DUBNICA NAD VÁHOM. Rozpočet, ktorý poslanci schválili vo februári, už počítal so zníženými príjmami zo štátneho rozpočtu. „V porovnaní s údajmi, ktoré boli uverejnené na stránke ministerstva financií, je to zhruba o 189-tisíc eur menej. Táto suma určite nie je konečná. Podľa prognóz by sme mali súčasný rozpočet znova znížiť,“ hovorí primátor Jozef Gašparík.
Obmedzené príjmy by sa však podľa neho nemali prejaviť v sociálnych službách, ani v oblasti životného prostredia. „Postih-nutá“ bude najmä výstavba.
Nechcú šetriť na „drobnostiach“
Úspory v rozpočte najviac „postihnú“ kapitolu výstavby. „Pri zostavovaní rozpočtu sme každú kapitolu prerokovali s vedúcim, snažili sme sa nájsť kompromis. Zvýšili sa napríklad pre kultúru o peniaze určené na monografiu mesta. Škrtom sa vyhlo aj životné prostredie, kde sú plánované výdavky na výstavbu a vybavenie nového zberného dvora. Na druhej strane, najviac sa ubralo v kapitole výstavby. Niektoré akcie boli ťažko zrealizovateľné, iné, ktoré neboli až tak nutné, presúvame do ďalších rokov,“ vysvetľuje Mária Barcíková z mestského úradu. Rok bude musieť napríklad počkať nadstavba mestského úradu, úprava Ulice československej armády...
Zníženým príjmom zodpovedá i čerpanie. „Zatiaľ neviem, ako sa bude situácia vyvíjať. V prvom polroku výraznú zmenu v rozpočte nepredpokladáme. Ale aby sme predišli zbytočným problémom, musíme byť vo výdavkovej oblasti opatrní. Inak by sa mohlo stať, že peniaze vyčerpáme skôr,“ pokračuje Barcíková.
Zároveň avizuje, že podľa prognóz sa musia pripraviť na ďalšie znižovanie príjmov a výdavkov. „Podľa prognóz by sme zatiaľ mali ísť dole o viac ako 421-tisíc eur. Zostáva nám teda ešte znížiť zhruba 230-tisíc eur. Poslancov sme už o tom informovali, pri úpravách budeme potrebovať aj ich spoluprácu,“ doplnila.
Prepúšťať nebudú
Primátor úvahy o zmrazení platov či prepúšťaní zamestnancov odmietol s tým, že to nie je cesta k šetreniu. „Zamestnancom sme v zmysle zákona zvýšili platy o sedem percent. O to prís-nejšie ale budeme hodnotiť ich výkonnosť a od toho sa budú odvíjať aj odmeny,“ povedal. Podľa neho je prepúšťanie či vzdanie sa odmeny populistické a na úsporách v rozpočte sa neprejaví. „Práve v kríze sú ataky väčšie a odmena je o to zaslúženejšie,“ tvrdí.
Poslanci si prilepšili
Počas februárového rokovania poslanci schválili rozpočet s nižšími príjmami a zároveň si schválili aj vyššie odmeny, už druhé v tomto volebnom období. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ich budú mať o sto percent vyššie. V rozpočte to znamená zvýšenie výdavkov o takmer 25-tisíc eur za rok. S týmto krokom nesúhlasil klub KDH – Strana zelených, ktorý vzhľadom na krízu žiadal hlasovanie o vyšších odmenách odložiť. Jeho návrh však neprešiel. Mesačná odmena poslanca je dvadsať percent priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve. Vyššie odmeny dostávajú i predsedovia komisií, ich členovia a členovia mestskej rady.
VIERA ŽALUDKOVÁ