Oslavy sa niesli v znamení spomienky na bohatú strojársku históriu mesta. Prezentovali sa domáci i zahraniční umelci, žiaci, záujmové organizácie.
Piatok patril mladším
Dni mesta slávnostne otvoril primátor Miroslav Adame už v piatok. Patril hlavne deťom. V programe Rozkvitli nám púpavienky sa predstavili súborom tancov a piesní materské a základné školy a folklórne súbory z Mestského folklórneho štúdia. Zážitok z vystúpení mali nielen deti na javisku a ich rodičia, ale aj kamaráti, ktorí vystúpenie sledovalo. „Aha, aha, to už idú naši! Ahojté!“ ozývalo sa podchvíľou z hľadiska.
Poobede sa stretli v zasadačke mestského úradu úspešní žiaci a študenti, ktorých sa rozhodlo mesto za ich aktivity odmeniť.
Cena mesta pre strojárov a maliara
Slávnostná časť vyvrcholila udeľovaním verejných ocenení. Cenu mesta získal kolektív pracovníkov vývoja motocyklov bývalých Považských strojární a maliar Ján Rojko. Celé podujatie Dní mesta nieslo tento rok punc spomienky na históriu Považských strojární, ktoré by oslávili 80. výročie svojho vzniku. „Bolo mi cťou byť medzi ocenenými tvorcami motocyklových vozidiel Považských strojární. Že si na nás niekto spomenul po dvadsiatich rokoch po ukončení našej činnosti je veľkým a radostným prekvapením,“ vyznal sa v liste za asi sto členný kolektív vývojárov posledný vedúci Gustáv Ulický. Na odovzdávaní ocenenia sa zúčastnil len zlomok ľudí, medzi ktorými nebol pre zdravotné problémy ani on sám. Ocenenie prevzali Zdeno Metzker, Karol Šinkovič a Karol Matejka.
Cena primátora a verejné uznania
Cenu primátora získali za rozvoj folklóru Annu Galková, za významný vedecký objav Ján Kerestéš mladší i starší, za rozvoj kultúry a spoločenského života miestny odbor Matice slovenskej a za reprezentáciu v motorizme Slovakia Hant team. Verejné uznanie za zásluhy v roku 2009 si odniesol Juraja Bárdy, ktorý sa zaslúžil hlavne o rozvoj astronómie, Helena Rosinová za spoločenskú činnosť a Základná umelecká škola M.R. Štefánika, ktorá oslavuje tento rok 50. výročie svojho založenia, za rozvoj hudobnej kultúry.
Folklór, dychovka, siláci i pop
Program potom pokračoval pri mestskom úrade kolotočom kultúrnych podujatí - koncertom Jiřího Zmožka s manželkou, spriateleného dychového orchestra z Rožnova pod Radhoštěm a večer vystúpením hudobnej skupiny Vinyla. Z trochu iného súdka bolo podujatie - Slovenským pohár súťaže „Silní muži“. Sobota sa začala prezentáciou domácich umeleckých súborov, krúžkovej činnosti Centra voľného času, vystúpením mažoretiek z CVČ a dychovej hudby Považanka. Pôsobivé bolo hlavne večerné vystúpenie folklórnych a speváckych súborov zamerané na miestne tradície Voňavá ružová noc.
Sprievod mestom a hostia
V nedeľu vytiahol Považskobystričanov do ulíc krojovaný sprievod, ktorý začal svoju púť už pri škole na Lánoch. Súbory sa predstavili v záverečnom programe Hrej, slniečko, hrej... pred mestským úradom. Nesmeli chýbať domáci Považan, Seniorpovažan a Mladosť aj s vychýrenou ľudovou muzikou. prišli aj súbory z blízkeho okolia či hostia zo Srbska, Českej republiky, Poľska, zo Slovenska z Martina, Turca a Piešťan.
Kniha o strojárňach a cimbálovka
Záver patril v kine Mier slávnostnostnému stretnutiu k 80. výročiu založenia Považských strojární s prezentáciou publikácie Považské strojárne – Od muničky po ZVL a vystúpeniu - Čarovné ostrohy a Diabolské husle s Berky Mrenicom.
⋌(BERKO)