POVAŽSKÁ BYSTRICA. O dobrom mene výtvarnej súťaže hovorí aj množstvo prihlásených prác. Tento rok ich odborná porota hodnotila viac ako tisícšesťsto. Celkovo sa zapojilo 54 škôl a inštitúcií zo Slovenska, Čiech, Chorvátska, Poľska, Rumunska, USA a Kuby.
Súťaž je určená pre deti od päť do osemnásť rokov. „Porota pri posudzovaní prác zohľadňuje predovšetkým to, že deti pracujú pod vedením pedagóga, ktorý sa podpisuje pod ich činnosťou,“ hovorí o činnosti odbornej poroty riaditeľka Základnej umeleckej školy Imra Weinera Kráľa, ktorá súťaž organizuje, Blanka Cedzová. Predsedom poroty bol Jaroslav Uhel, členmi Alena Zupková, Gabriela Verešová, Blanka Cedzová a Veronika Mikulášová.
Ohodnotené práce
Bienále nemá tematické zameranie, súťažné práce sú delené podľa výtvarnej techniky, ktorú dieťa používa. Hlavnou cenou je cena ministerstva školstva, ktoré je vyhlasovateľom súťaže. Tento rok dostali víťazi pekný darček. „Na budúci rok majú možnosť urobiť si v priestoroch školy samostatnú výstavu. Už teraz sa tešíme na práce, ktoré predstavia tri víťazné školy – z Poľska, Galanty a Martina,“ pokračuje Cedzová.
V tomto roku počas vernisáže, ktorá sa konala 24. marca, odovzdávali viac ako dvadsať cien. Medzi ocenenými bola aj Základná umelecká škola Imra Weinera Kráľa, ktoáú súťaž organizuje. Získala cenu primátora mesta. Dostala taktiež ocenenie za PC grafiku. Z nášho regiónu boli tiež ocenené základná umelecká škola z Ilavy a Púchova.
Výstavu výtvarné alternatívy si v priestoroch Základnej umeleckej školy Imra Weinera Kráľa môžete pozrieť do 22. mája.
Alternatívy nie sú len výstava
Výtvarné alternatívy začali v podstate ako seminár pre učiteľov výtvarnej výchovy. Pred niekoľkými rokmi mali len regionálne zameranie. Postupne však ich kredit rástol a v súčasnosti majú celoslovenskú pôsobnosť, podporuje ich aj ministerstvo školstva. „Vždy sa snažíme získať lektorov, ktorí sú odborníkmi vo svojej oblasti. Výhodou seminára nie je len získavanie nových poznatkov, ale tiež výmena skúseností, vzájomná komunikácia. O dobrom mene hovorí aj počet účastníkov. Tento rok ich prišlo stotridsať,“ vysvetľuje Cedzová.
Trochu starostí im v tomto roku narobil profesor Ladislav Čarný, ktorý náhle ochorel. Veľmi dobre ho však podľa účastníkov seminára nahradila Katarína Lucinkiewiczová z UMB Banská Bystrica. „Učím didaktiku výtvarnej výchovy na vysokej škole, takže seminár má pre mňa veľký význam. Aký význam má pre ostatných, netreba ani hovoriť. Známkou je veľká účasť,“ hodnotí význam podujatia Lucinkiewiczová. S jej workshopom boli učitelia spokojní. Alena Valúchová z Veľ-kých Uheriec s úsmevom skonštatovala, že ju natoľko obohatil, že by mohla už ísť aj domov.
⋌VIERA ŽALUDKOVÁ