TRENČÍN. Medzi ne patril napríklad portulgalský ovčiak, švédsky durič či ruský toy. „Pred tromi rokmi som bol na výstave v Poľsku. Ruský troy ma zaujal a zaumienil som si, že ho musím mať,“ hovorí chovateľ z Prievidze Rastislav Štefánik. Ten už dva roky má sučku s domácim menom Pipina. Podľa chovateľky z Čiech sú títo psíkovia, ktorých hmotnosť sa pohybuje od minimálne jeden až po dva a pol kilogramu, sú milé, i keď svojské. „Je to zároveň nenáročné a zdravé plemeno,“ skonštatovala majiteľka psíka s menom Vini.
Záujem o plemená je módnou záležitosťou
Už niekoľko rokov sú v kurze malé plemená, no napriek tomuto trendu bol najpočetnejším rodézsky ridgeback a zlatý retriever. „Ridgeback má názov podľa charakteristického znaku, opačnému rastu srsti na chrbte. Je to poľovné plemeno. Pochádza z Afriky, kde ho využívali na lov levov,“ vysvetľuje riaditeľ Slovenskej kynologickej jednoty Štefan Štefík.
Vysvetľuje, že prílišné rozšírenie niektorého plemena je na škodu. Ako príklad uvádza foxteriérov, ktoré boli veľmi populárne v tridsiatych rokoch. „Každá panička musela mať takéhoto psa. Keďže bol dopyt, znížili sa nároky na chov, do chovu sa dostali aj jedinci, ktoré nemali dobré charakterové vlastnosti. Podobný boom nastal po filme 101 dalmatíncov, v súčasnosti je obrovský záujem o čivavu.“
Na výstave nechýbali ani národné plemená
V zahraničí, najmä v rozvinu- tých poľovníckych krajinách, je stále populárnejšie slovenské poľovné plemeno slovenský kopov. „Má ho aj švédsky kráľ,“ prezradil Štefík. Kopovy sú podľa neho vynikajúcimi pomocníkmi pri poľovačke na diviaky. Štefík neodporúča kupovať psa deťom ako darček. „Kupovať pre deti psíka je nezmysel. Má ho síce rado, ale nevie sa o neho postarať.“⋌
⋌ĽUBOSLAVA SEDLÁKOVÁ