POVAŽSKÁ BYSTRICA. Telefónne čísla do niektorých prevádzok zberní šrotu a farebných kovov boli minulý týždeň už neplatné a nedostupné. Niektoré firmy menšie prevádzky zrušili. Inde fungujú, ale s problémami.
Farebných kovov vozia menej
„Nikto nám teraz pre výrazný pokles cien farebných kovov túto surovinu nevozí. Brali sme aj od firiem, v kovovýrobách máme asi 40 kontajnerov, ale firmy buď nevyrábajú alebo majú utlmenú výrobu. Predtým sme vozili každý deň dva kontajnery a teraz raz za týždeň naplníme jeden,“ posťažovali sa v Druhotných surovinách Jágrik v Orlovom. Farebné kovy neodovážajú a nepredávajú od novembra, keď ceny výrazne poklesli. Meď, ako jedna z najzaujímavejších komodít, klesla o takmer 70 percent. To, čo inokedy vykúpili za mesiac, vykúpia teraz za tri mesiace.
Problematický aj šrot
Postupný pokles cien u fareb-ných kovov i oceľového šrotu podľa Viliama Ryšavého z martinskej firmy ŽP EKO QELET zberatelia zaznamenávajú už od septembra minulého roku. Firma má svoju pobočku aj v Púchove. „Je zaznamenaný pokles v produkcii šrotu, drobného nákupu tejto suroviny a jednoznačne aj pokles dopytu po oceľovom šrote v oceliarniach pre zníženie výroby. V nákupe i odbyte je asi päťdesiatpercentný pokles,“ charakterizuje situáciu s kovovým šrotom Ryšavý. Dodáva tiež, že ide o celoeurópsky problém, nie lokálny alebo len slovenský. „Ceny šrotu klesli o 50 percent, ale nejde len o problém cien. Znížil sa odbyt, výroba, dopyt, ... Železiarne Podbrezová nám šrot zatiaľ odoberajú. Menej, ale pravidelne úmerne poklesu výroby,“ doplnil.
Meď sa zatiaľ drží
Kríza podľa Jozefa Zábojníka zo zberní Betrieb, ktorá má pobočky v Považskej Bystrici, Ilave i Dubnici nad Váhom, zachytila všetky komodity. „Istý čas to vyzeralo tak, že kovové odpady sa zdvihnú. Keďže však kríza postihla aj firmy, ktoré produkujú železný odpad, aj percentá produkcie týchto odpadov išli dolu až o 70 percent,“ hovorí Zábojník. Dodáva, že ak sa ešte koncom minulého roka dal ako-tak predpokladať vývoj, dnes už je to takmer nemožné.
Problém je aj s farebnými kovmi. „Záleží to od jednotli- vých druhov tejto komodity. S meďou sa dá ešte ako-tak obchodovať, horšie je to už s antikorom a hliníkom,“ tvrdí Zábojník a dodáva, že problém je s výkupom, odbytom i cenami.
Čo hovoria odborníci?
Podľa Pavla Demáčka, majiteľa a riaditeľa firmy Medeko, je situácia v oblasti vývoja cien aj obchodovaní s farebnými kovmi dosť zložitá. Príčin poklesu cien je hneď niekoľko. „Tieto komodity často ťahajú špekulatívne investície. Investičné fondy natlačili svoje investície do farebných kovov, najmä medi, nakupovali ich vo veľkom a vyháňali cenu hore. To však malo ďaleko od reality, lebo cena medi, aj ostatných farebných kovov je len určitá od producenta, ale iná je na trhu. Chceli však zarobiť. Virtuálne vytvorili vysokú cenu, ktorá nezodpovedala skutočnosti. Odrazu sa z trhu stiahli a cena spadla dole. Druhý faktor je ten, že došlo reálne k poklesu hospodárskej výroby, a teda produkcie, a tak boli aj menšie požiadavky. Burzové sklady sa naplnili a niektoré dokonca zastavili produkciu. Klesol, samozrejme, aj dopyt najväčších odberateľov, teda Číny, Indie, atď. Medi a farebných kovov je dosť, a ich cena klesá,“ analyzuje Demáček.⋌
Pohľad analytika
Dokedy potrvá nepriaznivá situácia, nikto nevie. „Meď a hliník patria predovšetkým k priemyselným kovom. Finančná kríza v USA postihla takmer všetky vyspelé štáty. Firmám chýbajú peniaze, málo investujú, zamestnanci sú prepúšťaní, čo oslabuje kúpyschopnosť obyvateľstva. Tento začarovaný kruh spôsobuje, že svetové hospodárstvo sa nachádza v recesii. Priemyselná výroba stagnuje. Dopyt po farebných kovoch, ktoré sa používajú najmä v priemyselnom sektore preto klesá. Cena medi strmo klesla z 350 na 150 centov,“ hovorí o situácii analytik Marián Jakubík.;(BERKO)