Podpredseda parlamentu podľahol zákernej chorobe 21. apríla v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici. Poslednej rozlúčky sa zúčastnili aj najvyšší vládni a politickí predstavitelia.
PÚCHOV. V sobotu sa do viacúčelovej športovej haly prišlo rozlúčiť s Viliamom Veteškom viac ako tisíc ľudí. Od dvanástej hodiny prichádzali priatelia, známi a ľudia zo vzdialených miest, aby sa zapísali do kondolenčnej knihy.
Posledný raz sa prišli rozlúčiť prezident Ivan Gašparovič, Vladimír Mečiar, Mikuláš Dzurinda, Béla Bugár či Martin Fedor.
Človek s úsmevom
Smútočnú reč predniesol predseda parlamentu Pavol Paška, ktorý spomínal na Viliama Vetešku ako na človeka s úsmemov na tvári v každej situácii. „Keď som ho navštívil v nemocnici, vedel, ako je vážne chorý, predsa mi stisol ruku a usmial sa,“ povedal Paška.
Smútočný sprievod
Po oficiálnej rozlúžke rakvu s Viliamom Veteškom naložili na vozidlo hasičských dobrovoľníkov a smútočný sprievod šiel mestom, ktorého ulice lemovali desiatky obyvateľov.
Počas cesty symbolicky zastavili pred hotelom Wili a na Štefánikovej ulici, kde čakali dobrovoľní hasiči, ktorí na jeho pamiatku spustili sirény. „Vždy, keď som sa s pánom Veteškom stretol, spomínal na svoju mladosť a prácu. Bol veľmi dobrý človek,“ povedal Jozef Ridzik, veliteľ Dobrovoľného hasičského zboru mesta Púchov.
Posledné dni života
Tie s ním trávila dcéra, ktorá o jeho chorobe nikdy nehovorila. „Podľa toho, koľko času s ním trávila, sme predpokladali, že jeho zdravotný stav je vážny,“ povedala Lenka Ďuratná, zamestnankyňa spoločnosti Viliama Vetešku mladšieho.
Na cintoríne za Púchovčanov predniesol smútočnú reč primátor mesta Marián Michalec a cirkevný obrad celebroval kňaz Michal Keblúšek.
⋌MARCELA FILOVÁ
JUDr. Viliam Veteška sa narodil 16. augusta 1953. Po ukončení Strednej priemyselnej školy strojníckej v Dubnici nad Váhom vyštudoval popri zamestnaní Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1978 urobil rigorózne skúšky.
V Gumárňach 1. mája v Púchove začínal ako robotník a technik. Neskôr bol tajomníkom Telovýchovnej jednoty Gumárne Púchov, riaditeľom hotela v Púchove a riaditeľom štátneho podniku Reštaurácie v Považskej Bystrici. V rokoch 1987-91 pracoval v Cestovnej kancelárii mládeže (CKM) Praha.
Viliam Veteška založil v roku 1991 spoločnosť Wili, zameranú na hotelierstvo, služby, cestovný ruch a dopravu. V rámci rozvoja tejto činnosti založil v roku 1995 leteckú spoločnosť FATRA AIR, ktorá bola v roku 1996 premenovaná na Slovenské aerolínie, a. s. Tu zastával funkciu predsedu predstavenstva. Od roku 1997 sa individuálne vzdelával v oblasti leteckej dopravy na Univerzite v Moskve.
Viliam Veteška (HZDS) bol podpredsedom Národnej rady SR vo volebnom období 2002 až 2006. Po voľbách v roku 2006 opäť zastával funkciu podpredsedu parlamentu. Bol tiež členom Mandátového a imunitného výboru NR SR.
Viliam Veteška sa v roku 2007 stal známy ako stranícky kritik šéfa ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. Jeho zámery kandidovať na sneme na predsedu strany však zmarila náhla hospitalizácia. V lete 2007 diagnostikovali lekári Viliamovi Veteškovi najagresívnejší druh mozgového nádoru. Po ťažkej operácii, chemoterapii aj experimentálnej liečbe sa Veteškovi ešte podarilo vrátiť k pracovným povinnostiam, neskôr sa však v parlamente opäť prestal objavovať.
Svoj bol so zákernou chorobou prehral 21. apríla .
⋌SITA