na dno
Prišlo však k rozdeleniu Československa a vytvoreniu Slovenského štátu, ktorý museli opustiť cudzí štátni príslušníci. Občania židovského pôvodu mali iné starosti ako futbalové. Opäť sa začalo nad futbalovou Ilavou zmrákať. Výsledkom bola najnižšia futbalová súťaž, a opäť družstvá Ladiec, Bolešova, Pruského... V roku 1940 sa stal predsedom ŠK Ilava Bohumil Kolik, ktorý vedel okolo seba zhromaždiť šikovných ľudí, a Ilava postupovala každý rok o súťaž vyššie. Dokonca sa vybudovalo i nové futbalové ihrisko pri Hydrocentrále, ktoré slúži dodnes. V roku 1944 sa podarilo ilavským futbalistom postúpiť až do I. divízie. V tejto súťaži si však dlho nezahrali, lebo sedem hráčov zakladaného kádra muselo narukovať a opäť prišlo k vypadnutiu do nižšej súťaže. Tentokrát to zavinil hlavne blížiaci sa front druhej svetovej vojny. V obnovenej ČSR bola Ilava zaradená na úroveň krajskej súťaže. Darilo sa jej dobre až do roku 1948, keď v rámci reorganizácie bolo mužstvo preradené do I. triedy, odkiaľ vypadlo o rok do II. triedy. Bol to koniec slávneho ŠK Ilava. Menili sa názvy, tréneri, futbalisti, len úspechy sa nedostavovali. Ilavskí futbalisti nastupovali na stretnutia v dresoch TJ Sokol JRD Ilava, Československé stavebné závody Ilava a TJ Sokol Ilava. Keď v roku 1951 nenastúpili ilavskí futbalisti na dve súťažné stretnutia, bolo zle. Prišlo vypadnutie do najnižšej súťaže.
Rok bez futbalu
Najhoršie ešte len čakalo na ilavský futbal v roku 1956, keď bolo futbalové družstvo Ilavy zo súťaže odhlásené. Po roku sa do súťaže opäť prihlásilo, no v roku 1960 prišlo opäť k odhláseniu a stagnácii futbalu v Ilave. Bolo to čierne desaťročie pre ilavský futbal. Od roku 1961 sa opäť začalo blýskať na lepšie časy. Výraznejší úspech sa dostavil až v polovici sedemdesiatych rokov, keď sa opäť v Ilave hrala I. trieda krajskej súťaže. Ku koncu tohto desaťročia prišiel znova pád až do II. triedy okresnej súťaže. Po niekoľkých rokoch sa však mužstvu darí a prichádza k postupu do I. B triedy a o tri roky do I. A triedy krajskej súťaže. Pri troške šťastia to v roku 1989 mohla byť krajská súťaž, ale udalosti a snáď i osud rozhodol tak, že v roku 1993 sa už v Ilave zasa hrala okresná súťaž a rozhodovalo sa, či hrať alebo nehrať.
Piata liga
Našťastie sa hralo a nové územnosprávne členenie, ktoré prinieslo reorganizáciu súťaží, posunulo Ilavu do V. ligy Západoslovenského futbalového zväzu. Nová reorganizácia po troch rokoch zasa vrátila Ilavu do I. triedy oblastnej súťaže, kde hrá dodnes. Na záver treba dodať, že futbal v Ilave za 90 rokov svojej existencie niekoľkokrát vystúpil na vrchol, aby však krátko na to padol až na dno. Dvakrát sa dokonca stalo, že sa jednoducho nehral a zanikol.
Vždy sa však našli obetaví funk-cionári, ktorí futbalu pomohli dostať sa opäť na výslnie, za čo im patrí poďakovanie všetkých aktívnych futbalistov a fanúšikov tejto krásnej hry hier!
Historické snímky
Futbalové družstvo mužov Sokol Ilava, ktoré postúpilo do I. B triedy Stredoslovenského kraja (snímka1). V hornom rade zľava: Milan Kovačik, Vladimír Hujo, MUDr. Pavol Pavlík, Jozef Králik, Anton Martinka, Ladislav Zurian a Július Bagín. V strednom rade zľava: Vedúci družstva Ján Straňák, Štefan Martiš, Alexander Bakoš, Mudr. Jaroslav Vadovič, Vendelín Michalík, Schiller a Miroslav Prekop. V sede zľava: Štefan Straňák, Bohuš Majba a Marián Kasanický. Trénerom družstva bol Kamil Bystrický.
Futbalové družstvo mužov TJ Sokol Ilava, ktoré hralo v II. triede okresu Pov. Bystrica (snímka 2). V hornom rade zľava: Vladimír Hujo, Kamil Bystrický - tréner družstva, Alexander Bakoš, Július Bagín, Ferdinand Kovačik, Ján Bosý, Július Barkáč, Pavol Nemec - člen výboru, Anton Martinka a Ján Straňák - vedúci družstva. V dolnom rade zľava: Ladislav Zurian, Štefan Straňák, Brezina, Vendelín Michalík, Dolinský, Štefan Martiš a Milan Kovačik.
Futbalové družstvo dorastu TJ Sokol Ilava z roku 1961 (snímka 3). V hornom rade zľava: J. Pagáč, J. Búrik, Anton Martinka, Kucej tréner družstva dorastu, Jozef Matovič, V. Híreš a Jozef Andresík. V dolnom rade zľava: Alexander Bakoš, Štefan Martiš, Milan Košík, Marián Kovačik a Jozef Vala.
Futbalové družstvo mužov z roku 1988 (snímka 4).
V hornom rade zľava: Ondrej Mišech člen výboru, Pavol Šupák, Peter Mišík, Jozef Jakuš, Miroslav Bagín, Jozef Pučkovica a Jozef Palček. V dolnom rade zľava: Miloš Šupák, Roman Jung, Miloš Žiaček, Štefan Kováč, Štefan Daško, Miloš Šlesarik.⋌
⋌(OM)