TEPLIČKA NAD VÁHOM. Biskup Galis chce dávať Žofiu Bosniakovú počas putovania po diecéze za vzor veriacej manželky a matky.
Skonštatoval to na svätej omši v Tepličke nad Váhom, na ktorej vyhlásil rok Žofie Bosniakovej pre celú Žilinskú diecézu.
Vzorná matka a manželka
„Pri tejto príležitosti vyzýva aj veriacich, aby si ju brali za vzor veriacej manželky a matky, ktorá vo svojom krátkom živote ukázala cnostný a hrdinský život. Biskup sa rozhodol putovať po diecéze s katechézou o rodine, kde bude dávať Žofiu Bosniakovú za vzor a príklad veriacim rodinám,“ informoval hovorca diecézy Peter Holbička.
Motív je zatiaľ neznámy
Telo Žofie Bosniakovej, uložené v kaplnke kostola v Tepličke nad Váhom, v stredu 1. apríla polial neznámou horľavou látkou a zapálil 31-ročný muž zo Žiliny. Podľa žilinskej krajskej policajnej hovorkyne Jany Balogovej polícia zadržala páchateľa priamo na mieste činu, ako sa pozeral na horiacu truhlu. Dodala, že páchateľ sa k činu priznal, pričom motív jeho konania je zatiaľ predmetom vyšetrovania. Telesné ostatky Žofie Bosniakovej vrátili 26. apríla po odprosujúcej pobožnosti za ich zneuctenie do kaplnky v kostole sv. Martina v Tepličke nad Váhom.
Pohľad do histórie
Neporušené telo Žofie Bosniakovej našli v krypte kaplnky na hrade Strečno v roku 1689. Tridsaťosem rokov sa čakalo na rozhodnutie nitrianskeho biskupa o premiestnení rakvy s telom Žofie do Tepličky nad Váhom. Povolenie vystaviť telesné ostatky Bosniakovej pre verejnosť v teplickom kostole po dôkladnom preskúmaní okolností dal roku 1728 biskup Adam Ladislav Erdödy. Gróf Löwenburg, majiteľ hradu Strečno, sa postaral o dôstojný príbytok pre telesnú schránku Žofie. V rokoch 1728 - 29 dal pristaviť k severnej strane teplického kostola samostatnú priestrannú kaplnku, zasvätenú Loretánskej Panne Márii. V roku 1729 v slávnostnom sprievode preniesli ostatky Žofie z krypty kostola do novopostavenej kaplnky v barokovej rakve so skleneným vekom.
(TASR)