LEDNICKÉ ROVNE. Obec, ako vlastník skládky, dostal od ministerstva životného prostredia list o pridelení nenávratného finančného príspevku vo výške takmer sto miliónov korún. Sú na uzatvorenie a rekultiváciu starej skládky komunálneho odpadu v Podstrání. „Podmienkou podpísania zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku bolo okamžité uzatvorenie skládky, hoci jej kapacita je približne na rok a pol,“ informoval starosta Lednických Rovní Ľuboš Savara. Obec investovala do projektu novej skládky 6,5 milióna korún a na výstavbe sa podieľa sumou 5 miliónov, čo predstavuje päťpercentnú spoluúčasť.
Zatvorenie starej skládky
Projektový manažér ako dôvod uzatvorenia skládky uviedol, že peniaze, ktoré poskytne Európska únia, nemôžu byť investované do projektu, kde sa menia podmienky, vytvára sa určitý príjem a slúži na podnikateľské účely.
V tomto roku by mali končiť skládky vo Sverepci, Bytči a Žiline. Podarilo sa im predlžiť integrované povolenie do 17. júla. „Do tohto termínu chceme vybudovať prvú kazetu,“ povedal Savara. „Ak by sme mohli pokračovať v uskladňovaní komunálneho odpadu na starú skládku a súčasne budovali novú, prechod by bol bez toho, aby to pocítili občania. Takto sme nútení hľadať iné možnosti a spoločnosť, ktorá nám poskytne takéto služby na niekoľko mesiacov,“ vysvetlil Savara. Keď spoločnosť Ledrov uzatvorí skládku, začne okamžite rekultivovať a budovať novú skládku.
Stavebné povolenie
Projektová dokumentácia je konzultovaná s inšpekciou životného prostredia a čaká sa na žiadosť o stavebné povolenie. Podľa slov Pavla Petríka z Obvodného úradu životného prostredia v Považskej Bystrici príprava na rozšírenie skládky trvá tri roky. Starostom prisľúbil ústretovosť zo strany životného prostredia a je aj v ich záujme, aby sa skládka vybudovala.
Uzatvoria nové zmluvy
Proces výstavby prvej kazety môže trvať niekoľko mesiacov. Počas tohto času musia starostovia obcí podpísať zmluvy o uskladňovaní komunálneho odpadu. Starostovia sa dohodli na spoločnom postupe, kde Ľuboš Savara, ako predseda mikroregiónu, uskutočňuje rokovania so zástupcami spoločností. Čas ich súri, pretože podmienkou rozšírenia skládky v Rovniach je jej uzatvorenie k 1. aprílu.
Všetky obce, ktoré doteraz na skládku odpad vyvážali, musia hľadať alternatívne riešenie okolí. Zmluvu na uloženie odpadu musí uzatvoriť každá obec za seba, do úvahy pripadá Sverepec a Dubnica nad Váhom. Starostovia a primátor Púchova sa zhodli, že väčšia vzdialenosť zdvihne obyvateľom náklady na vývoz komunálneho odpadu.
Zvýši sa cena
Primátor Púchova Marián Michalec upozornil na postup skládok, ktoré situáciu využijú na to, aby ceny za uskladnenie zvýšili. Na stretnutí kritizoval spoločnosť Ledrov, že situáciu neriešila už dávnejšie. Mohli tak obyvateľov na zvýšenie cien pripraviť. „Navrhujem, aby spoločnosť Ledrov navrhla podmienky na vstup ostatných obcí do spoločnosti, aby mali šancu vplývať na vytváranie ceny,“ povedal na stretnutí v Lednických Rovniach.
Na to reagoval starosta Savara, ktorý informoval o tom, že obec už tri roky pracuje na projekte novej skládky. Len posudzovanie vlyvov na životné prostredie zabralo dva roky prípravy. Marián Michalec navrhol kompenzovať obyvateľom zvýšenie poplatkov za uskladnenie komunálneho odpadu z poplatkov, ktoré spoločnosti Ledrov zaplatili občania v predchádzajúcich platbách, aby sa ich dočasné zvýšenie cien nedotklo. Zástupca spoločnosti Ledrov Dušan Šudík vysvetlil starostom a primátorovi, že Ledrov nebude znášať za ľudí zvýšené náklady. Poplatky, ktoré platia obyvatelia regiónu doteraz, sú o tridsaťpäť percent nižšie ako pre vzdialenejších. „Rezervy, ktoré sa tvorili zo zisku, išli do projektu na vybudovanie novej skládky,“ povedal Šudík.
Rozhodne lepšia cena
V súčasnosti sú rokovania medzi spoločnosťou Marius Pedersen a starostom Lednických Rovní. Podľa nich bude pre všetkých cena nižšia, pokiaľ uzatvoria zmluvy z celého púchovského regiónu, vrátane Púchova. Ten rokuje so skládkou vo Sverepci. O tom, kde nakoniec budú odpad uskladňovať, rozhodne cena. Starostovia púchovského regiónu sa dohodli o spoločnom postupe, kedy sa nájde jeden prevádzkovateľ skládky a obce s ním podpíšu zmluvu. Podľa starostu Beluše Vladimíra Vadrnu bude prechodné obdobie, pokiaľ sa vybuduje nová skládka, trvať približne rok.
Spaľovňa ako alternatíva
Pri objeme vývozu a dôslednom separovaní by kapacita novej skládky mohla vydržať tri roky. Počas tohto obdobia treba hľadať novú lokalitu na skládku, ktorá bude spĺňať všetky potrebné kritériá. „Možnosťou je aj vybudovanie spaľovne. Treba zvážiť, či by obyvatelia, kde by sa vybudovala, s tým súhlasili,“ dodal Pavel Petrík.
MARCELA FILOVÁ