DUBNICA NAD VÁHOM. Tri hromadné prepúšťania ohlásili úradu práce dubnické firmy Matador Automotive, ZTS-LR NaJUS a Delta Electronics Slovakia. Celkovo tak má do konca roka prísť o prácu asi 260 ľudí.
„Zisťujeme štruktúru a dôvody prepúšťania. Tie sú však u týchto troch spoločností rovnaké. Je to zlá ekonomická situácia a pokles objednávok zo strany zákazníkov,“ hovorí Zuzana Horníková z trenčianskeho úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Firmy budú so štátnou inštitúciou ešte rokovať. „Mňa určite bude zaujímať, čo urobili preto, aby predišli hromadnému prepúšťaniu, či napríklad rokovali s inými zamestnávateľmi, kde by ich mohli umiestniť,“ povedala Horníková.
Najviac ľudí nahlásila Delta
Najviac, až 150 ľudí, si naplánovala do konca roka prepustiť dubnická Delta Electronics Slovakia. „Radikálny rez to vonkoncom nie je. Ide z našej strany o preventívne opatrenie. Doteraz sme nešpecifikovali zamestnancov ani pozície, ktorých by sa to malo priamo dotýkať,“ povedal manažér ľudských zdrojov v Delte Electronics Slovakia Valér Chladný.
Vo firme čakajú, ako sa situácia vyvinie, pre krízu museli, zatiaľ veria len dočasne, znížiť objem výroby. „Zákazníkov nestrácame, boli len znížené počty a objemy objednávok. Tlačilo nás to k tomu, aby sme zredukovali pracovný čas. Ušetrili sme tak približne dvadsať percent ľudí,“ vysvetlil Chladný.
Sťahovať firmu nechcú
Ani skrátený pracovný čas však situáciu nevyriešil. „Stále existuje tlak, že budeme časť ľudí musieť prepustiť. Číslo 150, ktoré je nahlásené na úrade práce do konca tohto roka, nie je finálne. Neznamená však ani to, že toľko ľudí nutne prepustíme,“ doplnil. Prepúšťanie vo firme sa podľa neho týka kompletne všetkých pozícií. „Stále neexistuje nijaký menný zoznam, kto by mal prísť o prácu,“ hovorí Chladný. Momentálne vo firme pracuje 630 ľudí.
Sťahovanie firma však podľa neho určite nikam neplánuje. „Vystupujeme tu ako európsky zástupca našej firmy, a to tu určite musí byť. Neviem, či by to bol strategický ťah, situácia je všade rovnaká. Zákazníci sú tu, výkony od nás požadujú. Robíme všetko preto, aby sme zákazky získali, nemáme záujem prepúšťať.“
Nezamestnanosť rastie
Práce je v regióne stále menej. V okrese Ilava nezamestnanosť oproti minulému roku vzrástla o približne dve percentá. V Trenčíne o 1,2 desatiny percenta oproti koncu minulého roka. „S voľnými miestami je to tiež veľmi slabé. Zamestnávateľom už však nevyplýva povinnosť nahlasovať nám voľné pracovné miesta. V Ilave bolo v databáze úradu práce ku koncu minulého mesiaca len desať pracovných miest. V Trenčíne približne osemdesiat,“ povedala Horníková. S voľnými pracovnými miestami je to podľa nej zlé, pretože nemajú ľuďom čo ponúkať. „Pripravujeme vzdelávacie programy, ide však o to, že potom nemáme kde tých ľudí umiestniť,“ dodala Horníková.
Nahlasovanie hromadných prepúšťaní nie je zriedkavé ani u iných firiem v regióne. V poslednom čase prepúšťali napríklad v Merine. Ľudí naopak nedávno hľadali v novom nákupnom centre v Trenčíne. Išlo hlavne o miesta predavačov a pokladníčok. ⋌MICHAL TRŠKO