ášť významný práve výročím, ktoré si pripomína. K nemu smerujú aj akcie, ktoré poriadajú. Viac o nich porozprávala riaditeľka školy Ružena Hromádková.
Škola pravidelne organizuje mnoho akcií nielen pre žiakov, ale aj pre verejnosť. V čom sa tohtoročné líšia od ostat- ných?
- Práve v tom, že sú zamerané na oslavy 55. výročia založenia školy. Medzi najdôležitejšie pa-tril slávnostný koncert. Osláv sa zúčastnil aj jeden z prvých absolventov školy Ing. Ľubor Kostelný, mnohí rodičia, priatelia školy, predstavitelia mesta, krajského školského úradu a kolegovia z okolitých škôl. Pri tejto príležitosti dostala škola Ďakovný list od prednostu KŠÚ Miroslava Holčeka. S piesňou Priateľ, ako symbolom spojenia kultúry, umenia a hudby, pozdravil výročie školy aj Ľubomír Turcer. Pripravili sme tiež reprezentačný ples, ktorý nebol len o zábave a tanci. Spestrili ho kultúrnym programom žiaci i učitelia, a tak dodali plesu zaujímavý charakter. Veľmi nás teší, že naši absolventi sa aktívne zapájajú do kultúrneho života v Ilave. Mnohí sú členmi hudobných, divadelných či tanečných súborov - Malá Múza, Strážov, Laštek, Hugo. Je to dobrá vizitka školy a napĺňa sa tak motto školy ARS PRO Vita – Umenie pre život. Naša práca s deťmi má svoj význam a perspektívu.
Určite ste však usporiadali alebo sa zúčastnili aj ďalších akcií...
Samozrejme. Žiaci Základnej umeleckej školy pravidelne účinkujú na podujatiach, ktoré sa v meste či v okolí poriadajú. Spomenúť môžem napríklad septembrový spomienkový koncert pri príležitosti výročia Štefan Rausa (bývalého ilavského starostu, vládneho komisára, organistu, riaditeľa školy, kronikára vedúceho spevokolu), či otvorenie Domu Matice slovenskej pre Trenčiansky kraj. Tradične účinkujeme na vianočnom koncerte Daj boh šťastia tejto zemi, na Ilavskej hudobnej jari, tohto roku bol už 15. ročník. Usporadúvame v meste vlastné výstavy, napr.: Maľovaná škola, Na planéte Umenie... Našu školu si vybral aj koncertný majster Richard Rikkon s projektom Tri oriešky. Významným podujatím bol krst CD Ľubomíra Turcera a Edity Hrehušovej Zbierka klasiky. Ja som bola krstná mama a v jeho programe účinkovali žiaci a učitelia školy.
Škola – to nie je len príprava. Žiaci sa prezentujú aj na rôznych súťažiach. Aké výsledky dosahujú?
- Hoci nás veľa súťaží ešte len čaká, už teraz môžeme povedať, že naše deti sú veľmi dobre pripravené, čo potvrdzujú umiestnenia na doterajších súťažiach. Napríklad na Detskej výtvarnej Dubnici boli ocenené tri naše práce, Martin Jáňa získal v celoslovenskej súťaži v hre na digitálnom akordeóne tretie miesto, rovnaké umiestnenie má i trubkár Stanko Remšík v regionálnej súťaži dychových plechových nástrojov. Darilo sa aj tanečníkom na celoslovenskej súťaži v disco tancoch, kde obsadili popredné miesta. Veľmi pekným úspechom bol pštros, ktorého urobili deti vo vzdelávacom projekte Umenie zblízka, podľa originálu Ester Šimerovej-Martinčekovej ako alternatívu výtvarného stvárnenia. Pštros bol vybraný z viac ako 3000 prác z celého Slovenska a bol vystavený v Galérii Mesta Bratislava v Pálffyho paláci. Teraz zdobí školské priestory. Čerstvým úspechom sú zvláštne ocenenia na celoslovenskej výtvarnej súťaži s medzinárodnou účasťou Výtvarné alternatívy. Radosť máme i zo školského orchestra. Pred rokom dostal na svojom vystúpení krstný list a meno Brillant. Práve v máji má pred sebou ďalší promenádny koncert v parku mesta. Aj naše roz-tlieskávačky sa zúčastňujú mnohých i celoslovenských súťaží.
Ale naša práca nie je len v úspechoch na súťažiach. Dôležité je, že deťom dáme základy, ktoré neskôr rozvíjajú. Pre každého pedagóga je najväčšou odmenou to, keď vidí, že tvorivá práca jeho žiaka pokračuje ďalej. Keď sa pozrieme okolo seba, vidíme, že naši absolventi sa nemalou mierou podieľajú na kultúrnom živote v Ilave. Napríklad Andrej Škvaro, Justína Janegová, Veronika Miková, Janka Jakúbeková, Lukáš Behan, Lenka Janečková, Dagmar Mišíková, Edita Hrehušová ...
Aby škola mala úspech, musí uplatňovať aj nové metódy...
- O to sa snažíme aj my. Vyučovanie musí byť pre deti zaujímavé a inšpiratívne. Od septembra má škola svoj školský vzdelávací program, v ktorom sme si stanovili, ako a čo budeme na vyučovaní robiť. Aké spôsobilosti u detí rozvíjať, aké kompetencie v danom ročníku majú dosiahnuť a aký má byť absolvent našej školy. Využívame najmä zážitkové učenie a projektové vzdelávanie, ktoré podporuje medzipredmetové a medziodborové aktivity. Sú to teda spoločné podujatia žiakov všetkých odborov a celej školy. A to sa nám darí. Napríklad v školskom orchestri sú žiaci viace-rých tried a nájdu v ňom svoje miesto aj iní, nielen najlepší žiaci. Tanečný odbor sme rozšírili o folklórny súbor Vretienko. Potešiteľné je, že v Ilave sú tri folklórne súbory – malé deti vo Vretienku, staršie v Lašteku a dospelí v Strážove. Ešte do konca školského roka chceme urobiť Hudobnú opekačku pre rodičov a žiakov, kde sa bude tancovať, maľovať a hrať. Témou bude oheň, či už vo výtvarnom, hudobnom alebo tanečnom stvárnení. Zaznie ohnivý čardáš, zatancujeme si ohnivé flamengo, namaľujeme plamienok nádeje a pod. Práve sme pred sviatkom Dňa matiek, kedy budú účinkovať naši žiaci v Pruskom, v Hornej Porube, na Valaskej Belej i v Košeci. A my pripravujeme ešte aj príjemný akciu pod názvom Fontána pre otecka k sviatku otcov, kde sa predstavia deti zo všetkých troch odborov.
Onedlho budú v škole prijímacie pohovory. Je záujem o vzdelávanie sa v umeleckých predmetoch?
- Prijímacie pohovory budú 26. a 27. mája od 14. do 18. h v budove školy. Očakávame veľkú účasť, čomu napovedá i záujem zo strany detí či rodičov. Možno k tomu pomohli aj oslavy 55. výročia založenia školy a viacero aktivít, na ktorých sa podieľali rodičia i žiaci z mesta i širokého okolia. Pred prijímacími pohovormi ešte sme pripravili výchovné koncerty pre MŚ i ZŠ. Prihlásené deti môžu u nás študovať v hudobnom, tanečnom a výtvarnom odbore.
Je štúdium limitované vekom?
- Vekové spektrum našich žiakov je široké – od predškolákov až po dospelých. Predškolákmi myslím deti od päť rokov, ktoré začínajú štúdium v prí-pravnom ročníku v skupinovom vyučovaní vo všetkých odbo- roch. Štúdium je dvojstupňové, vo výtvarnom odbore trvá osem rokov, v hudobnom sedem. Nadstavbovým je štúdium pre dospelých. Pokračujú v ňom aj mnohí absolventi a školu môžu navštevovať aj dospelí bez obmedzenia veku. Žiakom ponúkame nielen vyučovanie, ale aj návštevy koncertov či exkurzie. Veľký úspech mala exkurzia do sklárskej dielne vo Valaskej Belej, kde si žiaci mohli vyskúšať i fúkanie skla.
Boli sme na koncerte ŠK v Žiline, v Galérii Bazovského v Trenčíne ... Cieľom je, aby deti nedostávali len teoretické vedomosti, ale aj praktické. Veľmi vhodnou inšpiráciou sú aj rôzne súťaže, ktoré slúžia na porovnávanie našich výsledkov s inými. Môžem povedať, že po takejto konfrontácii je hodnotenie vlastnej úrovne veľmi dobré nielen pre žiakov, ale aj pedagógov. A naša škola je úspešná.