POVAŽSKÁ BYSTRICA. Mesto použilo pre zabezpečenie prác novú formu výberu prvýkrát. Elektronickou aukciou obstarávalo zákazku s nízkou hodnotou. Jej predmetom je údržba porastov na sídlisku Rozkvet.
Tlak na to, aby sa v samospráve zabránilo predražovaniu zákaziek, bol veľký. V okolitých mestách robia elektronickú aukciu dlhšie. Prím hrá Nová Dubnica, kde vyberajú dodávateľov týmto spôsobom už dva roky.
Ušetrili deväťtisíc eur
Predpokladaná hodnota zákazky na údržbu porastov na sídlisku Rozkvet na plochách pod blokmi H a ploche nad archívom bola stanovená na maximálne 16 596 euro. „Celkovo bolo oslovených sedem uchádzačov z regiónu oprávnených poskytovať predmet zákazky. Do elektronickej aukcie sa prihlásili traja. Najvyššia ponuková cena bola 16 500 eur, v aukcii sa konečná cena znížila o 9-tisíc eur,“ informoval o výsledku Filip Oubrecht, hovorca mesta. Zákazku v konečnej sume 7500 eur bude robiť spoločnosť REAVÝZ z Horného Lieskova.
Elektronické verejné obstarávanie tejto zákazky, ktorého súčasťou bola aj aukcia, prebiehalo v troch kolách - zadávacie kolo, medzikolo, súťažné kolo. Ich začiatok a koniec bol presne vymedzený. Pre samotné súťažné kolo (on line aukciu) bolo stanovených 30 min, ktoré bolo predĺžené o 24 minút.
Obstarávanie išlo cez mesto
Elektronické verejné obstarávanie pripravovali v systéme PROe.biz pracovníci mesta z úseku životného prostredia. Príprava bola konzultovaná s pracovníkmi poskytovateľa prístupu k virtuálnej aukčnej sieni. „V súčasnosti máme zmluvne zabezpečené bezplatné používanie softvérového systému - elektronickej aukčnej siene, na 2 mesiace. Po uplynutí tejto lehoty sa môže mesto rozhodnúť, či má záujem tento systém naďalej využívať. V prípade záujmu bude mestu prenajatý za zmluvne stanovenú cenu,“ doplnil Oubrecht.
Predražovanie zákaziek
Elektronickej aukcie na výber dodávateľa pre mestské zákazky sa verejne na zastupiteľstve domáhal občiansky aktivista Juraj Smatana, aj niektorí poslanci. Malo by sa tým predísť predražovaniu zákaziek, ktoré sa vykonávajú pre mesto. Problém predražovania a uprednostňovania niektorých firiem rezonoval hlavne na januárovom zastupiteľstve. Primátor Miroslav Adame vtedy povedal, že mesto pripravovalo aukcie už minulý rok, ale vec sa nepodarilo dotiahnuť do konca.
Občiansky aktivista Juraj Smatana uvítal novú formu pri výbere dodávateľa pre mestské zákazky. Má však aj niekoľko výhrad. „Zo strany mesta, keď pristúpilo k tejto metóde výberu, to bol veľmi dobrý krok. Bolo by však výhodnejšie, keby to zadávala externá firma, priamo motivovaná na dosiahnutí najnižšej ceny. Úrad môže byť motivovaný skôr tým, aby si zjednodušil prácu. Mesto tiež mohlo osloviť viac firiem, konkurencia by bola väčšia,“ vyjadril sa Smatana.
Inde začali skôr
V iných mestách regiónu začali s elektronickými aukciami už skôr. V Púchove uskutočnili výber dodávateľa elektronickou akciou prvýkrát tento rok v januári. Jej predmetom bola výstavba mestského divadla, ušetril sa milión eur oproti pôvodnej sume. Prím vedie v oblasti obstarávania prostredníctvom elektronických aukcií Nová Dubnica, kde spôsob uplatňujú už dva roky. ⋌(BERKO)