Posledná zmena vlakových
i autobusových spojov priniesla vlnu nespokojnosti ľudí z okolia Trenčianskej Teplej, ktorí sú odkázaní na autobusové prípoje k vlakom odchádzajúcim z tejto stanice.
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) totiž pri poslednej zmene posunula odchody rýchlikov o 10 a 15 minút, autobusy, ktoré majú slúžiť aj ako prípoj k týmto vlakom, však zdá sa, zostali ako predtým.
Študent Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov na Žilinskej univerzite Miloslav Červený sa práve tejto téme venuje vo svojej bakalárskej práci. Občas cestuje do Novej Dubnice, pričom z vlaku vystupuje v Trenčianskej Teplej. Do Dubnice sa teda musí dostať autobusom. Hovorí: „Myslím si, že autobusové prípoje sú veľmi zle rozvrhnuté. Určite by mal autobus dochádzať ku každému rýchliku a v dennej špičke aj ku každému osobnému vlaku.“ Miloslav tvrdí, že ak by bol cestovný poriadok nastavený dobre, tak by cestujúci mal na stanici čakať v priemere 15 minút. My sme skontrolovali, či je to aj v realite tak.
Čakať či nestihnúť?
Autobus na stanicu priváža ľudí, ktorí cestujú ďalej vlakom a zavezie zasa tých, ktorí sa chcú z Trenčianskej Teplej dostať do Novej Dubnice, Dubnice nad Váhom či Ilavy. Nie zriedka sa stáva, že autobusy na dlhšej trase naberú meškanie. Preto je mnohokrát len otázkou šťastia, či cestujúci stihne vlak, ku ktorému ide prípoj, takpovediac na chlp presne, keď si navyše ešte musí kúpiť lístok. Na druhej strane, ani dlhé čakanie nie je príjemné. V Trenčianskej Teplej veľa možností na strávenie zostávajúceho času nie je. Zo služieb sú tu k dispozícii len automaty na kávu a drobné občerstvenie, bankomat, novinový stánok, pohostinstvo a čakáreň.
O nespokojnosti vedia
Hovorkyňa SAD Trenčín, a.s. Ivana Strelcová sa na margo problematiky vyjadrila nasledovne: „Sťažnosti na autobusy sme zaznamenali aj my. Podnety sme posunuli Trenčianskemu samosprávnemu kraju na posúdenie zmien odchodov. My ako dopravca nemôžeme svojvoľne meniť žiadne odchody a príchody autobusov. To môže robiť iba objednávateľ služby, a to je v prípade prímestskej dopravy samosprávny kraj.“
Oslovili sme teda kompetentných s otázkou, či zmeny v grafikone nastanú: „Železnice v priebehu minulého roka trikrát menili grafikon dopravy a Trenčiansky samosprávny kraj v súčinnosti s SAD Trenčín na všetky zmeny a požiadavky cestujúcich niekedy môže reagovať len veľmi ťažko.
Veď pri poslednej zmene cestovných poriadkov v decembri 2008 sa vykonali posuny v asi 90 prípadoch práve pre zmeny grafikonu železnice. Navyše, časté zmeny mnohokrát prinášajú len väčší chaos,“ tvrdí hovorkyňa samosprávneho kraja Vlasta Henčelová.
Hovorkyňa železničnej spoločnosti Martina Pavlíková potvrdila, že vlani boli v cestovnom poriadku tri mimoriadne zmeny, avšak vlakov, ktoré zastavujú v stanici Trenčianska Teplá, sa to dotklo len minimálne.
„Konkrétne išlo o jeden až dvojminútové posuny desiatich rýchlikov a štyroch osobných vlakov.“
Zmeny musia byť dobre premyslené
Miloslav Červený hovorí, že práve autobusová doprava je tá, ktorá by sa mala podriadiť železničnej. „Určite sa musí autobus prispôsobiť vlakom. Grafikon železničnej dopravy je oveľa zložitejší ako autobusový. Rozpis autobusových poriadkov by sa dal nastaviť aj lepšie ako je to v súčasnosti. Trenčianska Teplá je železničný uzol a vlakov tam stojí veľa. Takže keby niektoré autobusy čakali napríklad 15 minút a počkali aj dva vlaky, bolo by to výhodnejšie aj pre SAD. Viezli by tak ľudí z dvoch vlakov a nie jedného.“
Strelcová však oponuje, že také jednoduché to nie je. „Spojenie má mnoho atribútov, ktoré musíme dodržať - bezpečnosť práce, povinné odpočinky pre šoférov...“ vysvetľuje. „Autobusy premávajú takmer bez prestojových časov na konečných zastávkach, a preto nie je možné vykonanie posunu o 15 a viac minút. Niekoľkokrát sme mali rokovania aj so železnicami, a čo sa dalo, to sme upravili. Autobusové spoje sú okrem prípojov na vlaky naviazané na ostatné prestupné linky, a túto sieť nemôžeme porušiť. Okrem cestujúcich sa vlakmi prepravujú robotníci do práce, z práce, žiaci a študenti do škôl a späť a občania za službami.“
Napriek všetkému Vlasta Henčelová prisľúbila, že zmena nastane možno skôr ako v decembri, kedy je to pravidlom. „Stále zbierame pripomienky k tejto veci. Vyhodnocovať ich budeme k 1. júnu,“ dodala.
⋌MARTINA MATUŠKOVÁ