Sedemnásty ročník súťaže, ktorý sa konal vo štvrtok 26. februára, pripravilo výstavisko v spolupráci s trenčianskymi školami, Spojenou školou a Strednou umeleckou školou. Aj napriek nepriaznivej situácii v textilnom a odevnom priemysle sa organizátori snažia podporiť mladých tvorcov a vytvoriť im priestor na konfrontáciu ich kreativity, manuálnej zručnosti a nového pohľadu na svet.
Na tohtoročnej súťaži sa prezentovali študenti z ôsmich škôl z Trenčína, Púchova, Bratislavy, Kremnice, Ružomberka, Zvolena, Svidníka s 38 módnymi kolekciami. Na minulých ročníkoch sa súťaže zúčastňoval dvojnásobný počet škôl s takmer 120 kolekciami. „Spôsobil to časový výpadok v príprave. Očakávame, že na budúci rok, keď budú mať školy viac času a priestoru, pripravia kolekcie a do súťaže sa ich zapojí viac, ako 15,“ uviedla manažérka súťaže Jana Peťková.
Inšpirovala abeceda a koktejly
Aj tento rok sa súťažilo v troch kategóriách. V prvej s názvom Voľná odevná tvorba vyhlásili pre tento rok tému „Inšpirácia abecedou – prenos tvaru písma do siluety odevu“. V kategórii módne doplnky zvolili tému „Doplnky pre mladých“ a pre kategóriu konfekčná odevná tvorba stanovili tému „Kokteil-Kokteilky – kolekcia kokteilových šiat inšpirovaná kokteilovými nápojmi a ovocím s dôrazom kladeným na farbu a tvar.“
Rozhodovanie bolo podľa jednej z porotkýň Zuzany Šidlíkovej ťažké. „Horšie sa nám rozhodovalo v polohe módneho doplnku. Jednotlivé kolekcie boli dosť vyrovnané, avšak v niektorých prípadoch neboli úplne zocelené. Vždy bol medzi doplnkami jeden kôň a ďalšie kusy, ktoré kolekciu brzdili, preto vznikla medzi porotkyňami ostrejšia diskusia,“ vysvetlila.
Slovenky sú vraj extravagantné
Študentku Módneho dizajnu Janu Ľuptákovú zo SUŠ v Trenčíne inšpirovalo pri tvorbe súťažnej kolekcie písmeno X. „Jeho siluetu som preniesla do stredových švov a zvýraznila som ju farebnými zipsami. Na kabát som použila pevnejšiu koženku, ďalším materiálom bol falošný zamat. Farby sú výrazné. Kolekcia je bežne nositeľná, je však extravagantnejšia, a preto je určená ženám, ktoré vedia, čo chcú a neboja sa odvážne sa obliecť,“ vysvetlila. „Extravagantné modely sa síce viac kupujú v zahraničí, ale za hranicami Slovenska sa zase hovorí, že Slovenky sú tiež dosť extravagantné,“ obhájila si svoju záľubu v tvorbe výstredného oblečenia. V kolekcii Veroniky Štefancovej s názvom Color Cube dominuje farebná kocka. „Vždy ma bavilo šiť kabáty. V kolekcii som vychádzala z farebného kára a do strihov som zakomponovala písmeno M. Kabát je z flaušu, šaty a štucne sú z pleteniny. Výrazným prvkom je veľký golier, ktorého tvar sa dá meniť vďaka gombíkom. Modely sú hravé, variabilné a určené pre mladšie ženy,“ hovorí študentka SOŠ v Trenčíne, ktorú baví tvorba jednoduchších modelov. Musia však upútať a vymykať sa každodennosti. Názov kolekcie Dagmary Plevkovej, Adriany Mičáňovej a Jany Melicheríkovej zo Strednej odbornej školy Púchov dostal názov Absolute crazy ceremony. „Je to prehliadka troch modelov, ktoré sú úplne bláznivé. V modeloch sa objavujú písmená aplikované formou výšiviek alebo sú priamo v strihoch. Každý z odevov je svojský, keďže pochádza od inej autorky. Každá z nás do nich vložila niečo svoje, a preto aj vyžarujú osobnosť tvorkýň. Materiály sme dosť netradične skombinovali, farby boli živé a veselé. Modely nie sú nositeľné,“ vysvetlila Dagmara Plevková.
Víťazi ešte nedobojovali
Porotkyňa Zuzana Šidlíková si myslí, že súťaž je vhodnou príležitosťou prezentácie študentov a možnosťou, ako konfrontovať svoju tvorbu s tvorbou iných škôl. „Súťažiaci by to nemali brať ako prvú a zároveň poslednú príležitosť. Odevný dizajn je behom na dlhé trate a súťaž je ideálnou možnosťou na odhalenie potenciálnych talentov. Ani pre víťazov neplatí, že už dobojovali.“ Ako pripomenula Dagmar Hilbertová, odevné dizajnérstvo je profesia tvrdá ako akákoľvek iná. „Študenti by mali vedieť pracovať s detailom, s farbou, kolekcie premyslene koncipovať a tému neaplikovať na hocičo. Kolekcia by mala mať hlavnú myšlienku, ktorú majú ďalej rozpracovať. Niekedy však dievčatá pracujú dohromady, a nie vždy sa im podarí trafiť sa do jedného názoru.“
Trenčín opäť bodoval
V kategórii voľná odevná tvorba získala 3. miesto Lenka Volková zo SOŠ v Trenčíne s kolekciou Password, ktorá zaujala rôznymi dezénmi a farbami. Študentka použila na spájanie odevov kontrastné gombíky, pričom každý model v sebe ukrýva písmeno. Druhé miesto si vybojovali študentky z Trenčína Silvia Zrebná a Magdaléna Urgelová s kolekciou s názvom Čeho?! Modely zhotovili z plsteného materiálu a doplnili ich pleteninovými šatami. Black & White je názov víťaznej kolekcie, ktorú vytvoril kolektív modelovej tvorby 2. a 3. ročníka zo Spojenej školy v Trenčíne. V kategórii Konfekčnej odevnej tvorby bodovala na treťom i druhom mieste Stredná odborná škola podnikania v Prešove. Prvé miesto sa však opäť podarilo obsadiť Trenčanom. Porotu presvedčila o svojej originálnosti Gabriela Hergelová s kolekciou Avantgarda. V kategórii doplnkov „zahviezdila“ na treťom mieste Spojená škola v Bratislave, ocenenie za prvé i druhé miesto si odniesla Škola úžitkového výtvarníctva v Kremnici.
Víťazné modely vystavia
Tvorcovia víťazných kolekcií získali sklenenú plastiku, ktorú špeciálne pre toto podujatie vytvorila Petronela Jureňová Vlhová, diplom a predplatné časopisu o móde. Víťazné práce si verejnosť môže pozrieť v špeciálnej expozícii vo vstupnej hale budovy TSK.⋌
⋌BARBORA KAŠŠOVICOVÁ