Reguláciou potokov, ktoré zaplavujú v Ilave časť Sihoť, sa zaoberali aj poslanci mestského zastupiteľstva. Nie všetci majitelia s ňou totiž súhlasia.
ILAVA. Predpokladané náklady na stavbu, takmer 1,3 milióna eur, môžu zostať iba na papieri. Aby sa mohli premietnuť do skutočnosti, je potrebný súhlas vlastníkov nehnuteľností.
Primátor mesta Štefan Daško dúfal, že spoločne s občanmi, ktorí prídu na mestské zastupiteľstvo, obmäkčia tých, ktorí sa voči stavebnému rozhodnutiu odvolali.
Mesto vyvolalo stretnutie
Zúčastnili sa ho občania, ktorí nesúhlasili, a Slovenský vodohospodársky podnik. „Polovičku sa nám podarilo prehovoriť, no ostatných nie. Neviem, čo je za tým, no majú na to právo. Lenže mali by myslieť aj na ostatných,“ povedal Štefan Daško.
Nechcel konkretizovať, o ktoré rodiny ide, a či je dôvodom cena pozemkov, o ktoré by občania prišli. „Ceny sa určujú tak ako pri vyvlastňovaní, ktoré sa robilo v prospech rozšírenia pre železnicu,“ tvrdil Jiří Slavík z mestského úradu.
Ľudia sa boja o životy
Povodní bolo v Ilave neúrekom. „Zažil som ich veľa. Najväčšia v roku 2006 ukázala, čo všetko sa môže stať. Keď sa pretrhla hrádza a prekopaný rigol, voda odtiekla, no mohli sme sa akurát chytať za hlavu, keď sme videli, že v zemi bolo zakopané vysokotlaké potrubie. Vtedy sme hovorili o tridsaťročnej vode. Čo keď príde storočná? O majetok príde človek hocikedy, ale tu sa musí báť už o život!“ povedal Ľubomír Holba, ktorý apeloval na tých, čo podali odvolanie. „Zaplatia mi škody, ktoré mi vzniknú pre to, lebo oni nechceli rekonštrukciu?“ spýtal sa ľudí i vedenia mesta pán Záhumenský.
Petícia
Daniela Cabajová sa rozhodla obísť občanov Sihote s petíciou. Na pomoc si vzala desaťročného vnuka. „Za dve hodiny sme na-zbierali asi stovku podpisov,“ povedala iniciátorka petície.
„Môžeme byť radi, že sa s pomocou veľkého projektu môžeme tohto problému zbaviť. Ľudia vedia, čo voda dokáže. Na čo čakajú, prečo váhajú? Som za zregulovanie, aj keď je to pri našom rodinnom dome. Na druhej strane, pokiaľ to bude pešia zóna pre občanov, to pre nás idylka nebude. Ale radšej nech sa prechádzajú po upravenej hrádzi, akoby malo dôjsť k záplavám. Je to nádherný projekt. Neviem, či na Slovensku niečo podobné existuje. Dúfam, že zvíťazí zdravý rozum!“ skonštatovala Cabajová.
Čo chcú?
Prehovárať tých, čo nesúhlasia, nemá podľa nej význam. „Vedia, čo urobili, a čo sa môže stať? Môže to byť o životoch! Nech si vstúpia do svedomia a povedia, čo chcú! Ani jeden z nich na zastupiteľstvo neprišiel!“ Podobný názor má aj Josef Rosenbaum. „Kto a prečo to robia? Berú to títo ľudia ako biznis, a čo od toho očakávajú?“
Bez garancií
Ak sa projekt nepodarí doviesť do konca, je predpoklad, že Ilava takúto šancu už nedostane. „Nekompletná žiadosť bude vyradená. Vyriešenie problému tak zostane v nedohľadne. Po 7. auguste, keď končí výzva, nemôžem občanom garantovať nič!“ doplnil primátor. Dodal, že s majiteľmi sa budú snažiť stále rokovať.
Reguláciou potokov sa zaoberá i krajský stavebný úrad. Majitelia pozemkov sa totiž proti stavebnému rozhodnutiu, ktoré bolo na stavbu vydané, odvolali.
MILAN KOVÁČIK