BELUŠA. Niekoľko mesiacov po vydaní rozhodnutia o rozšírení ložiskového územia Ladce II nad Belušskými Slatinami ladčianska cementáreň predložila ministerstvu životného prostredia zámer o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Týka sa priestoru na vrchu Butkov nad Belušskými Slatinami.
Obyvatelia tejto časti obce sa obávajú, že lom by mohol zhoršiť životné prostredie. Svoje pripomienky povedali aj poslancom počas ich mimoriadneho rokovania.
Stavebný úrad súhlasil
Súhlas s rozšírením chráneného ložiskového územia v tejto lokalite Stavebný úrad Beluša vydal v polovici minulého roka. Niektorí Belušania s rozhodnutím nesúhlasili a vytýkali starostovi, že podpísal rozhodnutie bez toho, aby o ňom informoval poslancov. „My sme dali súhlas, aby sa ložisko ohraničilo. Ochranné pásmo stanovilo ministerstvo životného prostredia, na základe toho boli konania,“ hovorí starosta Vladimír Vadrna. Podľa neho obec Beluša dala stanovisko 4. júna, keď bolo vydané i rozhodnutie o rozšírení chráneného ložiskového územia Ladce II. V ten istý deň vydal Obvodný banský úrad v Prievidzi rozhodnutie o rozšírení chráneného ložiskového územia. Uvádza v ňom, že vyjadrenie a záväzné stanovisko v konaní, okrem iných, predložil aj Stavebný úrad obce Beluša. Nerastné bohatstvo, ktoré sa nachádza v tejto lokalite, je majetkom štátu, pozemky sú súkromné.
Protichodné názory
Michal Martinák z občianskeho združenia Naša Beluša s týmto postupom nesúhlasí. „Ministerstvo zaslalo požiadavku, aby sa vyjadrila obec, nie starosta. Nehovoriac o tom, že to nie je zakomponované v územnom pláne,“ poukazuje Martinák na niektoré nezrovnalosti. „Starosta rozhodol ako stavebný úrad, bez akejkoľvek diskusie s kýmkoľvek. Samotní poslanci sa o tom dozvedeli až potom, keď bolo vydané rozhodnutie,“ kritizuje.
Vadrna tvrdí, že to tak nie je. „Nie je to pravda, že poslanci nevedeli. Poslanci sa nemusia zodpovedať. Ja som starosta, ktorý k takýmto veciam zaujíma stanovisko a neviem o tom, že by som porušil zákon. Nerastné bohatstvo sa v tejto lokalite zistilo v roku 1985.“ Dodal, že obec Beluša vydala súhlasné stanovisko k rozšíreniu chráneného ložiska s tým, že požaduje však účasť na ďalších konaniach v súvislosti s rozširovaním dobývacieho priestoru. „Ako obec budeme proti tomu, aby sa rozšírilo dobývacie územie, lebo majú dosť veľkú lokalitu. Chceme k tomu prizvať aj ľudí, poznať ich názor,“ dodal.
Súhlas neznamená hneď ťažbu
Jaromír Gabriš zo stavebného úradu tvrdí, že vydanie stanoviska k rozšíreniu chráneného ložiskového územia neznamená ťažbu. „Pre nás znamená rozšírenie obmedzenie pre výstavbu v tejto lokalite,“ hovorí. Podľa neho priestor na vyjadrenie občania dostanú. „Navyše, Belušské Slatiny nie sú vyhlásené ako kúpeľná oblasť. Chránené ložiskové územie bude zakomponované do nového územného plánu,“ doplnil
Bohuš Sliacky z Obvodného banského úradu Prievidza, do ktorého pôsobnosti patrí aj náš región, potvrdil, že hoci je vydané rozhodnutie o rozšírení chráneného ložiskového územia, ku každej ďalšej etape, ktorou je aj dobývacie územie a ťažba, sa bude obec vyjadrovať.
Cementáreň chce rozširovať dobývacie územie
Ďalšou etapou po vydaní rozhodnutia o rozšírení chráneného ložiskového územia je rozšírenie dobývacieho priestoru lomu. Považská cementáreň už predložila zámer ministerstvu životného prostredia na posudzovanie vplyvov na životné prostredie. „Začatie príprav- ných prác, nie ťažby, predpokladáme v rokoch 2011 až 2015. Postupné začatie ťažby predpokladáme v dvoch etapách. Prvú v období 2016 až 2040, druhú po roku 2041,“ hovorí Jozef Mikušinec z Považskej cementárne. Nevylúčil, že môže dôjsť aj k časovému posunu na neskoršie obdobie. „Skoršie začatie prác však nepredpokladáme,“ dodal.
Mimoriadne rokovanie obecného zastupiteľstva
Zámerom sa zaoberalo aj minulotýždňové mimoriadne rokovanie belušského zastupiteľstva. Obec k nemu musí dať stanovisko do 21 dní od doručenia, čiže do konca minulého týždňa, občania môžu pripomienky zasielať aj ministerstvo životného prostredia. Tentoraz sa rokovania poslancov zúčastnili viacerí občania a zástupcovia ladčianskej cementárne.
Viaceré pripomienky zazneli aj počas diskusie priamo na rokovaní. Občania napríklad navrhovali, aby sa lom rozširoval smerom na Kalište a nie na Belušské Slatiny. Podľa riaditeľa cementárky Antona Barcíka to nie je možné, pretože smerom na Kalište je úplne iné zloženie suroviny. Zaznela kritika, že stavebný úrad vydal stanovisko bez upovedomenia poslancov a tiež, že nie je v rozpore so súčasným územným plánom. Na ňu zareagovali zástupcovia spracovateľa zámeru. Zdôraznili, že do územného plánu obce sa zapracováva až vyhlásené chránené ložisko. „Autori územného plánu predsa nemôžu vedieť, čo je pod zemou,“ upozornili.
Chýba vzájomná informovanosť
Diskusia sa tiež zvrtla na znečisťovanie ovzdušia cementárňou, ktorá podľa občanov v posled-ných rokoch patrí k výraznejším znečisťovateľom ovzdušia. Na tieto slová zareagovali zástupcovia cementárne. Napríklad Vladimír Ivanka, ktorý má na starosti ekológiu, argumentoval meraniami, ktoré potvrdzujú, že všetky stanovené limity pre emisie cementáreň dodržiava.
Zazneli tiež obavy, že lom bude znečisťovať životné prostredie v Slatinách. Celá diskusia sa niesla v duchu argumenty – protiargumenty. V jednom sa však občania i zástupcovia cementárky zhodli. Chýba vzájomná komunikácia a informovanosť.
Stanovisko zobrali na vedomie
K stanovisku, ktoré obec posiela ministerstvu budú priložené i pripomienky občanov, ktoré zazneli na mimoriadnom rokovaní, resp. ich doručili na obecný úrad. Poslanci stanovisko po námietke Michala Martináka neschválili, ale len zobrali na vedomie.
Ďalším krokom pri posudzovaní zámeru bude verejné prerokovávanie. Jeho termín ešte predstavitelia obce nevedeli povedať, určí ho ministerstvo životného prostredia.
Združenie dáva podnet
Občianske združenie Naša Beluša dalo na Obvodný banský úrad v Prievidzi k problematike lomu dve podania. Ako nás informoval Michal Martinák, prvým je podnet na preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania, druhým podnet na uskutočnenie nového konania. Oba sa týkajú chráneného ložiskového územia.
VIERA ŽALUDKOVÁ