STUPNÉ. Svojské zmocnenie sa jánošíkovskej témy odhaľuje rôzne postoje historického odkazu. Ten môže byť premietnutý aj do obrazov dnešných dní a stupnianski ochotníci sa snažia touto hrou pomôcť nám pochopiť alebo zapochybovať o tom, prečo sme takí, akí sme.
Hra mala u divákov úspech, výkonom hercov tlieskala opäť preplnená sála kultúrneho domu. „Už by bolo načim prestať! Hovorím si to už tridsať rokov, no keď príde jeseň, ovládnu ma emócie a poviem si, poďme na to!“ vyznal sa po predstavení Pavel Sečník, ktorý zahral presvedčivo kováča. Podľa jeho slov je hrať divadlo v súčasnosti veľmi náročné. „Je to náročné, najmä pre rodinu, no divadlo je pre mňa ako droga! Spomínam si, ako sme začínali v roku 1978 s Ivanom Piškom, Smataníkovcami a ostatnými. Spomienky v ochotníckej práci ženú človeka dopredu. Vybavuje sa mi paralela s tridsiatymi rokmi, keď taktiež zúrila hospodárska kríza. Vtedy sa naši predkovia rozhodli hrať, tak prečo by sme nemohli dnes aj my? Každý sa stará o svoj chlieb každodenný, takže času je pomenej. Som rád, že sme stihli hru nacvičiť. Padol mi veľký kameň zo srdca, za čo by som chcel poďakovať režisérovi Piškovi. Ten vybral hru, dramaturgiu, a dokonca si zahral. Bolo to na jeho pleciach,“ dodal Sečník.
Hra - bábätko
„Po štyroch mesiacoch sa narodilo takéto krásne bábätko – Ďurko. Som prekvapený, že sa nám hra takto podarila. Divadlo je tím ľudí, ktorí vytvorí umelecké dielo. Uvoľnili sme napríklad Danielu Balejovú, aby doštudovala školu, no s tým, že sa k nám vráti! V hre mala na starosti kostýmy, takže aj takto ju bolo cítiť. Videli ste to na javisku, počuli ste zvuk, videli ste svetlo, za tým všetkým sú ľudia,“ skonštatoval režisér Ivan Piško.
Pavla Sečníka mrzí, že mla-dých v obci, ktorí by pričuchli k divadlu, je menej. „Ďakujem mladým, že prišli pomôcť, no je mi ľúto, že odchovancov je menej. Sme pomaly ako vo futbale, kde sa kupujú hráči. Som rád, že zatiaľ sa nám darí aj vďaka podpore obecného úradu a poslancov,“ dodal Sečník.
Jesenné „šimranie“
„Pavol povedal všetko dôležité čo sa týka divadla. Myslím si, že pomoc zo strany úradu je taká, aká je v jeho možnostiach. Hru ste nacvičovali skromne, bol som veľmi prekvapený, ako ste ju zvládli. Som hrdý na to, že dokážete v takýchto podmienkach nacvičiť hru, keď v doline sú domy kultúry v lepšom stave a nedokážu sa ľudia dať dohromady, aby vytvorili niečo podobné. Chceme získať prostriedky, aby sme kultúrny stánok mohli opraviť a Pavel na jeseň pocítil „šimranie“ na novú hru,“ povedal starosta Peter Splavec. ⋌(MK)