PLEVNÍK-DRIENOVÉ. V tomto roku sa konal už siedmy ročník celoslovenskej literárnej súťaže O cenu Dominika Tatarku. Základná škola Dominika Tatarku Plevník-Drienové ju v spolupráci s ďalšími organizátormi vyhlásila po prvý raz pri príležitosti 90. výročia narodenia spisovateľa v roku 2003.
Súťaž si získala už svoje meno a každoročne sa do nej zapájajú desiatky literátov.
Mladšia kategória
V tomto roku mali žiaci siedmych až deviatych ročníkov spracovať práce, v ktorých sa odvíjali od citátu Marka Twaina – Daj každému dňu šancu, aby sa stal najkrajším dňom tvojho života. Práce mladých autorov hodnotila porota v zložení Eva Žibrunova, Magdaléna Pajánkova Valéria Masláková. Celkovo bolo udelených sedem cien. Prvé miesto získal Michal Kalus z Ladiec, druhé Laura Slovinska z Dubnice nad Váhom a tretie Jakub Strapko zo Serede. Cenu riaditeľky plevníckej základnej školy si odniesol Filip Jendrol z Ilavy, cenu miestnej organizácie Matice slovenskej v Plevníku Peter Juris z Plevníka-Drienového, cenu považskobystrických matičiarov Karolína Žieriková zo ZŠ Slovenských partizánov Považská Bystrica. Čestné uznania v tejto kategórii boli dve. Dostali ich Lívia Sádecká z Domaniže a Zuzana Gabčová zo ZŠ Slovenských partizánov Považská Bystrica.
Úroveň autorov rastie
Vzrastajúcu úroveň súťažných prác v druhej kategórii ocenila i členka odbornej poroty Viera Procházková. „Veľa autorov tému dodržalo, niektorých toto limitovanie tvorivosti obmedzovalo, preto najviac pracovali so žánrom úvahy a monologického rozprávania,“ zhodnotila literátov. „Autori, ocenení prvými troma miestami, už dosahujú dobrú umeleckú úroveň. Siahajú po aktuálnosti, fantastične a humornosti, aby tak zvýraznili svoju kompozičnú zrelosť. Aj výber žánrov, s ktorými sa popasovali tomu nasvedčuje. Pre súto vekovú skupinu navrhujem neokliešťovať autorské múzy danými témami. Možno sa aj účasť v súťaži zvýši,“ doplnila Procházková.
Ocenenia v druhej kategórii
Do druhej kategórie boli zaradení stredoškoláci a dospelí bez obmedzenia veku. Práce hodnotila porota spisovateľov v zložení Rudolf Dobiáš, Viera Procházková a Jaro Gašpar Kremeň. Nosnou témou bol citát Camforta – Deň bez smiechu považujem za zlý a stratený.
Porote sa najviac páčila práca Marka Janičíka z Považskej Bystrice. Druhé miesto udelila Michalovi Libovi a tretie Dane Haviarovej (obaja Považská Bystrica). Cenu riaditeľky Považskej knižnice v Považskej Bystrici obdržala Dáša Illyová z Ladiec, cenu MO Matice slovenskej v Považskej Bystrici Kristína Trníková z Trenčianskych Teplíc, cenu riaditeľky Považského osvetového strediska v Považskej Bystrici Zdenka Panáčková z Lazov pod Makytou a cenu riaditeľky Základnej školy D.Tatarku v Plevníku-Drienovom Katarína Péliová z Považskej Bystrice.
⋌(ĽB)