V blízkosti bytoviek stavajú bioelektráreň. Hoci poslanci zámer schválili, obyvateľom sa nepáči. Obávajú sa znečistenia životného prostredia.
HOROVCE. V areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva stavajú bioelektráreň. Na výrobu alternatívneho zdroja elektrickej energie chcú využívať biomasu - silážnu a senážnu hmotu. Investorom je spoločnosť Bioplyn Horovce, ktorá bola založená vlani v marci. Predpokladaný termín ukončenia stavby je v novembri tohto roka.
Obecné zastupiteľstvo stavbu schválilo, je vydané právoplatné stavebné povolenie, projekt schválilo oddelenie životného prostredia a prešiel posúdením EIA.
Miestni majú obavy
Obyvatelia bytoviek, ktoré sú v blízkosti bývalého poľnohospodárskeho družstva, sa obávajú, aký vplyv bude mať stavba na ich životné prostredie. Doteraz ich znepokojoval hluk, ktorý sa šíril zo stolárskej dielne a teraz sa šíri zápach z uskladnenej siláže. „Nikto nám nepovedal, čo tu bude, aj keď sme sa starostu pýtali. Povedal, že by bol sklamaný, keby nám to prekážalo a že sa vôbec nemusíme báť,“ povedala jedna z obyvateliek bytovky.
Starosta nesúhlasí
Starosta František Veliký (Smer) sa s obavami obyvateľov nestotožnil. „Stavba je bez hluku, zápachu a bez škodlivých emisií. Nedovolil by som si spraviť niečo, čo by ohrozovalo ľudí,“ vysvetlil. „Projekt je schválený životným prostredím a nebude mať negatívny vplyv na život ľudí,“ doplnil ho Miroslav Chupáč zo spoločnosti Agrafa, ktorá je jedným zo spoločníkov Bioplynu Horovce. Podľa neho budú siláž skladovať vo vreciach, ktoré budú uložené na okraji obce a zápach sa z nich šíriť nebude.
Výhody bioelektrárne
Na Slovensku sa podobných bioelektrární buduje viac, horovská bude patriť medzi prvé, ktoré sa spustia do prevádzky. Pri výrobe bioplynu vzniká odpadové teplo, ktoré spoločnosť ponúka obci ako možnosť vykurovania. Podmienkou je vybudovanie rozvodov. Produkt, ktorý zostane po kvasení, spätne využijú na hnojenie rastlín. Je zbavený všetkých škodlivín a je zaradený ako jediné ekologické hnojivo v poľnohospodárstve. Výroba je uzatvorený proces, pri ktorom sa netvorí žiadny nebezpečný odpad. Elektrická energia vyrobená takýmto spôsobom sa môže využiť pri výpadku elektrického prúdu. ⋌MARCELA FILOVÁ