POVAŽSKÁ BYSTRICA. Mesto má bohatú strojársku tradíciu, ktorá sa rozvinula hlavne vďaka fungovaniu Považských strojární.
Existencia závodu mala vplyv na rozvoj športu, kultúry, na spoločenský život i sociálnu oblasť.
Výskum trval dva roky
Nájsť na internete ucelené dielo, ktoré by mapovalo históriu pre mesto takého dôležitého závodu, je ťažké. Pokryť tento deficit sa snaží kniha Karola Janasa Považské strojárne – Od muničky po ZVL. „Výskum histórie Považských strojární mi trval asi dva roky. S písaním knihy som začal pred dvoma rokmi. Iniciátorom, ktorý práce na knihe významne podporoval, bol Ladislav Sklenár, bývalý generálny riaditeľ Považských strojární. Pôvodne sa mala prezentácia knihy uskutočniť neskôr, ale termín sa zmenil, a tak sa v závere dosť finišovalo,“ hovorí o genéze vzniku diela Karol Janas.
História strojární
Kniha zachytáva vývoj Považských strojární od ich vzniku až po zánik. Sleduje aj vplyv na mesto, región a životy ľudí, ktorí v podniku pracovali, čo je zachytené v podkapitolách.
Zmapované sú dôležité prelomové obdobia. Tými boli vznik muničky (boj o fabriku medzi Trenčínom a Považskou Bystricou), výstavba puškárne v druhej polovici 30. rokov minulého storočia, nábeh na zbrojnú výrobu a konjunktúra počas druhej svetovej vojny. Tiež povojnové hľadanie mierovej výroby zameranej na produkciu chladničiek, motocyklov, ložísk a rozširovanie podniku, nakoniec prechod na výrobu prevodoviek a rozbeh Závodu D2 (letecké motory). V poslednej kapitole sa rozoberá aj genéza zániku podniku po roku 1989.
(BERKO)