ILAVA. Na druhú dalo odpoveď posledné mestské zastupiteľstvo. Poslanci rozhodovali o uvoľnení finančných prostriedkov na výstavbu objazdu.
Lidl viac nedá
Ako povedal vo svojom vystúpení Martin Hlínka zo spoločnosti Lidl, na začiatku rokovaní hovorili o participácii v objeme dvoch miliónov korún. „Dnes sme investovali do pozemku, za zeleň a výrub stromov zaplatíme do pokladne mesta viac ako milión korún. Bohužiaľ, postoj Slovenskej správy ciest (SSC) a Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), ktoré o stavbu nemajú záujem, nás mrzí. Podľa posledných prepočtov by stál kruhový objazd takmer 500-tisíc eur (15 miliónov korún). Lidl nemôže dať aj zvyšok, na rade je mesto,“ povedal Hlínka.
Na rade je mesto
O sume, ktorú by mesto malo investovať do projektu, sa poslanci dohadovali ešte počas ich porady. Svoje stanovisko potvrdili aj na zastupiteľstve. Podľa ich názoru dať na stavbu z mestskej kasy viac ako 83-tisíc eur (2,5 milióna korún) by bolo rizikom. Najmä po tom, ako sa poučili v uplynulom roku, keď na nečakané havárie museli dať niekoľko miliónov korún. S riešením, že by „možno pomohol“ TSK a SSC nesúhlasil ani Hlínka. „Zatiaľ nič nedodržali a my neveríme, že do toho pôjdu,“ dodal.
Občania chcú reťazec
Občania v diskusii žiadali poslancov, aby svoje postoje prehodnotili a našli rezervy. „Odročte hlasovanie a zožeňte peniaze inde. Nemusíme mať zrazu opravené to, o čom sa hovorí viac rokov. Doteraz sme sa bez toho zaobišli,“ skonštatoval Jozef Toman. „Občania obchod potrebujú. Postupne nám zatvárajú potraviny. Kam budeme chodiť nakupovať?“ spýtali sa Jozef Poliak a Miroslav Zubárik.
Kraj peniaze dá
Viac svetla do problému priniesol poslanec samosprávneho kraja Anton Vanko. „S primátorom sme rokovali so Slovenskou správou ciest, predtým sme uspeli na ministerstve dopravy. Zelenú nám dal aj župan, ktorý povedal: „Začnite stavať!“ Z toho pre nás vyplývajú dve skutočnosti. Prvou je, že SSC dá nám finančné prostriedky, hoci sama bude vo výdajoch škrtať. Kraj prispeje minimálne rovnakou čiastkou, pretože do konca roka všetky prostriedky na opravu ciest, na ktoré si vzal úver, neprefinancuje,“ oznámil Vanko.
Peniaze v rozpočte našli
Už predtým upozornil na možné škrty v rozpočte prednosta mestského úradu Ľubomír Turcer. Ten navrhol použiť pro-striedky na opravu kotolne v dome kultúry a hľadať aj inde.
Poslanci sa napokon dohodli. V rozpočte našli ďalších 2,5 mi-lióna korún. Skrátili prostriedky na rekonštrukciu kotolne a na zberný dvor. Spolu by mesto združilo 5 miliónov korún. Akou formou prostriedky cestári a samosprávny kraj „vrátia“, rozhodnú ďalšie rokovania.
⋌MILAN KOVÁČIK