pri tom musia prekonávať.
Ako povedal predseda Bohuslav Kortman, aj vlani toho v jaskynnom podzemí i na povrchu zažili naozaj dosť. Napriek tomu, že sa im tentoraz nepodarilo dosiahnuť významnejší objav, majú sa čím pochváliť. Stačí si otvoriť ich webovú stránku www.speleostrazov.sk a presvedčíte sa o tom na vlastné oči. Či už ide o vydarený zájazd do Moravského krasu, na ktorom sa zúčastnili aj mnohí záujemcovia - nejaskyniari, alebo o výstavu Jaskyne Slovenského krasu – svetové prírodné dedičstvo, ktorá bola ešte donedávna prístupná širokej verejnosti v kine Mier. Pochopenie pre svoje aktivity okrem Pov. Bystrice nachádzajú aj v Pružine, i na Správe CHKO Strážovské vrchy.
Aj s ich podporou chcú uspieť v súťaži Zelený projekt 2009, kde poslali projekt na úpravu chodníka v Pružinskej Dúpnej jaskyni a vydanie skladačky o tejto najznámejšej jaskyni Strážovských vrchov. Práve Dúpna by spolu so Šarkaňou dierou v Súľovských skalách a s ďalšou jaskyňou neďaleko Pružiny – Babirátkou, mali byť tento rok vyhlásené za voľne prístupné jaskyne verejnosti. V prípade prvých dvoch jaskýň pôjde o ich sezónne sprístupnenie v čase od 1. mája do 1. novembra, v Pružinskej Dúpnej jaskyni budú záujemcov sprevádzať členovia jaskyniarskeho klubu.
Počas svojej „výročky“ otvorili výstavku jaskyniarskych fotografií Ivana Pohanku z považskobystrického fotoklubu Fénix, ktorého spolu s ďalším čakateľom Michalom Uričom z Považskej Bystrice prijali za členov jaskyniarskeho klubu. Jaskyniari si minútou ticha uctili pamiatku Jozefa Kasmana a vyhlasovali najúspešnejších jednotlivcov, medzi ktorými sa s 58 akciami ocitol na prvom mieste Miroslav Lisý.
⋌(R)