Na Slovensku sa žobraním osobitne nezaoberá žiadny zákon. Je to obdobné, ako to bolo donedávna s legislatívou týkajúcou sa bezdomovcov.
Žobranie nie je osobitne riešené v žiadnom zákone. Je to zrejmé aj z vyjadrení prezídia policajného zboru.
„V našom právnom poriadku nie je upravené tzv. „žobranie“. Nie je zákonom ani upravené, čo si pod pojmom žobranie treba predstaviť a čo je z hľadiska práva možné považovať za žobranie. V našom právnom systéme ani nie je žiadny trestný čin, ktorý by postihoval samotné žobranie. Niektoré otázky súvisiace s činnosťou, ktorá sa označuje ako „žobranie“, zvyknú upravovať všeobecne záväzné nariadenia obcí,“ vyjadril sa k problematike tlačový hovorca prezídia policajného zboru Martin Korch.
Vydieranie alebo obmedzovanie slobody
Ak žobrajúcich niekto organizuje a vykonávajú túto činnosť nedobrovoľne, pre niekoho iného, je situácia celkom iná. „V prípade, ak žobrajúci ľudia pre niekoho „pracujú“, posúdenie takejto situácie závisí od každej konkrétnej veci, od vzťahu, ktorý je medzi dotknutými osobami. V takých prípadoch, ak sú napr. žobrajúce osoby k tejto činnosti nútené, môže ísť napríklad o trestný čin vydierania prípadne obmedzovania osobnej slobody,“ hovorí o tom, ako je možné chápať žobranie ako organizovanú činnosť, Korch.
(BERKO)