Chlapci i realizačný tím boli zvedaví, ako ich privítajú, a niektorí, čo im ponúknu. „Boli sme milo prekvapení. V hoteli prevládala typická americko-kanadská strava, čiže mäso na spôsob steakov a zelenina. Hoci bola k dispozícii formou švédskych stolov, a bolo jej dosť, veľmi radi sme privítali nečakanú zmenu, ktorá prišla počas návštevy.
O veľvyslancovi Stanislavovi Opielovi niektorí tvrdili, že hrával hokej. Keď sme sa ho pýtali, len mávol rukou, a otočil tému rozhovoru na majstrovstvá. Postup zo skupiny bol nielen preňho potešujúci,“ hovorí lekár Szikora.
Vítanou zmenou pre chlapcov i nás bola spomenutá strava. Knedľa, pečené mäso, kapusta, koláče a zákusky, aké dostanete u nás v cukrárňach... Každý si doprial s mierou, pretože to hlavné Slovákov iba čakalo. Všetkým chutilo, a pomedzi sústami sa hovorilo, samozrejme, najmä o hokeji. „Veľvyslanec nám potvrdil, že Ottawa si dala na prípravách šampionátu záležať, a že jeho propagácia bola takmer všade. Iba sa tak potvrdilo, že kolíska hokeja neponechala nič na náhodu. Reklamu na turnaj ste mohli vidieť v obchodoch, nákupných strediskách a najmä médiách, ktoré sa mu venovali vo veľkom. Pretriasali sa možné družstvá pre finále, umiestnenie domácich, ktorí patrili k najväčším favoritom, i prekvapenia, ku ktorým po základnej časti Slováci patrili,“ dodal lekár výpravy.
Všetkých prekvapila poznámka a, takpovediac, stávka veľvyslanca. „Ak vyhráte nad Američanmi, pozvem vás na halušky, a prídete ešte raz,“ povedal chlapcom i vedeniu výpravy Stanislav Opiela. Ťažko polemizovať, či družstvu veril či nie, no mladí Slováci sa na veľvyslanectvo v Ottawe vrátili.