POVAŽSKÁ BYSTRICA. Vlani bol v okresoch Považská Bystrica a Púchov rovnaký počet lesných požiarov, našťastie k zraneniam našťastie nedošlo.
„Prvý v roku 2008 sme zaznamenali už 13. januára, keď horelo v lokalite Čierne háje,“ hovorí Pavol Sekeráš z hasičského zboru v Považskej Bystrici. Oheň v prírode sa môže ľahko vymknúť kontrole a napáchať značné majetkové a ekologické škody.
Hasiči varujú
Väčšina požiarov v prírode býva spravidla spôsobená ľudskou nedbanlivosťou, a to predovšetkým pri zakladaní ohňa alebo v dôsledku nedbanlivo odhode-ných cigariet. Vyskytujú sa i prípady úmyselne spôsobených požiarov v lesoch, na lúkach, na plodinách alebo lesnom majetku.
Lesné požiare sa hasičom obtiažne likvidujú, pretože k nim spravidla dochádza v ťažko prístupnom teréne, kde nie je úplne možné využiť hasičskú techniku. Zásahy sú z toho dôvodu mnohokrát časovo veľmi náročné, pričom si vyžadujú veľké množstvo zasahujúcich hasičov.
Vypaľovanie trávy je zakázané
Je to jeden zo základných zákazov v hasičskej prevencii. Zákon o ochrane pred požiarmi pamätal aj na tento nebezpečný spôsob uľahčenia si práce. „Preto sa na lesných pozemkoch zakazuje najmä zakladať alebo udržiavať ohne, fajčiť alebo odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety, vypaľovať porasty bylín, krov a stromov. Tento problém sa snažíme riešiť aj prevenciou. Stretávame sa so starostami a upozorňujeme ich na možné nebezpečenstvo. Bohužiaľ, ľudia sú stále nepoučiteľní a výjazdov pribúda,“ hovorí Sekeráš.
Za vypaľovanie trávy možno vinníkovi uložiť na mieste blokovú pokutu do 33 eur, v priestupkovom konaní sa pokuta môže vyšplhať až do výšky 333 eur.
Čas zvýšeného nebezpečenstva
„V prípade dlhodobo pretrvávajúceho teplého a suchého počasia vyhlasujú okresné riaditeľstvá hasičského a záchranného zboru v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona tzv. čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru. Vyhlasuje sa pre konkrétny územný obvod s predpokladaným časovým vymedzením, prípadne do odvolania,“ hovorí Marián Petrík z trenčianskeho krajského hasičského riaditeľstva. Od konca apríla do 29. mája bol vyhlásený aj v našom regióne. V prípade potreby môže okresné hasičské riaditeľstvo čas zvýšeného nebezpečenstva požiaru vyhlásiť znova. MK)
Čo robiť, ak vznikol požiar?
Hneď ohlásiť vznik požiaru na ohlasovňu požiarov – telefónne číslo 150 alebo na číslo 112 - koordinačné stredisko integrovaného záchranného systému, uviesť kde horí (pokiaľ je to možné vymedziť lokalitu), čo horí, kto volá a v prípade potreby riadiť sa pokynmi operačného dôstojníka.