Medzi naj-aktívnejších patrili František Roman, Jozef Nemec, Alojz Tomašák, Cyril Šedo, Michal Krivosudský, Stanislav Lezo, Jaroslav Poláček, Zdeno Dolinský, Jozef Egly, Jozef Smolka, Vladimír Skrutek, Emil Pagáč, Alfonz Trenčan, Fridrich Hackenberk, Václav Derka, Rudolf Rajec, Ján Bačík, Stanislav Demitra, Ján Hajas, Vendelín Meliš, Ondrej Lacko, Milan Fatura, Ladislav Habánek, Emil Šlesarik.
Organizácia sa zameriavala počas svojej existencie na tieto druhy zväzarmovskej činnosti: Automotoklub, Rádio klub, Športovo-strelecký klub a Klub leteckých modelárov.
Automotoklub sa zameriaval na školenie a prípravu vodičov (brancov) motorových vozidiel, školenie vodičov motorových vozidiel amatérov a profesionálov. Mnohí z nich dodnes úspešne vykonávajú svoju profesiu.
Rádioklub bol zameraný na školenie radistov brancov a radistov amatérov. Amatéri sa zameriavali hlavne na budovanie vlastnej stanice, z ktorej bolo možné nadväzovať spojenie s rádiostanicami z celého sveta. Najviac spojení dosiahli MUDr. Václav Kreutz, Ladislav Pagáč, Anton Prekop, Marián Haas, Jaroslav Živčic a mnoho ďalších úspešných rádioamatérov. Pre radistov brancov to bola zasa povinná príprava na Základnú vojenskú službu.
Športovo - strelecký klub začal svoju činnosť v priestoroch bývalej tehelne a súťažne na strelnici v Dubnici nad Váhom. V roku 1973 sa začala v Ilave, v lokalite Porubskej doliny, výstavba športovej strelnice. Bola postavená budova s kuchyňou, zasadačkou, kanceláriou a sociálnym zariadením. Stavba sa budovala v akcii „Z“, t. j. svojpomocne. Do užívania bola odovzdaná v júni 1975. Na výstavbe sa podieľali branci, členovia ilavského zväzarmu, potrestaní z Ústavu nápravnej výchovy v Ilave a občania Ilavy. Po dokončení slúžila športovej verejnosti z Ilavy a širokého okolia.
Od roku 1968 do roku 1974 súťažilo družstvo ilavských strelcov v Slovenskej streleckej lige. Súťažilo sa na strelnici v Dubnici nad Váhom. Medzi najúspešnejších ilavských strelcov patrili Rudolf Rajec, Viliam Jakubec, Jozef Burdej, Ján Hajas, Miroslav Hajas, Miroslav Žmolík, Gabriel Vanko a Katarína Hajasová.
Mladí začínajúci strelci pod vedením Ladislava Habánka úspešne súťažili v okresných súťažiach Považskobystrického okresu. Strieľalo sa z malokalibrovej pušky, malokalibrovej pištole a vzduchových zbraní.
Športový strelecký klub Ilava organizoval pravidelne verejné súťaže na ilavskej strelnici v spolupráci s členmi Poľovníckeho združenia Borokové a Hasičským zborom mesta Ilava.
Každoročne sa konali branné a športové hry zamestnancov Mestského úradu v Ilave a obecných úradov z ilavského regiónu. Zabezpečovali sa športové dni pre deti a rôzne kultúrne a spoločenské akcie pre zamestnancov prevádzok a závodov z Ilavy a okolia.
Pravidelnou súťažou sa stala Dorastenecká súťaž brannej zdatnosti pre dorasteneckú mládež z okresu Považská Bystrica. Ilavu v týchto pretekoch úspešne reprezentovali Peter Čurík, Róbert Rajec, Richard Šlesarik, Richard Šebo, Jozef Filip, Marián Šlesarik a ďalší.
Klub leteckých modelárov pracoval pod vedením skúseného modelára Jozefa Municha a bratov Váňovcov. Skupina nadšencov sa špecializovala na stavbu modelov v kategórii tzv. upútaných modelov značky „Combat“. Klub bol v auguste 1985 poverený usporiadaním majstrovstiev Slovenska v upútaných modelov, ktorých sa zúčastnil a svoje majstrovstvo predviedol majster sveta Jozef Gabriš.
V rámci Zväzarmu v Ilave úspešné pracoval krúžok turistov, ktorý organizoval pravidelne turistické pochody Strážovskou hornatinou a okolitými kopcami a dolinami. Turisti sa aktívne zúčastňovali pochodov na celom Slovensku.
Najaktívnejšími členmi tohto krúžku boli Emil Egly, Rudolf Cabaj, Ľudovít Žilinčík, Štefan Pekar, Milan Fatura, Rudolf Rajec, Dušan Majer, Pavol Schiller, Emil Šlesarik, Júlia Šlesariková, Terézia Hajasová, Katarína Hajasová, Ivan Kvasnica, Helena Kvasnicová, Albína Turzová, Mária Bagínová a ich rodinní príslušníci, najmä deti, ktoré pokračujú v turistike dodnes.
Udalosti v roku 1989 spôsobili že v roku 1990 došlo k odpredaju strelnice vtedajšími predstaviteľmi mesta Útvaru zboru nápravnej výchovy Ilava. Táto skutočnosť prispela k tomu, že činnosť Zväzarmovskej organizácie zanikla.
⋌(OM)