Prvýkrát sa zbierka Belasý motýľ uskutočnila v roku 2001. Odvtedy každý prvý či druhý júnový piatok patrí ľuďom so svalovou dystrofiou. Z roka na rok pribúda organizátorov a miest.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Organizácia muskulárnych dystrofikov v Slovenskej republike organizovala v piatok 5. júna celoslovenský deň osvety spojený s verejnou zbierkou - Deň belasého motýľa, deň ľudí so svalovou dystrofiou.
Belasý motýľ je symbolom ľudí, ktorí majú svalovú dystrofiu. Je krehký a ľahko zraniteľný. Jeho krehkosť vyjadruje bezmocnosť ľudí, ktorí sa progresiou ochorenia stanú úplne bezvládnymi, odkázanými na pomoci iných. Ale podaná pomocná ruka dokáže rozhýbať motýlie krídla a oslabnuté svaly.
Ľudia
„Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR poskytuje svojim členom odborné a ľudské zázemie. Svojou činnosťou prispieva k šíreniu informácií o ochorení, o možnostiach prekonávania jeho dôsledkov, vyvíja spoluprácu s odborníkmi, získava najnovšie informácie o výskume a liečbe,“ hovorí hlavný organizátor v Považskej Bystrici Stano Minárik. Ten si po druhý raz vybral ako svoj „hlavný stan“ v hypermarkete. „Ľudia sa tvária rôzne. Buď nereagujú, tvrdia, že nemajú drobné, no nikto od nich nasilu peniaze nechce. Brožúrky a rady im dávame zadarmo, veď choroba môže postihnúť aj ich,“ tvrdí Stano.
Nie sme sami
Svalová dystrofia je ochorenie svalov, ktoré spôsobuje ich postupné oslabovanie a ochabovanie. Ochorenie je v prevažnej miere progresívne, postupne sa zhoršujúce a vedie k odkázanosti na mechanický alebo elektrický vozík. Ľudia s týmto ochorením majú ťažkosti so samostatným pohybom, niektoré druhy dystrofií sú veľmi závažné a vedú k nutnosti používať dýchacie prístroje. „Nie sme sami. Ľudia sa tvária, že nás nevidia, či nevnímajú. Sto ľudí, sto chutí,“ tvrdí Miloš Valjent. „Čím bohatší, tým lakomší,“ hovoria svoju mienku dievčatá, ktoré sa snažia vybrať na zbierku čo najviac peňazí. Na ich nápady reagujú chodci veľmi chabo. „Ja verím, že nejaké eurá vyzbierami. Nejde iba o peniaze,“ dodáva Stano. ⋌(MK)