PÚCHOV. Verejné obstarávanie formou elektronickej aukcie vykonávajú v meste už tri roky. Po prvýkrát predstavili jej priebeh verejnosti v januári tohto roka, keď mesto vyberalo firmu, ktorá bude stavať mestské divadlo. Prihlásili sa do projektu „Hodnotenie samosprávnych opatrení“, kde získali najvyššie ocenenie za verejnú prezentáciu spôsobu výberu dodávateľa stavebných prác. Podľa odborníkov môže dobrý príklad motivovať aj iné mestá a obce.
Hodnotenia boli pozitívne
„Do súťaže samospráv sme sa prihlásili z dôvodu prezentovať transparentnosť a efektívnosť celého procesu,“ povedal primátor mesta Marián Michalec. „Sme radi, že nezávislí odborníci označili našu činnosť za nasledovaniahodnú pre ostatné mestá,“ dodal Michalec. Verejnú prezentáciu plánuje mesto uskutočňovať aj pri ďalších obstarávaniach elektronickou aukciou. Podľa Róberta Kičinu, riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska, verejná správa by mala fungovať podľa pravidiel, aby nedochádzalo k mrhaniu verejnými zdrojmi. Rovnako pozitívne hodnotí opatrenie aj Martin Šuster, ekonóm Národnej banky Slovenska, podľa ktorého prvým krokom celého postupu bol už samotný výber jednej z najlepších metód na výber dodávateľa.
Zameranie projektu
Projekt „Hodnotenie samosprávnych opatrení“ sa zameriava na monitoring a hodnotenie prevažne ekonomicko-sociálnych opatrení samospráv. Tie majú určité právomoci, ktoré majú vplyv na kvalitu života občanov v jednotlivých regiónoch, preto je dôležité, aby verejnosť mala prehľad o tom, ako svoje právomoci samosprávy využívajú. V rámci projektu sa štvrťročne vyjadrujú ekonomickí analytici, podnikatelia, primátori a starostovia, zástupcovia akademickej obce, mimovládnych organizácií k navrhovaným a realizovaným opatreniam samospráv. ⋌(MF)