Žiaci majú možnosť navštevovať odbor hudobný, výtvarný a tanečný. V hudobnom odbore sa venujú hre na klavíri, akordeóne, dychových nástrojoch, gitare a keyboarde. Okrem toho absolvujú hudobnú náuku a spev. Vo výtvarnom odbore sa žiaci venujú kresbe, maľbe, grafike, dekoratívnej činnosti, modelovaniu a práci s materiálom.
„Chceli by sme sa venovať počítačovej grafike, fotografii, počítačovej animácii a práci s trojrozmernými modelmi,“ hovorí riaditeľka školy Helena Blašková. Žiaci v tanečnom odbore sa venujú moderným tancom. Ľudové súbory Lachovček, Malý Lachovček a Lachovček II vedie učiteľ Ivan Sadloň.
Minulý rok
„Koncerty našich žiakov robíme v našej budove, tie významnejšie v Malom župnom dome,“ hovorí Helena Blašková. Učiteľ Juraj Olšák vyučuje hru na klavíri aj napriek tomu, že je nevidiaci. Práve pri príležitosti Dňa nevidiacich v októbri organizovali koncert. Významnou udalosťou pre žiakov a učiteľov bol koncert v novembri, kde bol hosť Richard Rikkon. „Z našej školy vystupovala na koncerte aj Veronika Rusňáková, ktorá je študentkou gymnázia a zároveň vyučuje na našej škole hru na akordeóne,“ spomína úspešnú žiačku pani riaditeľka.
Hudobné večery
Dvakrát do roka organizuje učiteľka ZUŠ Daniela Sadloňová v v spolupráci s mestom v Malom župnom dome hudobné večery pre verejnosť. Na každé stretnutie pozve významného hosťa, ktorý počúva koncert a počas prestávok debatuje s publikom. Odpovedá na otázky a vyjadruje vzťah k hudbe. V decembri bola hosťom pani Oľga Feldeková.
Vo vlastnom
Ešte pred dvoma rokmi sa vyučujúci navzájom delili o priestory. Po rekonštrukcii a stavebných úpravách budovy má dnes každý svoju kanceláriu a učebňu. Interiér vybavujú postupne novým nábytkom. Súčasťou školy je aj nízka budova, ktorá bola postavená v roku 1917. Je to kamenná stavba, ktorú nedávno zrekonštruovali, zmodernizovali a slúži žiakom hudobného odboru.
Nový klavír
„Minulý rok sme zakúpili nové koncertné krídlo, ktoré je v Malom župnom dome. Prispelo naň mesto a jeho cena bola 21 244 eur (640 tisíc Sk),“ hovorí zástupca školy Peter Stupavský.
Klavír je k dispozícii na koncerty a aj v prípade, ak chcú žiaci na ňom cvičiť. Starý klavír je v škole a slúži na vyučovanie.
Učitelia
„Máme 32 učiteľov, ktorí dochádzajú z rôznych kútov,“ hovorí riaditeľka školy. Pracovný deň učiteľa umeleckej školy sa začína o dvanástej hodine. Manželia Stupavskí dochádzajú z Považskej Bystrice. „Dopoludnia niečo doma porobíme a na obed ideme do práce. Domov sa vraciame večer, takže nemáme prehľad, čo sa v meste deje,“ hovorí Tatiana Stupavská, učiteľka hry na akordeóne.
Priestory im vždy nepatrili
V súčasnosti sídli umelecká škola v priestoroch bývalej osobitnej školy. Sedemnásť rokov sa o priestory delili. Každé popoludnie museli čakať, keď žiaci skončia vyučovanie. Problém bol aj s hudobnými nástrojmi, ktoré museli zamykať. „Ak sa niečo udialo, bolo ťažké nájsť vinníka. Deti z osobitnej školy sa vyhovárali na naše a naopak,“ dodáva Helena Blašková. „Mesto nám vyšlo v ústrety, osobitná škola dostala iné priestory a my sme mohli zabrať celú budovu,“ hovorí riaditeľka.
Súťaže a koncerty
V Kysuckom Novom Meste sa uskutočnila akordeónová súťaž, ktorej sa zúčastnili traja žiaci. „V Trnave reprezentoval v klavírnej súťaži našu školu Dominik Chovanec, ktorý sa učí hrať na klavíri pod vedením Juraja Olšáka a získal cenu Zlaté pásmo,“ povedala riaditeľka. Na Akordeónovom festivale v rytme swingu v Kysuckom Novom Meste obsadili v druhej kategórii Strieborné pásmo Katarína Pantoková (učí ju Tatiana Stupavská) a Katarína Odrišíková a Ivan Ondrišík, pod vedením učiteľky Márie Stupavskej. V štvrtej kategórii získala Zlaté pásmo Ľubomíra Filová, ktorú vyučuje Mária Stupavská.
Pri príležitosti 55. výročia založenia školy a ku Dňu učiteľov sa minulý týždeň uskutočnil v Malom župnom dome koncert žiakov školy, kde sa predstavili absolventi i súčasní žiaci školy.
Najbližšie čaká žiakov celoslovenské kolo speváckej súťaže Malokarpatský slávik, na ktorú postúpili Rebeka Vojteková, Matúš Kušnír a Natália Polešenská pod vedením učiteľky Evy Žatkovej.
⋌MARCELA FILOVÁ