DUBNICA NAD VÁHOM. Diskusia na webovej stránke mesta funguje niekoľko rokov. Spočiatku bola otvorená, neskôr sa museli prispievatelia zaregistrovať. Predchádzajúce vedenie mesta to zdôvodňovalo nekorektným správaním sa zo strany občanov.
V súčasnosti je stránka diskusie zablokovaná, obyvatelia mesta môžu so zamestnancami mesta na webe komunikovať prostredníctvom novej rubriky.
Diskusia bola zrušená
Hovorca mesta Juraj Džima zrušenie diskusie na webe odôvodnil skvalitnením komunikácie občanov s mestom. „Hlavným cieľom tejto zmeny je uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam na otázky adresované mestu.“ Tomuto účelu mala slúžiť aj pôvodná diskusia. Džima vysvetlil, že ďalším dôvodom pre jej zrušenie boli príspevky a názory mnohých jednotlivcov, ktoré boli v rozpore so zásadami morálky a slušnosti.
Otázky nebudú anonymné
Obyvatelia môžu získať odpovede na svoje otázky cez web aj v súčasnosti. Podmienkou je jej zaslanie prostredníctvom formulára, v ktorom treba uviesť aj svoje meno, priezvisko a e-mail. Pri informáciách o novej rubrike je zároveň aj upozornenie, že položením otázky jej autor zároveň udeľuje mestu súhlas na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto si vyhradilo právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.
Chcú selekciu?
Na otázky prispievateľov v diskusii často reagoval poslanec František Fusek (SMER-SD). Priznal sa, že s novou formou komunikácie zatiaľ oboznámený nie je. Zverejnenie údajov o pýtajúcich sa nepovažuje za najšťastnejšiu formu. „Zdá sa mi, ako by sa všetko chcelo selektovať. Určite to niektorých ľudí bude odrádzať.“ Doplnil, že aj jemu bolo vytýkané, prečo diskutuje cez web, že poslanci na to majú rokovanie zastupiteľstva. „Ale toto je predsa iná forma komunikácie ako na zastupiteľstve, kde často nie sú občania ani prítomní,“ nesúhlasil.
Priestor pre iných
Občiansky aktivista Juraj Smatana sa nazdáva, že zrušenie diskusie na dubnickej stránke nie je ojedinelým javom. Podľa jeho skúseností samospráva takouto zmenou otvára priestor pre iné subjekty prevádzkujúce web.
„Je to súčasná choroba samospráv. Mesto prevádzkuje za verejné peniaze nejaké médium a osobuje si právo určovať, na ktorú otázku bude odpovedať. Jeho predstavitelia akoby si neuvedomovali, že ľudia majú potrebu vyjadrovať sa a diskutovať. Nikto mi pritom nemôže prikázať, že musím zverejniť svoje meno. A aj tak nie je zaručené, že uvediem pravé,“ hodnotí Smatana.
Odozvy obyvateľov mesta na zmenu sú zatiaľ neutrálne. „Veď sa nemusím pýtať cez web. Ak niečo budem potrebovať, zájdem priamo na mestský úrad,“ zhodli sa v odpovedi.⋌(VŽ)