Pri odhaľovaní pôvodcu odpadu by pomohla zamestnancom obvodného úradu spolupráca s obyvateľmi. Najmä to, keby neboli ľahostajní a všímali si, kto
v ich okolí nelegálnu skládku tvorí.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Za nelegálnu skládku sa považuje odhodené vrece s odpadom na mieste, ktoré nie je na to určené. Ľudia vysýpajú na skládky bežný komunálny odpad alebo drobný stavebný odpad. Často je príčinou odstránenie veľkokapacitných kontajnerov, ktoré boli v obciach. Slúžili na zber komunálneho odpadu.
„Pri menšom množstve odpadu upozorníme starostu, pretože vo väčšine prípadov sa nachádza na pozemku obce,“ hovorí Pavel Petrík z úradu životného prostredia. V rámci svojho územia je za odpad zodpovedná obec, preto ho odstráni zamestnanec, ktorý je určený v rámci obce na verejno-prospešné práce.
Pravidelné kontroly
„Štyrikrát do roka robíme kontroly z vlastného podnetu. Kontrolujeme lokality, kde sa komunálny odpad pravidelne objavuje, ale aj na iné miesta,“ povedal Petrík. Keď narazia na nelegálnu skládku, oznámia to starostovi a dajú lehotu na odstránenie. Robia opätovné kontroly, či boli skládky odstránené. „Dostávame podnety od občanov a reagujeme aj na anonymné,“ hovorí Petrík. „Pri náleze akéhokoľvek množstva ho zvážime, zmeriame a pozrieme, či nejde o nebezpečný odpad,“ dodal Petrík. Obvodný úrad spolupracuje s políciou, oslovujú majiteľov pozemku, či vedia o skládke na ich území a ak s ňou nič nemajú spoločné, oslovia mesto, prípadne obec, ktoré ich vyzvú na odstránenie skládky.
„Čierne" skládky v okolí
V každej doline sa skládky, či už menšie alebo väčšie, nájdu. „Veľká skládka, ktorú momentálne riešime, je v Klieštine,“ hovorí Petrík. V súčasnosti odstraňujú nelegálnu skládku v Brvništi. Nedávno medializovaná skládka v Hornom Milochove je podľa jeho slov v štádiu vyšetrovania, kde pôvodca skládky ešte nie je známy. Obvodný úrad upozorní majiteľa pozemku, či o skládke vie a či s ňou súhlasí. „Ak nie, požiadame mesto, aby ju odstránilo. Na skládke je stavebný materiál a hlina, ktoré nie sú životu nebezpečné. Hrozí však zosunutie skládky na železnicu,“ vysvetľuje.
Policajti potvrdili nález nebezpečného odpadu, ktorý sa našiel Pod Dubovcom, ale jeho pôvodca je neznámy. „V tomto prípade sme oslovili majiteľku pozemku,“ doplnil Petrík. Nebezpečný odpad bude odborne zlikvidovaný špecializovanou firmou.
Spolupráca pri odhaľovaní pôvodcu
„Účelom kontroly nie je udeľovať sankcie. Viac sa osvedčuje upozornenie na stav. Iné je to pri nebezpečnom odpade,“ objasňuje. V rámci priestupkového konania môžu dať napomenutie a pokutu až do výšky 166 eur, prípadne podľa veľkosti a vážnosti skládky aj do 33 194 eur.
Úspešnosť pri zisťovaní pôvodcu odpadu je takmer nulová. „Pri jednej kontrole sme náhodou našli v odpade vizitku, preto sme pôvodcu zistili,“ hovorí Petrík. Podľa neho je nepochopiteľná ľahostajnosť a nevšímavosť ľudí. Vytvorenie veľkej skládky trvá niekoľko dní, možno až týždňov. „Dokonca ani ľudia, ktorí bývajú v jej blízkosti, si nevšimnú, kto tam odpad vozil,“ dodal.
MARCELA FILOVÁ