Ťažké zdravotné postihnutie je definované v zákone. Je ním zdravotné postihnutie s mierou funkčnej poruchy najmenej päťdesiat percent.
Občania, ktorým bolo priznané, majú nárok i na parkovací preukaz. V platnosti sú dva druhy preukazov, a to preukaz fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a preukaz fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom.
„Vydať ich môžeme iba na základe právoplatného rozhodnutia o peňažnom príspevku na kompenzáciu alebo na základe právoplatného rozhodnutia o preukaze. Novinkou pri preukazoch sú okrem názvu aj ochranné prvky (vodotlač, hologram a zaliatie preukazu do fólie). Občanom, ktorým boli vydané preukazy podľa zákona platného do 31. decembra 2008, zostávajú v platnosti do 31. decembra 2013, ak im nebol vyhotovený preukaz podľa nového zákona alebo ak neuplynula ich platnosť skôr,“ hovorí Ľubomír Naď z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Považskej Bystrici.
Zároveň informuje o ďalšej novinke. Je ňou vydávanie parkovacích preukazov pre fyzické osoby so zdravotným postihnutím.
„Už ich nevydáva obvodný úrad v sídle kraja, ale príslušné úrady práce, sociálnych vecí a rodiny, kde má občan trvalý pobyt. Pre vydanie parkovacieho preukazu musí fyzická osoba okrem podmienky ťažkého zdravotného postihnutia spĺňať aj ďalšiu. Je ňou odkázanosť podľa posudku na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom, alebo praktická slepota, alebo úplná slepota oboch očí.“
Osobitné označenie vozidla prepravujúceho ťažko zdravotne postihnutú osobu alebo ťažko pohybovo postihnutú osobu odkázanú na individuálnu prepravu, ktoré bolo vydané do 31. decembra minulého roku, ak neskončila jeho platnosť, alebo nemajú vydaný parkovací preukaz už podľa nového zákona, môžu občania využívať do 31. decembra 2013.
„Parkovací preukaz je pre kontrolu potrebné umiestniť v prednej časti vozidla tak, aby bola predná časť preukazu jasne viditeľná,“ dopĺňa Naď. ⋌
⋌(JŠ)