Žiaci si uvedomujú, že sa im končia študentské dobré časy. Aj keď na školu občas nadávali, už vedia, že im bude chýbať. Tak, ako spolužiaci, s ktorými sa budú vídať možno len na pomaturitných stretnutiach. Podaktorí si podali prihlášky na vysoké školy, niektorí sa chystajú pracovať. Vedia, že nebudú mať ľahké si nájsť zamestnanie.
V Považskej Bystrici maturovalo 669 študentov, v Púchove 469 a v okrese Ilava maturovalo 541 študentov. Najviac študentov ukončilo štúdium maturitnou skúškou v Strednej odbornej škole v Púchove, kde ich bolo 242.
Aj učitelia boli raz maturanti
„Maturoval som ako dnešní žiaci, za zeleným stolom,“ hovorí Miroslav Hamšík, riaditeľ Strednej odbornej školy v Púchove. „Zmaturoval som na tri jednotky a jednu dvojku a ešte si pamätám aj na témy, hoci to bolo pred tridsiatimi ôsmimi rokmi,“ povedal Hamšík. Triedna učiteľka Jana Bellová z Obchodnej akadémie z Považskej Bystrice zmaturovala na dve jednotky a dve dvojky. „Najviac som sa pripravovala na slovenčinu a ruštinu, pretože som sa bála vyučujúcej“ spomína Jana Bellová. „Zmaturoval som na jednu jednotku a tri dvojky,“ spomína Pavel Kováčik z Obchodnej akadémie v Považskej Bystrici.
Chvíľu pred skúškou
Pred učebňami stáli žiaci pripravení na skúšky dospelosti. Všetci do jedného mali trému. Hoci sa pripravovali, báli sa, že učivo zabudnú. Boli aj takí, čo sa nepripravili na všetky otázky a preto mali strach, že si práve nenaučenú tému vytiahnu. Adriana z Považskej Bystrice sa bála hlavne z toho dôvodu, že sa učila. „Viem asi všetko, ale čo keď na niečo zabudnem?“ hovorí Adriana. Mala za sebou už skúšku z angličtiny a ekonomiky a bola spokojná.
Aj keď ich v škole na mnohé veci pripravili, majú obavy, čo ich čaká. Jedno obdobie ich života sa skončilo, začína nové, možno oveľa ťažšie. Niektorí študenti sa pred skúškami prejavovali sebavedomo, ale pred komisiou sa dostavil pocit zodpovednosti. Ako každý rok, aj tento, majú neúspešní študenti opravný termín v septembri.
Väčšina si podala prihlášky na vysoké školy
Ústnymi maturitnými skúškami zavŕšili svoje štúdium v škole aj študenti strednej priemyselnej školy. Počas týždňa sa ich postavili pred maturitné komisie takmer dve stovky.
„Bohužiaľ, stáva sa to každý rok, že nie všetci touto skúškou prejdú. Včera nám jeden študent nezvládol nemčinu. Tí, ktorým sa zmaturovať nepodarí, majú možnosť opravných skúšok v septembri,“ skonštatoval zástupca riaditeľa školy Pavol Trsťan, ktorý upresnil počty maturantov na 160. „Študenti robia záverečné ústne skúšky z jazykov, slovenčiny a teoretickej časti odbornej zložky jednotlivých odborov. Maturujú po dve triedy elektrotechniky a mechatroniky a po jednej strojárskej a technicko-informačných služieb,“ dodal zástupca riaditeľa.
Väčšina zo študentov si podala prihlášky na vysoké školy. „Bohužiaľ, neprijali ma. Prijímacie pohovory som síce zvládol, no bol som „pod čiarou“. Myslel som aj na odvolanie alebo športovú školu, no napokon som od toho upustil. Možno o rok,“ skonštatoval Karol Baďura. Ten mal v stredu predpoludním poslednú skúšku za sebou a čakal už len na jej výsledok. „Jazyky zatiaľ za tri,“ dodal s úsmevom. Ostatní v triede sa pripravovali, hoci sa všetko zachrániť na poslednú chvíľu podľa ich slov nedalo. „Niečo si ešte zopakujem, naučiť sa už nič nedá,“ tvrdil Marek Kováč. Na otázku, či rozhodnú vedomosti alebo náhoda, tvrdil Martin Masár, že skôr náhoda.
V škole bolo rušno v triedach, kde sa študenti snažili ešte kde-čo naučiť, podobne tomu bolo aj na chodbách. Kľud vládol v miestnostiach, v ktorých sa skúšalo. V jednej z nich skladal dôležitú skúšku života aj Marián Ďurík. Členovia komisie boli s jeho výkladom otázok spokojní, no akou známkou ho ohodnotili, sme sa už nedozvedeli.
⋌MARCELA FILOVÁ,
⋌MILAN KOVÁČIK